فراخوان نخستین کنگره ملی اربعین در آئینه شعر اقوام ایرانی منتشر شد

0

به گزارش «فارسی مچ»، نخستین کنگره ملی اربعین در آئینه شعر اقوام ایرانی فراخوان داد.

به گزارش خبرنگار فارسی مچ، منصور محبی مسئول امور فرهنگی اداره کل و نماینده بنیاد بین المللی امام رضا(ع) با اعلام این خبر اظهار کرد: به مناسبت گرامیداشت اربعین شهادت سیدالشهدا(ع) و با عنایت به برگزاری کنگره جهانی پیاده روی اربعین سرور و سالار شهیدان و تشرف انبوه دلدادگان اهل بیت (علیهم السلام) از استان ایلام و مرز بین المللی مهران به عتبات عالیات، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، با همکاری بنیاد بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) برگزار می کند.

وی اضافه کرد: در این کنگره اشعار اقوام ایرانی، در زبان ها و گویش های شعری رایج شامل: بلوچی، ترکی، خراسانی، خوزی، سمنانی، عربی، فارسی، کُردی، گیلکی، لری، لکی، مازنی، مرکزی و… پذیرفته می شود.
محبی در خصوص اهداف این کنگره بیان کرد: معرفی ابعاد گوناگون حماسه اربعین حسینی، تبلیغ و تعمیق سیره امام حسین(ع)، ترویج فعالیت های فرهنگی و ادبی با محوریت سیره حضرت سیدالشهدا(ع)، تجلی همگرایی اقوام ایرانی در آئینه شعر اربعین و تقدیر از سرایندگان آثار ادبی در حوزه فرهنگ عاشورایی از جمله اهداف اصلی این کنگره به حساب می آید.
نماینده بنیاد بین المللی امام رضا(ع) تصریح کرد: محورهای فراخوان این کنگره در دو بخش اربعین حسینی و حماسه عاشوراست و هر شاعر می تواند حداکثر سه اثر به دبیرخانه کنگره ارسال نماید.
وی خاطر نشان کرد: همه گویش های فارسی به استثنای فارسی معیار پذیرفته می شود و به منظور تسریع در داوری، ضرورت دارد زبان و گویش شعر در ذیل عنوان اثر ذکر می شود، همچنین اشعار باید در قالب word و با قلم nazanin و اندازه ۱۴ ارسال شوند.
مسئول امور فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام افزود: محدودیتی برای قالب های شعری وجود ندارد و همین طور محدودیتی در خصوص سن و سال شرکت کنندگان در نظر گرفته نشده است.
وی ادامه داد: ذکر مشخصات شناسنامه ای، شماره تماس، نشانی محل سکونت و رایان نامه ضروری است و حضور برگزیدگان برای دریافت جایزه در مراسم اختتامیه کنگره الزامی خواهد بود.
وی با بیان اینکه حق بهره برداری از آثار برای دبیرخانه کنگره محفوظ است، همچنین فرایند ثبت نام و ارسال آثار فقط از طریق تارنمای شمس توس به نشانی ilam.shamstoos.ir و portal.shamstoos انجام می شود.
محبی در خصوص جوایز این کنگره تاکید کرد: در هر یک از زبان ها و گویش های اعلام شده بر اساس نصاب آثار رسیده و نظر هیات داوران به نفرات اول تا سوم جوایزی به شرح زیر اهدا می شود:

نفر اول ۱۵ میلیون ریال

نفر دوم ۱۰ میلیون ریال

نفر سوم ۷ میلیون ریال

وی ادامه داد: در بخش ویژه به منظور تقدیر از صاحبان مجموعه شعر به زبان ها و گویش های اقوام ایرانی (چاپ شده از ابتدای سال ۹۵ تاکنون)، دبیرخانه کنگره به سه مجموعه برگزیده شعر عاشورایی با رای هیات داوران، جوایزی اهدا می گردد و شاعران دو نسخه از هر کتاب شعر خود را به دبیرخانه ارسال نمایند.
گفتنی است آخرین مهلت ارسال آثار تا پایان مرداد ماه ۹۸ خواهد بود و تاریخ برگزاری کنگره در دهه اول مهر ماه ۹۸ است./خبرنگار: الهام عبداللهی

 

فارسی مچ در شبکه های اجتماعی           

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

*

code

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
[iphorm id="1" name="سامانه پیامک"]
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.