فراخوان نخستین کنگره ملی اربعین در آئینه شعر اقوام ایرانی منتشر شد

0

به گزارش «فارسی مچ»، نخستین کنگره ملی اربعین در آئینه شعر اقوام ایرانی فراخوان داد.

به گزارش خبرنگار فارسی مچ، منصور محبی مسئول امور فرهنگی اداره کل و نماینده بنیاد بین المللی امام رضا(ع) با اعلام این خبر اظهار کرد: به مناسبت گرامیداشت اربعین شهادت سیدالشهدا(ع) و با عنایت به برگزاری کنگره جهانی پیاده روی اربعین سرور و سالار شهیدان و تشرف انبوه دلدادگان اهل بیت (علیهم السلام) از استان ایلام و مرز بین المللی مهران به عتبات عالیات، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، با همکاری بنیاد بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) برگزار می کند.

وی اضافه کرد: در این کنگره اشعار اقوام ایرانی، در زبان ها و گویش های شعری رایج شامل: بلوچی، ترکی، خراسانی، خوزی، سمنانی، عربی، فارسی، کُردی، گیلکی، لری، لکی، مازنی، مرکزی و… پذیرفته می شود.
محبی در خصوص اهداف این کنگره بیان کرد: معرفی ابعاد گوناگون حماسه اربعین حسینی، تبلیغ و تعمیق سیره امام حسین(ع)، ترویج فعالیت های فرهنگی و ادبی با محوریت سیره حضرت سیدالشهدا(ع)، تجلی همگرایی اقوام ایرانی در آئینه شعر اربعین و تقدیر از سرایندگان آثار ادبی در حوزه فرهنگ عاشورایی از جمله اهداف اصلی این کنگره به حساب می آید.
نماینده بنیاد بین المللی امام رضا(ع) تصریح کرد: محورهای فراخوان این کنگره در دو بخش اربعین حسینی و حماسه عاشوراست و هر شاعر می تواند حداکثر سه اثر به دبیرخانه کنگره ارسال نماید.
وی خاطر نشان کرد: همه گویش های فارسی به استثنای فارسی معیار پذیرفته می شود و به منظور تسریع در داوری، ضرورت دارد زبان و گویش شعر در ذیل عنوان اثر ذکر می شود، همچنین اشعار باید در قالب word و با قلم nazanin و اندازه ۱۴ ارسال شوند.
مسئول امور فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام افزود: محدودیتی برای قالب های شعری وجود ندارد و همین طور محدودیتی در خصوص سن و سال شرکت کنندگان در نظر گرفته نشده است.
وی ادامه داد: ذکر مشخصات شناسنامه ای، شماره تماس، نشانی محل سکونت و رایان نامه ضروری است و حضور برگزیدگان برای دریافت جایزه در مراسم اختتامیه کنگره الزامی خواهد بود.
وی با بیان اینکه حق بهره برداری از آثار برای دبیرخانه کنگره محفوظ است، همچنین فرایند ثبت نام و ارسال آثار فقط از طریق تارنمای شمس توس به نشانی ilam.shamstoos.ir و portal.shamstoos انجام می شود.
محبی در خصوص جوایز این کنگره تاکید کرد: در هر یک از زبان ها و گویش های اعلام شده بر اساس نصاب آثار رسیده و نظر هیات داوران به نفرات اول تا سوم جوایزی به شرح زیر اهدا می شود:

نفر اول ۱۵ میلیون ریال

نفر دوم ۱۰ میلیون ریال

نفر سوم ۷ میلیون ریال

وی ادامه داد: در بخش ویژه به منظور تقدیر از صاحبان مجموعه شعر به زبان ها و گویش های اقوام ایرانی (چاپ شده از ابتدای سال ۹۵ تاکنون)، دبیرخانه کنگره به سه مجموعه برگزیده شعر عاشورایی با رای هیات داوران، جوایزی اهدا می گردد و شاعران دو نسخه از هر کتاب شعر خود را به دبیرخانه ارسال نمایند.
گفتنی است آخرین مهلت ارسال آثار تا پایان مرداد ماه ۹۸ خواهد بود و تاریخ برگزاری کنگره در دهه اول مهر ماه ۹۸ است./خبرنگار: الهام عبداللهی

 

فارسی مچ در شبکه های اجتماعی           

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
[iphorm id="1" name="سامانه پیامک"]
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.