فراخوان سومین جشنواره تئاتر استانی منطقه آزاد اروند

0

به گزارش «فارسی مچ»، مرعشی پور، از انتشار فراخوان سومین جشنواره تئاتر استانی منطقه آزاد اروند خبر داد و گفت: این جشنواره ۲۵ تا ۲۸ آبان برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار فارسی مچ، «سید محمدحسین مرعشی پور»، اظهار کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اروند با همکاری معاونت فرهنگی اجتماعی و گردشگری این سازمان، مرکز هنرهای نمایشی کشور و انجمن هنرهای نمایشی اروند با هدف پیشبرد سطح کیفی آثار و گسترش تئاتر در سراسر این منطقه و خلق تجربه های نوین در عرصه هنرهای نمایشی و حمایت از تولید و اجرای آثار فاخر نمایشی سومین جشنواره تئاتر استانی منطقه آزاد اروند را برگزار می کند.

وی به اهداف برگزاری جشنواره تئاتر استانی منطقه  آزاد اروند اشاره کرد و افزود: هویت بخشی و استقلال جشنواره به عنوان مهم ترین رخداد تئاتری منطقه، تاکید و تمرکز بر اجراهای عمومی و گسترش دایره مخاطبان آثار نمایشی، ساماندهی بیشتر فعالیت های مختلف نمایشی، رصد تولیدات و اجراهای عمومی گروه های تئاتر، هویت بخشی به گروه های ثبت شده تئاتر و نمایش هایی که در راستای بستر های تاریخی، ادبی، اقتصادی، سیاسی، آداب و رسوم و سنت های منطقه و استان فعالیت می کنند از جمله اهداف و  اولویت های این جشنواره هستند.

دبیر سومین جشنواره تئاتر استانی منطقه آزاد اروند، ادامه داد: متقاضیان می توانند با موضوعات آزاد، حفظ ارزش های دفاع مقدس، تولید و حمایت از کالای ایرانی، تحکیم بنیان خانواده و بهبود سبک زندگی ایرانی اسلامی، همدلی و نزدیکی اقوام مختلف در منطقه، پیشگیری از آسیب های اجتماعی، تقویت مبانی و عوامل فرهنگی در کاهش آن، افزایش نشاط و امید و بالا بردن سرمایه اجتماعی در این جشنواره حاضر شوند.

وی با بیان اینکه جشنواره تئاتر استانی صرفا به آثار نمایشی تولید شده که اجرای عمومی آنها به انجام رسیده است تعلق دارد، تصریح کرد: گروه هایی که در فاصله زمانی که پس از اتمام جشنواره استانی سال ۹۷ تا پایان مهر سال جاری آثار خود را تولید کرده و به اجرای عمومی در آورده اند می توانند متقاضی حضور در این جشنواره باشند.

مرعشی پور، با اشاره به اینکه متقاضیان برای حضور در جشنواره باید قبل از برگزاری جشنواره حداقل ۵ اجرای عمومی در شهرستان خود داشته باشند، ابراز کرد: دریافت تعهد اجراهای عمومی از گروه های متقاضی به منظور انجام این مهم پس از جشنواره در سال ۹۸ به هیچ عنوان پذیرفتنی نخواهد بود.

وی با بیان اینکه همچنین در جشنواره تئاتر استانی منطقه آزاد اروند صرفا آثار تولید شده صحنه ایی انتخاب و مورد داوری قرار خواهند گرفت، خاطر نشان کرد: انجمن هنرهای نمایشی اروند از آثاری که تولیدات انجمن های نمایش شهرستان ها و مورد تاییدشان است حمایت مالی خواهد کرد.

دبیر سومین جشنواره تئاتر استانی منطقه آزاد اروند، تاکید کرد: ارائه و تحویل مجوز کتبی نویسنده، ناشر و مترجم برای حضور در جشنواره تئاتر استانی از سوی کارگردان و گروه متقاضی به دبیرخانه جشنواره الزامی است، چنانچه در هر مرحله ای از آثار برگزیده تخلفی در این مورد اثبات شود ستاد برگزاری مجاز است گروه نمایشی متخلف را از حضور در مرحله بالاتر منع کند.

وی از عدم برگزاری مرحله انتخاب متن در این جشنواره خبر داد و گفت: جشنواره تئاتر استانی مرحله انتخاب متن نخواهد داشت و این امر در فرآیند اجرای عمومی آثار از سوی شورای ارزشیابی و نظارت انجام شده و متون ارسالی صرفا جهت ایجاد بانک متون نمایشی جمع آوری خواهد شد؛ همچنین شرکت کنندگان در جشنواره تئاتر استانی با ارسال فرم درخواست متعهد به پذیرش قوانین و سیاست گذاری های جشنواره هستند.

مرعشی پور، افزود: بخش رقابتی این جشنواره که برگزیدگان آن به جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی خواهند شد صرفا اختصاص به آثار ایرانی دارد و متون اقتباسی آداپته ایرانی شده نیز می توانند با ذکر دقیق مشخصات صاحب اثر اصلی و تشخیص هیات انتخاب آثار، در بخش رقابتی جشنواره حضور داشته باشند.

وی گفت: تمامی گروه های نمایشی متقاضی، می بایست فرم درخواست (فرم شماره یک) را تکمیل و به دبیرخانه ارائه دهند تا تقاضای آنها ثبت شود، درج مشخصات کامل گروه، شماره تماس، نشانی و ایمیل بسیار مهم است چرا که در مراحل بعدی جشنواره ها این اطلاعات مبنای تصمیم گیری و امور ستادی قرار خواهد گرفت.

دبیر سومین جشنواره تئاتر استانی منطقه آزاد اروند، اذعان داشت: کارگردانان در هنگام تنظیم و ارائه فرم مذکور دقت لازم را داشته باشند زیرا این فرم ها ملاک برنامه ریزی های بعدی خواهد بود و هیچ تغییری در نام نمایش یا بازیگران و عوامل پس از اتمام جشنواره تئاتر استانی منطقه آزاد اروند امکان پذیر نخواهد بود.

وی با بیان اینکه هیئت داوران جشنواره بر اساس کیفیت آثار، نمایش های برگزیده را برای حضور در سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به اداره کل هنرهای نمایشی معرفی می کنند، ادامه داد: ملاک اصلی انتخاب آثار برگزیده کیفیت مقبول آثار در جشنواره خواهد بود و در صورت عدم کیفیت لازم، هیئت داوران می توانند هیچ گزینه ای برای انتخاب نداشته باشند.

مرعشی پور، افزود: تعداد آثار و چگونگی انتخاب آنها برای حضور در سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر (از همایش آثار برگزیده جشنواره های تئاتر استان ها) متعاقبا توسط دبیرخانه تئاتر فجر اعلام خواهد شد.

وی بیان کرد: در صورت انتخاب نمایش برای حضور در جشنواره ارائه مجوز شورای نظارت بر نمایش شهرستان و تائیدیه اجرای عمومی توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان الزامی است؛ همچنین متقاضیان باید برای حضور در جشنواره تقاضای کتبی خود را به دبیرخانه این جشنواره اعلام کنند.

دبیر سومین جشنواره تئاتر استانی منطقه آزاد اروند، از بازبینی زنده آثار متقاضیان حاضر در جشنواره خبرداد و تصریح کرد: آثار پذیرفته شده به صورت زنده بازبینی و پس از اتمام، آثار راه یافته به جشنواره معرفی خواهند شد؛ همچنین آثار پذیرفته شده در جشنواره نباید در هیچ جشنواره دیگری حضور داشته باشند.

 وی با اشاره به اینکه ورودی گروه های راه یافته به سومین جشنواره تئاتر استانی منطقه آزاد اروند تا سقف ۳۰ میلیون ریال خواهد بود، افزود: مدارک لازم برای حضور در جشنواره استانی منطقه آزاد اروند شامل  تکمیل فرم شماره یک، مجوز کتبی نویسنده، خلاصه سوابق هنری متقاضی )کارگردان) تایپ شده در یک صفحه A4، یک قطعه عکس پرسنلی از کارگردان، خلاصه اثر در یک صفحه تایپ شده ، مستندات اجرای عمومی است.

مرعشی پور، عنوان کرد: همچنین متقاضیان باید مستندات اجرای عمومی اثرات که شامل پوستر، بروشور، مجوز شورای ارزشیابی و نظارت، پنج قطعه عکس از اجرا، لوح فشرده از متن نمایش با فرمت word هستند را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

وی از گاه شمار این جشنواره خبر داد و اضافه کرد: کلیه گروه های نمایشی چنانچه پس از اتمام جشنواره استانی سال گذشته تا پایان مهرماه امسال اجرای عمومی داشته باشند می توانند با ارائه مدارک مورد نیاز آمادگی خود را جهت حضور در این جشنواره اعلام کنند.

وی افزود: تاریخ بازبینی آثار  هقتم آبان ماه لغایت ۱۰ آبان، اعلام اسامی برگزیدگان مرحله نهایی ۱۲ آبان و برگزاری مرحله نهایی جشنواره ۲۵ لغایت ۲۸ آبان سال جاری خواهد بود؛ همچنین متقاضیان می توانند با مراجعه به ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی آبادان و خرمشهر فرم شماره یک را جهت حضور در جشنواره دریافت، تکمیل و تحویل دهند.

دبیر سومین جشنواره تئاتر استانی منطقه آزاد اروند، یاد آور شد: ستاد جشنواره ضمن آرزوی موفقیت برای کلیه گروه های نمایشی منطقه از هنرمندان عرصه تئاتر تقاضا دارد که آثار خود را بر مبنای کیفیت و ارتباط سالم با مخاطبان تولید کرده و انجمن نمایش شهرستان ها نیز در این مسیر تعامل موثری را با هنرمندان  برقرار کنند.

فارسی مچ در شبکه های اجتماعی           

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

*

code

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
[iphorm id="1" name="سامانه پیامک"]
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.