فراخوان دومین دوره مسابقه کتابخوانی «پوپک دانا»

0

به گزارش «فارسی مچ»، مدیر عامل خانه کتاب با اعلام برگزاری دومین دوره مسابقه «پوپک دانا» با هدف ترویج کتابخوانی میان دانش‌آموزان در تابستان گفت: شعار این دوره جشنواره «بخوانیم؛ بفهمیم؛ بگوییم» نامگذاری شده است.

به گزارش خبرنگار فارسی مچ، دکتر نیکنام حسینی پور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره برگزاری دومین دوره مسابقه بزرگ کتابخوانی «پوپک دانا» گفت: نخستین دوره این مسابقه را در سال ۹۶ برگزار کردیم. در زمستان آن سال وزارت آموزش و پرورش مشق شب دانش آموزان برای ایام عید سال ۹۷ را حذف کرد.

وی ادامه داد: به همین دلیل تصمیم گرفتیم برنامه‌ای برای اوقات فراغت دانش آموزان طراحی کنیم که منجر به طرح و راه اندازی مسابقه کتابخوانی «پوپک دانا» شد.

مدیرعامل خانه کتاب درباره دلایل راه اندازی این مسابقه در سال ۹۶ خاطرنشان کرد: اهداف برپایی این رخداد کمک به افزایش درک مطلب بچه‌ها در مواجهه با یار مهربان، کمک به نحوه بیان دانش آموزان که امروز به عنوان یکی از آسیب‌های این سن در جامعه به شمار می ورد و نحوه صحیح استفاده از فضای مجازی توأمان به کودکان و والدین آنها برای مشارکت حداکثری خانواده در فعالیت‌های فرهنگی فرزندان شأن دسته بندی شده است.

وی افزود: با استقبال خوبی که از این مسابقه شد مراسم اختتامیه آن رویداد را با هدف تشویق بیشتر دانش آموزان به مبحث کتاب و کتابخوانی از یک سو و از سوی دیگر کمک و مشاوره به خانواده‌ها برای همراهی حداکثری با فرزندان شأن در مسیر آشنایی و بهره بردن از کتاب و تأثیر آن در رشد فرهنگی کودکان در سال ۹۷ برگزار کردیم.

حسینی پور با تاکید بر آنکه خروجی مثبت این رویداد و مطالبه والدین برای برگزاری این جشنواره ما را بر آن داشت تا دومین دوره آن‌را در سال ۱۳۹۸ برگزار کنیم خاطرنشان کرد: با توجه به مسائل اقتصادی موجود با بانک صادرات تفاهم‌نامه امضا شد تا بار مالی این جشنواره را بر عهده بگیرد.

مدیرعامل خانه کتاب با تاکید بر آنکه فراخوان رسمی و عمومی جشنواره «پوپک دانا» طی روزهای آتی منتشر و در اختیار عموم قرار خواهد گرفت گفت: از دانش‌آموزان درخواست می‌کنیم در این برنامه مشارکت کنند تا فیلم‌های خود را برای ما بفرستند و بتوانیم در ایام هفته کتاب اختتامیه دومین دوره جشنواره را برگزار کنیم.

وی ادامه داد: در این مسیر دست تمام نهادهای فرهنگی حوزه فعالیت کودکان و نوجوان از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گرفته تا وزارت آموزش و پرورش، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و دیگر انجمن‌های فرهنگی مرتبط با کودکان و نوجوانان را برای برپایی باشکوه‌تر این رخداد به گرمی می‌فشاریم و آنها را به مشارکت دعوت می‌کنیم.

قوانین شرکت در مسابقه

حسینی پور درباره قوانین شرکت در این جشنواره گفت: قوانین و شرایط کلی مانند سال ۹۶ است و تفاوت جزئی در بحث راهنمایی برای انتخاب کتاب و افزایش بازه سنی از پنج تا ۱۲ سال را مد نظر قرار داده‌ایم و تلاش می‌کنیم در این دوره به کودکان و دانش آموزان شرکت‌کننده نحوه مواجهه با کتاب برای فهم مطلب آن و نه حفظ کردن اثر را آموزش دهیم. اینکه آنها بعد از مواجهه با کتاب، پیام و هدف آن‌را درک کنند و نه آنکه صرفاً به حفظ کردن داستان و محتوای آن بپردازند.

وی درباره آنکه کتاب‌ها در زمینه تألیف و ترجمه برای استفاده دانش آموزان برای حضور در این جشنواره اولویتی دارند یا خیر گفت: تألیف یا ترجمه بودن کتاب برای ما اولویت نیست اما تلاش می‌کنیم به ادبیات کلاسیک ایرانی وفادارتر باشیم و این را در قالب مشاوره کودکان و نوجوانان حاضر در این رقابت را راهنمایی خواهیم کرد.

مدیر عامل خانه کتاب در پاسخ به این پرسش که با آغاز فصل تعطیلات، نحوه اطلاع رسانی و مشارکت مدارس و آموزش و پرورش به دانش آموزان به چه شکل خواهد بود یادآور شد: شاید آموزش و پرورش در سطح مدارس تعطیل باشد اما در سطح فعالیت‌های ستادی و اردوهای فرهنگی در تابستان آنها با دانش آموزان و والدین شأن در ارتباط هستند و در این میان واسطه‌های اطلاع رسانی چون کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و اصحاب رسانه و قلم برای معرفی، تبلیغ و ترویج این جشنواره، یارِ یارمهربان خواهند بود.

دومین دوره جشنواره کتابخوانی «پوپک دانا» با شعار «بخوانیم؛ بفهمیم؛ بگوییم» با هدف ترغیب کودکان و نوجوانان به مبحث مطالعه و کتابخوانی در تابستان سال جاری (۱۳۹۸) با همت خانه کتاب در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

فارسی مچ در شبکه های اجتماعی           

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

*

code

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
[iphorm id="1" name="سامانه پیامک"]
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.