فراخوان «بازاندیشی آرای استاد مطهری در مواجهه با مسائل روز»

0

به گزارش «فارسی مچ»، فراخوان مقاله جهت شرکت در همایش «بازاندیشی آرای استاد مطهری در مواجهه با مسائل امروز» که اسفندماه سال جاری برگزار می‌شود، از سوی بنیاد علمی و فرهنگی استاد شهید مطهری اعلام شد.

به گزارش خبرنگار فارسی مچ،  بنیاد علمی و فرهنگی استاد شهید مطهری ضمن اعلام فراخوانی برای همایش «بازاندیشی آرای استاد مطهری در مواجهه با مسائل امروز»، از پژوهش‌گران دعوت کرد با مقالات علمی خود در این همایش مشارکت کنند.
این همایش که با همکاری شماری از مراکز علمی و فرهنگی کشور در اسفندماه سال جاری برگزار می‌شود، به مناسبت یکصدمین سال ولادت استاد مطهری تمهید شده است.
سه محور اصلی «اسلام و ایران»، «تمدن اسلامی» و «تاریخ‌اندیشی» شاکله موضوعات هفت‌گانه این همایش معرفی شده است.
در محور اسلام و ایران با نگاه تاریخی، موضوعاتی از جمله « بررسی دیدگاه شهید مطهری در باره چگونگی گسترش اسلام»، « بررسی دیدگاه شهید مطهری در باره چگونگی اسلام‌پذیری ایرانیان»، «مهمترین چالش‌های جامعه اسلامی در دهه‌های نخستین در آثار شهید مطهری»، « قلمرو، ابعاد، چگونگی و آسیب‌شناسی اثرپذیری ایرانیان از اسلام در آثار شهید مطهری»، « قلمرو، ابعاد، چگونگی و آسیب‌شناسی اثرپذیری امت اسلامی از میراث تمدنی ایرانیان در آثار شهید مطهری»، « تاریخ‌پژوهی و سیره‌پژوهی معصومان علیهم السلام در آثار شهید مطهری» و «مهمترین چالش‌های سیاسی و فرهنگی و اجتماعی ایران معاصر در آثار شهید مطهری» فراخوان شده است.

موضوعات محور دوم با عنوان تمدن اسلامی با نگاه تاریخی، عبارتند از: «تأملات مفهومی و روش‌شناختی معطوف به تمدن و تاریخ تمدن در آثار شهید مطهری»، «ارزیابی تمدن پیشین اسلامی در اندیشه شهید مطهری»، «زمینه‌ها و عوامل پیدایش و بالندگی تمدن پیشین اسلامی در نگاه شهید مطهری»، « زمینه‌ها و عوامل انحطاط تمدن پیشین اسلامی در نگاه شهید مطهری»، «ارزیابی تمدن غرب در اندیشه شهید مطهری»، « ارزیابی تمدنی غرب در اندیشه شهید مطهری»، « تاریخ اندیشه در جهان اسلام از منظر شهید مطهری، «نگاه شهید مطهری به استشراق» و «تاریخ احیاگری اسلامی در جهان معاصر از منظر شهید مطهری».
همچنین «گستره موضوعات تاریخی مورد اهتمام شهید مطهری»، «مفهوم، اهمیت، کاربرد تاریخ در اندیشه شهید مطهری»، «جایگاه تاریخ در نوآوری‌های شهید مطهری»، «گستره منابع و ارجاعات تاریخی شهید مطهری»، «تأملات روش‌شناختی در نوشته‌ها و اشارات تاریخی شهید مطهری»، «واکاوی تلقی شهید مطهری از سند تاریخی»، «بایدها و نبایدها داده‌گزینی تاریخی بر پایه آثار شهید مطهری»، «بایدها و نبایدهای پردازش اطلاعات تاریخی بر پایه آثار شهید مطهری»، «معرفت تاریخی و تاریخ به مثابه یک منبع شناخت در اندیشه شهید مطهری»، «فلسفه تاریخ در اندیشه تاریخی شهید مطهری: اصالت تاریخ، نقد نظریه مارکسیستی تاریخ، عامل حرکت تاریخ، نگاه قرآن به تاریخ….» موضوعات فرعی در محور تاریخ‌اندیشی هستند.
محورهای سنت و مدرنیته، پیشرفت و انحطاط، گسست نسلی، روحانیت، آئین‌های دینی و اجتماعی، خرافات از دیگر عناوینی است که در این همایش مورد توجه خواهد بود.

فارسی مچ در شبکه های اجتماعی           

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

*

code

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
[iphorm id="1" name="سامانه پیامک"]
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.