فراخوان دهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان

0

به گزارش «فارسی مچ»، فراخوان دهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان توسط شهرداری و شورای شهر لاهیجان با مشارکت اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان صادر شد.

به گزارش خبرنگار فارسی مچ، در فراخوانی که روز دوشنبه صادر شدآمده است: دهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان که بیست و هفتم تا سی مرداد ماه سال جاری توسط شهرداری و شورای اسلامی شهر لاهیجان با مشارکت اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اهتمام به اهمیت کار فرهنگی، تلاش جهت پاسداری از ارزش‌های جامعه و ترویج فرهنگ اصیل اسلامی در شهر لاهیجان برگزار می‌شود.

در جشنواره پیش رو هدف آن است تا با مشارکت ارزشمند شهروندان در کنار هنرمندان و همراهی جهادی مدیران و مسئولان شهری دهمین گام بلند نیز با توان بالا؛ عزم همگانی با شعار ارتقای فرهنگ شهروندی همچون سال‌های گذشته استوار و محکم برداشته شود.

در این فراخوان تاکید شده است، با توجه به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال ” رونق تولید ” و چشم انداز روشن برای جامعه سالم، شهرپاک و آرام با مشارکت شهروندان، هنرمندان و نهادها و سازمان‌های شهر لاهیجان در دهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند مشارکت دارند.

مدیریت شهری لاهیجان نو آوری اجتماعی، توسعه فضیلت اخلاقی، هدایتگری، بیان راهکارها، اشاعه تفکر و تعقل رفع چالش‌ها را از آثار این جشنواره دانسته است و از عموم هنرمندان می‌خواهد با بهرمندی آگاهانه از فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی با مشارکت و همکاری دلسوزانه در راستای رشد، عبودیت و تعالی جامعه تلاش کرده و جامعه ایمن با نشاط و مسئولیت پذیر را به ارمغان بگذاریم.

تئاتر خیابانی بعلت ذات فرهنگی، هنری و اجتماعی به یک رسانه ارزشمند، تأثیر گذار، پر مخاطب و مردمی تبدیل شده است که بواسطه ارتباط صمیمی و رو در رو با مخاطب خاص و عام به طرح مسائل اساسی، معضلات و مشکلات پرداخته و با نشان دادن ارزش‌ها در برابر کاستی‌ها؛ ذهن مخاطب را درگیر کرده و او را به تعقل، انتخاب و پویایی وا می‌دارد که این امر در ارتقای فرهنگ و جایگزین کردن آگاهانه عناصر مطلوب در جامعه بسیار تأثیر گذار است.

اهداف جشنواره در این فراخوان حفظ ریشه‌های فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی – ارتقای سطح دانش شهروندی، بهبود زندگی شهری – استحکام پیوند شهروندی، مشارکت در ساختن شهر سالم و پاک موضوعات جشنواره: – شهروند، رونق تولید (جهت عینیت بخشیدن به شعار سال، افزایش سرمایه گذاری، بهبود کسب و کار، هویت سازی ایرانی، تقویت سرمایه انسانی، بالا بردن سطح اعتماد دولت و ملت ذکر شده است و آثار تولید شده با مضمون فوق که نگاه خلاق و ترغیب کننده درخصوص حمایت از کالای ایرانی داشته باشند در اولویت انتخاب خواهند بود.

شهروند، فرهنگ ایثار و شهادت – شهروند، آگاهی از حقوق شهروندی – شهروند، آسیب‌های اجتماعی – شهروند، ترویج کتاب و کتابخوانی – شهروند، حقوق کودک – شهروند، محیط زیست (چالشها؛ مخاطرات؛ راهکارها) – شهروند، مشارکت مسئولانه درصرفه جویی منابع انرژی؛ حفظ فضای سبز، اموال عمومی؛ مدیریت زباله و پسماند، ترافیک و حمایت از چای ایرانی بخش مسابقه آثار این بخش از میان نمایش‌های خیابانی متقاضی با اولویت محورهای مورد تاکید جشنواره شهروند انتخاب شد. این بخش رقابتی بوده و سقف پذیرش آثار آن ۱۲ نمایش خواهد بود.

در این متن آمده است، آثار این بخش می‌بایست پیش از این در هیچ جشنواره رقابتی در گستره سراسری شرکت نکرده باشد و متقاضیان شرکت در بخش مسابقه می‌بایست لوح فشرده حاوی فایل تصویری و مدارک مورد نیاز را در مهلت مقرر به دبیر خانه جشنواره شهروند لاهیجان ارسال نمایند.

بخش ویژه نمایش کودکان و نوجوانان از دیگر بخش‌های این جشنواره است که ستاد برگزاری جشنواره نظر به اهمیت رده سنی کودکان و نوجوانان و لزوم توجه ویژه به تولیدات و عرضه آثار متناسب برای این گروه‌های سنی در راستای پدیدآوردن میل و نیروی کنجکاوی، ایجاد اعتماد به نفس و استقلال بخشیدن به شخصیت آنها، ترغیب به اندوختن تجارب و معلومات نوین، راهنمایی اخلاقی و آشنایی با حقوق شهروندی برای سومین سال پذیرای نمایش‌های تولید شده در قالب نمایش زنده و عروسکی را در این جشنواره به نمایش می‌گذارد.

علاقمندان به شرکت در این بخش می‌توانند آثار خود را با موضوعات مناسب گروه سنی کودک و نوجوان به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند و سقف پذیرش آثار در این بخش چهار اثر است.

به آثار راه یافته به جشنواره تا سقف ۳۰ میلیون ریال کمک هزینه تعلق می‌گیردکه ارائه مجوز کتبی نویسنده الزامی می‌باشد و اسکان و پذیرایی گروه‌های منتخب به عهده جشنواره خواهد بود.

به برترین‌های هر بخش بر اساس آرا هیأت داوران جوایزی اهدا خواهد شد و مهلت دریافت آثار در دبیرخانه ۷ مرداد ۱۳۹۸ است و اعلام فهرست آثار برگزیده ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ ذکر شده است.

فارسی مچ در شبکه های اجتماعی           

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

*

code

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
[iphorm id="1" name="سامانه پیامک"]
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.