فراخوان دهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان

0

به گزارش «فارسی مچ»، فراخوان دهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان توسط شهرداری و شورای شهر لاهیجان با مشارکت اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان صادر شد.

به گزارش خبرنگار فارسی مچ، در فراخوانی که روز دوشنبه صادر شدآمده است: دهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان که بیست و هفتم تا سی مرداد ماه سال جاری توسط شهرداری و شورای اسلامی شهر لاهیجان با مشارکت اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اهتمام به اهمیت کار فرهنگی، تلاش جهت پاسداری از ارزش‌های جامعه و ترویج فرهنگ اصیل اسلامی در شهر لاهیجان برگزار می‌شود.

در جشنواره پیش رو هدف آن است تا با مشارکت ارزشمند شهروندان در کنار هنرمندان و همراهی جهادی مدیران و مسئولان شهری دهمین گام بلند نیز با توان بالا؛ عزم همگانی با شعار ارتقای فرهنگ شهروندی همچون سال‌های گذشته استوار و محکم برداشته شود.

در این فراخوان تاکید شده است، با توجه به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال ” رونق تولید ” و چشم انداز روشن برای جامعه سالم، شهرپاک و آرام با مشارکت شهروندان، هنرمندان و نهادها و سازمان‌های شهر لاهیجان در دهمین جشنواره تئاتر خیابانی شهروند مشارکت دارند.

مدیریت شهری لاهیجان نو آوری اجتماعی، توسعه فضیلت اخلاقی، هدایتگری، بیان راهکارها، اشاعه تفکر و تعقل رفع چالش‌ها را از آثار این جشنواره دانسته است و از عموم هنرمندان می‌خواهد با بهرمندی آگاهانه از فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی با مشارکت و همکاری دلسوزانه در راستای رشد، عبودیت و تعالی جامعه تلاش کرده و جامعه ایمن با نشاط و مسئولیت پذیر را به ارمغان بگذاریم.

تئاتر خیابانی بعلت ذات فرهنگی، هنری و اجتماعی به یک رسانه ارزشمند، تأثیر گذار، پر مخاطب و مردمی تبدیل شده است که بواسطه ارتباط صمیمی و رو در رو با مخاطب خاص و عام به طرح مسائل اساسی، معضلات و مشکلات پرداخته و با نشان دادن ارزش‌ها در برابر کاستی‌ها؛ ذهن مخاطب را درگیر کرده و او را به تعقل، انتخاب و پویایی وا می‌دارد که این امر در ارتقای فرهنگ و جایگزین کردن آگاهانه عناصر مطلوب در جامعه بسیار تأثیر گذار است.

اهداف جشنواره در این فراخوان حفظ ریشه‌های فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی – ارتقای سطح دانش شهروندی، بهبود زندگی شهری – استحکام پیوند شهروندی، مشارکت در ساختن شهر سالم و پاک موضوعات جشنواره: – شهروند، رونق تولید (جهت عینیت بخشیدن به شعار سال، افزایش سرمایه گذاری، بهبود کسب و کار، هویت سازی ایرانی، تقویت سرمایه انسانی، بالا بردن سطح اعتماد دولت و ملت ذکر شده است و آثار تولید شده با مضمون فوق که نگاه خلاق و ترغیب کننده درخصوص حمایت از کالای ایرانی داشته باشند در اولویت انتخاب خواهند بود.

شهروند، فرهنگ ایثار و شهادت – شهروند، آگاهی از حقوق شهروندی – شهروند، آسیب‌های اجتماعی – شهروند، ترویج کتاب و کتابخوانی – شهروند، حقوق کودک – شهروند، محیط زیست (چالشها؛ مخاطرات؛ راهکارها) – شهروند، مشارکت مسئولانه درصرفه جویی منابع انرژی؛ حفظ فضای سبز، اموال عمومی؛ مدیریت زباله و پسماند، ترافیک و حمایت از چای ایرانی بخش مسابقه آثار این بخش از میان نمایش‌های خیابانی متقاضی با اولویت محورهای مورد تاکید جشنواره شهروند انتخاب شد. این بخش رقابتی بوده و سقف پذیرش آثار آن ۱۲ نمایش خواهد بود.

در این متن آمده است، آثار این بخش می‌بایست پیش از این در هیچ جشنواره رقابتی در گستره سراسری شرکت نکرده باشد و متقاضیان شرکت در بخش مسابقه می‌بایست لوح فشرده حاوی فایل تصویری و مدارک مورد نیاز را در مهلت مقرر به دبیر خانه جشنواره شهروند لاهیجان ارسال نمایند.

بخش ویژه نمایش کودکان و نوجوانان از دیگر بخش‌های این جشنواره است که ستاد برگزاری جشنواره نظر به اهمیت رده سنی کودکان و نوجوانان و لزوم توجه ویژه به تولیدات و عرضه آثار متناسب برای این گروه‌های سنی در راستای پدیدآوردن میل و نیروی کنجکاوی، ایجاد اعتماد به نفس و استقلال بخشیدن به شخصیت آنها، ترغیب به اندوختن تجارب و معلومات نوین، راهنمایی اخلاقی و آشنایی با حقوق شهروندی برای سومین سال پذیرای نمایش‌های تولید شده در قالب نمایش زنده و عروسکی را در این جشنواره به نمایش می‌گذارد.

علاقمندان به شرکت در این بخش می‌توانند آثار خود را با موضوعات مناسب گروه سنی کودک و نوجوان به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند و سقف پذیرش آثار در این بخش چهار اثر است.

به آثار راه یافته به جشنواره تا سقف ۳۰ میلیون ریال کمک هزینه تعلق می‌گیردکه ارائه مجوز کتبی نویسنده الزامی می‌باشد و اسکان و پذیرایی گروه‌های منتخب به عهده جشنواره خواهد بود.

به برترین‌های هر بخش بر اساس آرا هیأت داوران جوایزی اهدا خواهد شد و مهلت دریافت آثار در دبیرخانه ۷ مرداد ۱۳۹۸ است و اعلام فهرست آثار برگزیده ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ ذکر شده است.

فارسی مچ در شبکه های اجتماعی           

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
[iphorm id="1" name="سامانه پیامک"]
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.