فراخوان جشنواره روستا‌ها و عشایر دوستدار کتاب

0

به گزارش «فارسی مچ»، فراخوان ششمین دوره جشنواره روستا‌ها و عشایر دوستدار کتاب منتشر شد.

به گزارش خبرنگار فارسی مچ،  علاقه‌مندان به حضور دوره ششمین جشنواره روستا‌ها و عشایر دوستدار کتاب می‌توانند تا ۳۰ آذر ۱۳۹۸ اقدامات انجام‌شده، برنامه‌ها، مدارک و مستندات خود را که مبنی بر فعالیت‌های مرتبط با کتاب و کتاب‌خوانی آن روستاست، بـا امضای دهیار و رئیس شورای اسلامی روستا، همراه با برگه‌های تکمیل‌شده به دبیرخانه استانی جشنواره مستقر در ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها مستقر یا دبیرخانه مرکزی تهران ارسال کنند.

نشانی دبیرخانه مرکزی جشنواره روستا‌ها و عشایر دوستدار کتاب» ـ تهران ـ خیابان شهید مطهری ـ خیابان فجر (جم سابق) ـ شماره ۷ ـ ساختمان فجر ـ طبقه ۵ کد پستی ۱۵۸۹۷۴۳۱۱۱ پست الکترونیک iranbookpromotion@gmail.com و شماره تماس ۰۲۱۸۸۸۶۱۳۲۴-۰۲۱۸۸۳۴۲۹۸۰-۰۲۱۸۸۳۴۲۹۷۹ است.

همچنین تمامی برگه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی در سایت www.bookpromotion.ir قابل دریافت است.براساس فراخوان، مجموعه فعالیت‌های فرهنگی – ترویجی مرتبط با کتاب‌خوانی که با مشارکت‌های مردمی، نهاد‌ها و سازمان‌های فعال در میان روستائیان و عشایر اجرا شده یا برای اجرا در سال آینده برنامه‌ریزی شده است، می‌تواند نامزد شرکت در جشنواره باشد. در هر برنامه، اعم از اجرا شده یا پیش‌بینی‌شده، باید اهداف، شیوه اجرا، نهاد‌های مشارکت‌کننده و نحوه تأمین بودجه آن مشخص شود. برای شرکت در جشنواره، ضروری است مجموعه فعالیت‌ها، برنامه‌ها، مدارک و مستندات به امضای دهیار، رئیس شورای اسلامی و مسئول کتابخانه یا متولی طرح‌های کتاب‌خوانی برسد.

برنامه‌های ارسالی می‌تواند شامل مجموعه فعالیت‌هایی به این شرح باشد. اقدامات زیربنایی شامل تأسیس نهاد‌های مرتبط به کتاب‌خوانی ازجمله کتابخانه، واگذاری زمین، تأمین تجهیزات و امکانات زیربنایی، فعالیت‌های ترویجی شامل برگزاری مسابقات، جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها، و هر فعالیتی که به نحو مبتکرانه و خلاقانه‌ای به ترویج کتاب و کتاب‌خوانی بیانجامد. همچنین مدارک لازم برای شرکت در ششمین دوره جشنواره روستا‌ها و عشایر دوستدار کتاب به این شرح است. اصل طرح، فرم تکمیل‌شده با مهر و امضای دهیار، رئیس شورای اسلامی روستا یا تیره عشایری و مسئول طرح، مستندات (فیلم، عکس، گزارش، تقدیرنامه) برای فعالیت‌های شاخص و ابتکاری (حتی‌المقدور لوح فشرده حاوی مطالب و مستندات ارسال شود.)

براساس فراخوان، شاخص‌های انتخاب برنامه‌ها و فعالیت‌های ترویج کتابخوانی و معرفی روستا‌ها و عشایر دوستدار کتاب به این شرح است. متناسب با نیاز‌های محلی، آیین‌های بومی و ارزش‌های دینی و ملی باشد. تأثیرات پایداری در ارتقای سطح فرهنگ کتاب‌خوانی داشته باشد. از مشارکت مردمی و پشتیبانی واحد‌های اجرایی روستا و عشایر برخوردار باشد. پوشش جمعیتی مناسب داشته باشد و به‌خصوص زنان، کودکان و نوجوانان را موردتوجه قرار دهد و…

این جشنواره از سوی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و ستاد شهر‌ها و روستا‌های دوستدار کتاب معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مشارکت دستگاه‌ها و نهاد‌های مختلفی اعم از معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران، سازمان فرهنگی سازمان ملل متحد یونسکو، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، ستاد عالی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد کشور، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان و نهاد‌های دیگر همکار برگزار می‌شود.

جشـنواره روسـتا‌های دوسـتدار کتاب برای نخسـتین بـار در سال ۱۳۹۳ باهدف ترویج کتاب‌خوانی برگزار شـد. هدف ایـن جشنواره حمایت از اقدام‌های انجام‌شده در روستا‌ها و پشتیبانی از پیشنهاد‌های ابتکاری در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی و معرفی فعالیت‌های فرهنگی و ترویجی مرتبط با کتاب‌خوانی است که با مشارکت مردم و دستگاه‌های فعال در روستا انجام‌شده یا اجرای آن برای سال آینده پیش‌بینی‌شده است. تلاش برای تأمین بودجه‌های لازم برای گسترش فعالیت‌های مربوط به کتاب و کتاب‌خوانی در روستا‌ها و توجه دادن مردم و نهادهای روستایی بـه اهمیت کتاب و فرهنگی‌تر شدن فضای روستا‌ها و نیز پر کردن اوقات فراغت کودکان و نوجوانان روستایی بـا کتاب از دیگر اهداف جشنواره روستا‌ها و عشایر دوستدار کتاب است.

فارسی مچ در شبکه های اجتماعی           

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

*

code

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
[iphorm id="1" name="سامانه پیامک"]
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.