فراخوان نهمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت

0

به گزارش «فارسی مچ»، حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان نهمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت را با شعار «هنر، همگرایی و مهربانی» از تاریخ ۲۲ تا ۲۴ مرداد ماه و همزمان با عیدین سعیدین قربان و غدیر در سنندج برگزار می کند.

به گزارش خبرنگار فارسی مچ، امین مرادی رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان در نشستی خبری ضمن اعلام این خبر گفت: همزمان با دهمین سالگرد سفر پرخیر وبرکت رهبر معظم انقلاب اسلامی به استان کردستان در اردیبهشت ماه ۸۸ که  فصل جدیدی در زمینه حرکت رو به توسعه استان به ویژه در بخش فرهنگ وهنر با توجه به نگاه ژرف معظم له به این بخش که استان  را  به عنوان استان هنر وفرهنگ معرفی نمودند فراخوان  نهمین جشنواره بین المللی دف نوای رحمت اعلام می گردد.

وی افزود : این اهمیت وتوجه ویژه رهبری به موضوع فرهنگ و هنر استان ، زمینه را برای برجسته نمودن ویژگی ها و مؤلفه های مربوط به آن بیش از پیش فراهم نمود و با توجه به موسیقی عرفانی کردستان حوزه هنری در جهت معرفی این ویژگی اقدام به برگزاری جشنواره ای موسیقی با محوریت دف نمود که بسیار مورد توجه قرار گرفت و زمینه معرفی کردستان به عنوان پایتخت دف جهان را مهیا نمود .

دبیر جشنواره دف نوای رحمت تصریح نمود : از ویزگی های این جشنواره توجه به نواهای عرفانی وخانقاهی است و توانسته است این نواها را در سراسر ایران معرفی و هم اکنون با ارتباطی که بین دف نوازان کشوری مهیا شده است ، دف در بین علاقه مندان موسیقی ایران از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و هر ساله شاهد حضور و کشف استعدادهای جدید در این زمینه از سراسر کشور بوده ایم .

مرادی افزود : ثبت سنندج به عنوان مرکز ساخت دف و دف نوازی از دیگر ویزگی های این جشنواره بوده که با گردهمایی ۱۰۰۰ دف نواز سنندجی به عنوان یک اجتماع بزرگ دف نوازی جهانی در عمارت خسرو آباد سنندج حاصل شد و دف را جهانی نمود .

وی تقدیر از پیشکسوتان مولودی خوانی و مفاخر موسیقی کردستان را در دوره های مختلف این جشنواره را از دیگر بخش های مهم عنوان نمود و گفت : در طول رقابت شرکت کنندگان در بخش جنبی شاهد برگزاری اجراهای موسیقی از نواحی مختلف ایران بوده ایم که در این دوره نیز ادامه خواهد یافت .

مرادی با اشاره به  همکاری ارزنده  موسسه سپهر جشنواره ها و رویدادهای هنری حوزه هنری انقلاب اسلامی در برگزاری این جشنواره به عنوان یک برنامه ملی گفت :  در راستای تحقق اهداف والای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نهمین جشنواره بین المللی  دف نوای رحمت  با شعار «هنر، همگرایی و مهربانی» از تاریخ ۲۲ تا ۲۴ مرداد ماه و همزمان با عیدین سعیدین قربان و غدیر در سنندج برگزار می گردد.

وی در خصوص اهداف جشنواره گفت :
•        ترویج مضامین و مفاهیم رفیع اسلامی و انسانی
•       کشف و حمایت از استعدادهای جوان
•       مقابله با تهاجم فرهنگی با بهره مندی از ظرفیت های فرهنگی و هنری فاخر
•       خلق و تولید آثار هنری فاخر و نمونه برای ابلاغ تعالیم اسلامی
•       توجه به موسیقی‌ عرفانی برگرفته از تعالیم دینی و اسلامی
•       تحکیم پایه های وحدت و همدلی در بین مسلمانان با بهره گیری از ظرفیت های موسیقی عرفانی

 

مرادی با اشاره به بخش های بین الملل ، سراسری و جنبی در این دوره از جشنواره گفت : بخش های جشنواره: بحش بین الملل به صورت غیر رقابتی و بر اساس میزان درخواست گروه های مختلف از کشورهای منطقه برگزار می شود.

مرادی در خصوص بخش سراسری گفت : این بخش شامل گروه نوازی ، تک نوازی و مولودی خوانی است که | بخش تک نوازی در دو رده سنی ۱۳ تا ۱۹ سال و ۱۹ سال به بالا در دو بخش آقایان و خانم ها برگزار می گردد .مرادی در خصوص بخش گروه نوازی و مولودی خوانی گفت : گروه های شرکت کننده تنها در یکی از این بخش ها بر اساس مقررات اعلام شده می توانند شرکت نمایند و در تمامی بخش ها نفرات اول دوره گذشته با همان ترکیب و یا در آن رده سنی نمی توانند حضور داشته باشند .

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه عکس دوره های گذشته و نمایشگاه موسیقی در زمان برگزاری جشنواره گفت : برگزاری ورک شاپ و نشست های تخصصی در این دوره نیز پیش بینی شده است .

وی در خصوص مقررات جشنواره گفت:
•       بخش تک نوازی در دو رده سنی جوانان و بزرگسالان، آقا و خانم برگزار می شود.
•        بخش مولودی خوانی ویژه آقایان و به صورت گروهی برگزار می شود.
•       در بخش مولودی خوانی با توجه به هویت جشنواره تنها ساز دف و سازهای دو طبله و تاس مجاز به شرکت هستند و سازهای به اصطلاح ملودیک (ایرانی و غیرایرانی) حق شرکت ندارند.
•       در گروه نوازی اعضای گروه حداقل ۴ و حداکثر ۶ نفرمی باشد.

 

•        تعداد قطعات در گروه نوازی یک قطعه است و مدت زمان اجرای برنامه در گروه نوازی و مولودی خوانی حداقل هفت دقیقه و حداکثر ۱۰ دقیقه می باشد.

•       امکان حضور رده های سنی مختلف در گروه نوازی بلامانع است.
•       دربخش مولودی خوانی جشنواره حضور تک خوان الزامی و حضور هم خوان اختیاری است.
•       در بخش گروه نوازی هر گروه تنها می تواند در یکی از بخش های اصلی یا مولودی خوانی شرکت نماید.
•       در بخش مولودی خوانی حداکثر تعداد افراد ۱۰ نفر و حداقل پنج نفر می باشد.
•       دبیرخانه جشنواره این حق را برای خود محفوظ می¬دارد تا اثر برگزیده در هر بخش گروه نوازی را برای یک اجرای زنده مورد استفاده قرار دهد.
•       شرایط جشنواره در بخش تک نوازی در دو رده سنی  ۱۳تا ۱۹ سال (نوجوانان) و ۱۹ سال به بالا (بزرگسالان) است. که سن افراد شرکت کننده در رده سنی نوجوان باید تا تاریخ برگزاری جشنواره از محدوده سنی ۱۳ تا ۱۹ سال کمتر و بیشتر نباشد.
•        حداکثر زمان اجرای برنامه در بخش تک نوازی ۵ دقیقه در نظر گرفته شده است و شناخت تئوریک ریتم و مقام های دف دارای امتیاز است .
•        گروه ها و نفراتی که رتبه اول جشنواره هشتم را کسب کرده اند در همان بخش و با همان ترکیب حق شرکت در جشنواره را ندارد. این افراد می توانند در سایر بخش ها حضور داشته باشند.

 

مرادی در خصوص شرایط عمومی جشنواره و نحوه ارسال آثار نیر گفت :
•       ارائه فایل تصویری بدون ادیت صوتی و با معرفی شفاهی از سوی نوازنده و یا سرپرست گروه برای ارائه به دبیرخانه جشنواره دف نوای رحمت ضروری است.
•       قطعات بخش انتخاب اولیه می تواند با قطعات اجرایی در بخش مسابقه متفاوت باشد.
•       دبیرخانه جشنواره هیچ گونه تعهدی در خصوص پذیرش افراد خارج از بخش مسابقه را ندارد.
•       تمامی شرکت کنندگان باید فرم ثبت نام، ارائه تصویری از کارت ملی، ارائه یک عدد عکس ۴*۳ و ارائه رضایت نامه ولی برای حضور افراد رده نوجوانان به صورت اسکن شده بر یک سی دی به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
•       حفظ اصالت و شان ساز عرفانی دف از معیارهای اساسی برای حضور در بخش مسابقه جشنواره است.
 وی با اشاره به برگزاری جشنواره از ۲۲ تا ۲۴ مرداد ماه همزمان با عیدین سعیدین قربان وغدیر گفت : شرکت کنندگان تا ۲۲ تیر ماه فرصت دارند آثار خود را به دبیرخانه جشنواره واقع واقع در سنندج – خیابان شهید تعریف پایین تر از بیمارستان  شهید قاضی ،کد پستی ۱۵۶۵۱-۶۶۱۷۶ ارسال نمایند.
مرادی در پایان گفت : اعلام نتایج داوری مرحله اول و اسامی پذیرفته شدگان در بخش مسابقه ۵ مرداد. ماه اعلام می گردد.

فارسی مچ در شبکه های اجتماعی           

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

*

code

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
[iphorm id="1" name="سامانه پیامک"]
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.