فراخوان بنیاد ایرانشناسی برای همایش بین المللی زاگرس‌شناسی

0

به گزارش «فارسی مچ»، بنیاد ایرانشناسی برای برگزاری همایش بین المللی زاگرس‌شناسی با عنوان «بررسی منشاء پیدایش حیات انسان در زنجیره کوه‌های زاگرس» فراخوان داد

به گزارش خبرنگار فارسی مچ،به نقل از روابط عمومی بنیاد ایرانشناسی؛ رشته کوه‌های زاگرس که قسمت اعظم آن در ایران واقع شده و از جنوب شرق ترکیه تا سواحل خلیج فارس کشیده شده و با داشتن زیست‌بوم‌ها و پناهگاه‌های مناسب برای استقرار‌های انسانی، همواره نقش مهمی در تاریخ تحول فرهنگ‌های بشری ایفا کرده است.
رشته کوه‌های زاگرس بدلیل موقعیت راهبردی و قرارگیری بر سر راه مهاجرت‌های جوامع انسانی از آفریقا و حاشیه دریای مدیترانه به سمت نواحی جغرافیای شرق و شمالی از اهمیت بسیاری در دوران پارینه‌سنگی برخوردار است. چه بسا در این میان برخی از پژوهشگران، زاگرس را منشأ مدرن شدن رفتار انسانی دانسته و نخستین انسان‌های هوشمندِ هوشمند را برآمده از مناطقی در زاگرس دانسته‌اند. این سد طبیعی که کم و بیش مرز‌های غربی فلات ایران را در برگرفته، نه تنها شواهد باستان شناختی کهنی از دوران پارینه‌سنگی ارائه می‌دهد، بلکه نقش مهمی در شناخت ما از تحولات مهم دوره نوسنگی و پیش‌ِروی ایران در حوزه صنعت و آغاز کشاورزی و دامپروری دارد.
دره‌ها و دشت‌های حاصلخیز دامنه‌های این رشته کوه در دوران تاریخی خاستگاه شکل گیری تمدن‌های مهم و بزرگ جهانی از جمله تمدن هخامنشیان و ساسانیان در بستر خود شده است و از سویی وجود قله‌ها و مناطق صعب‌العبور آن موجب باقیماندن برخی از آداب و رسوم متفاوتی که در جای جای این عرصه وسیع برجای مانده نیاز به بررسی و تأمل بیشتری دارد و نکاتی که غربیان از این پهنه مهم تاریخی، راهبردی و سیاسی برداشت کرده‌اند، جای تعمق دارد.
بر این اساس بنیاد ایرانشناسی با هدف شناخت و شناساندن بهتر ایران و حس ضرورت ویژه برای مطالعات زاگرس‌شناسی در نظر دارد، فعالیت‌های گسترده و وسیعی را در این حوزه متمرکز کند. برگزاری همایش زاگرس‌شناسی در سطح بین‌المللی از جمله این اقدامات است. این همایش دارای فراخوان ارسال مقاله در ۶ محور با موضوع: «بررسی منشأ پیدایش حیات انسان در رشته کوه‌های زاگرس»، به این شرح است:
محور‌های همایش:
باستان شناسی
• مطالعات باستان شناسی زاگرس
• ژنتیک باستان شناسی در زاگرس
زمین شناسی و جغرافیا
• زاگرس شناسی از منظر جغرافیای‌تاریخی
• زاگرس شناسی از منظر زیست محیطی
• زاگرس شناسی از منظر زمین¬شناسی ساختاری
ادیان
• آداب و مناسک تدفین در پیش از تاریخ زاگرس
• تطور انسان در زاگرس
انسان شناسی
• نظریه‌های کلیدی انسان شناسی زاگرس
• اهمیت و ضرورت مطالعات انسان شناسی در پژوهش‌های باستان‌شناسی پیش از تاریخ زاگرس
اساطیر
• اسطوره‌های آغازین در فرهنگ زاگرس
• اسطوره، آیین و نمادپردازی در زاگرس
• مطالعه تطبیقی اسطوره در زاگرس
میان رشته‌ای
• بررسی پیدایش انسان در متون دینی، تاریخی و ادبی
همایش بین‌المللی زاگرس‌شناسی ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸، از ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه تا ۱۲، در محل بنیاد ایرانشناسی برگزار خواهد شد و در آن علاوه‌بر سخنرانی حضرت آیت‌الله سیدمحمد خامنه‌ای، رئیس بنیاد ایرانشناسی، پژوهشگران و استادان حوزه مطالعاتی زاگرس به ارائه مقاله و سخنرانی خواهند پرداخت.
بر این اساس، از پژوهشگران، استادان، دانشجویان و علاقه‌مندان به حوزه مطالعاتی زاگرس دعوت می‌شود برای ارسال مقالات خود تا پایان روز دوم اردیبهشت ۱۳۹۸، با توجه به محور‌های همایش، اقدام نمایند. همچنین جهت ثبت‌نام حضور در همایش و ارسال مقاله به سایت همایش به نشانی zagros.iranology.ir مراجعه کنند.
آخرین مهلت ارسال مقاله: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸
زمان برگزاری همایش: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ – ساعت ۸:۳۰ تا ۱۲
تارنمای همایش: zagros.iranology.ir
رایانامه: mags@iranology.ir
مقالات منتخب در پایگاه‌های معتبر علمی نمایه خواهد شد.
علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت شیوه نامه راهنمای نگارش مقالات به تارنمای بنیاد ایرانشناسی مراجعه کنند و یا با شماره‌های (۸۸۲۱۲۰۰۱ و ۸۸۲۱۲۰۰۴-۰، ۰۲۱) تماس بگیرند.
محل برگزاری همایش: تهران، شیخ بهایی جنوبی، خیابان ایرانشناسی، بنیاد ایرانشناسی.
فارسی مچ در شبکه های اجتماعی           

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

*

code

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
[iphorm id="1" name="سامانه پیامک"]
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.