فراخوان جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان فارس

0
به گزارش «فارسی مچ»، جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان بعد از ۲۲ سال در شیراز برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار فارسی مچ، شصت و سومین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان ۲ تا ۵ شهریور ۱۳۹۸ به مدت چهار روز به میزبانی استان فارس، شهر شیراز با حضور ۱۰ استان کشور از جمله خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، اصفهان، قم، مرکزی، البرز و فارس؛ توسط انجمن سینمای جوانان ایران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس برگزار می‌شود.
با انتشار آئین‌نامه شصت و سومین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان- شیراز؛ جشنواره‌های منطقه‌ای سینمای جوان با هدف حمایت از تولیدات حرفه‌ای و نیمه حرفه‌ای هنرجویان استان‌های سراسر کشور، شناسایی و معرفی استعدادهای سینمایی در خارج از مرکز، تثبیت جایگاه فیلم کوتاه به عنوان یکی از مقوله‌های مهم فرهنگی و ارتباط هرچه بیشتر مسئولین استانی و ستاد مرکزی انجمن سینمای جوانان ایران به منظور همکاری‌های دوجانبه برگزار می‌شوند.

بر این اساس، درخواست‌کنندگان می‌توانند با مراجعه به سایت iycs.ir فرم تقاضای شرکت در جشنواره را تکمیل کنند؛ جشنواره یاد شده در ۳ بخش مسابقه فیلم کوتاه، فیلمنامه و عکس برگزار می‌شود و بخش فیلم شامل دو بخش مسابقه و جنبی است؛ بدین صورت که دارای دو حوزه مسابقه و جنبی می‌باشد و این بخش غیررقابتی فرصتی برای تبادل اندیشه‌ها و تجربه‌های هنرمندان و ایجاد زمینه‌ای مناسب برای ارزیابی جایگاه آثار فیلم‌سازان فیلم کوتاه شامل نمایش ویژه، بزرگداشت، مرور آثار، نشست‌های تخصصی و … است.
بخش ویژه این جشنواره به ایجاد راهی نو در مسئله اقتباس سینمایی می‌پردازد و کوششی است برای گشودن عرصه‌ای جدید که بتوان از آن طریق بین ادبیات، به ویژه ادبیات داستانی و نمایشی با سینما پیوندی ایجاد کرد. پیوندی که بی تردید برازنده سینما است و برای لذت بصری محض با احیای ارزش‌های انسانی ساخته و پرداخته می‌شود.
حداکثر زمان برای آثار ۳۰ دقیقه می‌باشد و سرمایه‌گذار یا تهیه کننده حقوقی به عنوان صاحب اثر شناخته خواهد شد؛ تاریخ تولید آثار باید پس از فروردین ۱۳۹۶ باشد.
هیئت انتخاب و داوری متشکل از ۳ تا ۵ عضو از هنرمندان و کارشناسان، بخش مسابقه را داوری و جوایز زیر را به برگزیدگان اهدا خواهند کرد و جایزه بخش ویژه تندیس و مبلغ ۸۰ میلیون ریال به بهترین فیلم اقتباسی؛ جایزه بزرگ شامل تندیس و مبلغ ۵۰ میلیون ریال به بهترین فیلم جشنواره (این جایزه به تهیه کننده تعلق می‌گیرد)، تندیس جشنواره و مبلغ ۳۵ میلیون ریال به بهترین فیلم داستانی؛ تندیس جشنواره و مبلغ ۳۰ میلیون ریال به بهترین فیلم پویانمایی؛ تندیس جشنواره و مبلغ ۳۰ میلیون ریال به بهترین فیلم مستند و تندیس جشنواره و مبلغ ۳۰ میلیون ریال به بهترین فیلم تجربی، است.
لوح افتخار و مبلغ ۲۵ میلیون ریال به بهترین پژوهش در فیلم مستند؛ لوح افتخار و مبلغ ۲۵ میلیون ریال به بهترین فیلمنامه؛ لوح افتخار و مبلغ ۲۵ میلیون ریال به بهترین تصویربرداری؛ لوح افتخار و مبلغ ۲۵ میلیون ریال به بهترین تدوین؛ لوح افتخار و مبلغ ۲۵ میلیون ریال به بهترین صدای فیلم؛ لوح افتخار و مبلغ ۲۰ میلیون ریال به برترین استعدادهای جوان است و هیأت داوران می‌تواند حداکثر دو دیپلم افتخار و مبلغ ۱۰ میلیون ریال تحت عنوان تقدیر هیأت داوران اهدا کنند و به منظور تشویق هنرجویان، دانشجویان و علاقمندان فیلم کوتاه، متولدین سال ۱۳۷۷ به بالا که اولین یا دومین اثر تولیدی خود را ارائه نموده اند جایزه‌ای تحت عنوان استعداد جوان اهدا خواهد شد.
در بخش فیلمنامه، به منظور کشف استعدادهای جوان در زمینه فیلمنامه نویسی و با توجه به اهمیت این حوزه به عنوان زیر ساخت تولید فیلم در دو بخش زیر برگزار می‌گردد که شامل؛ بخش آزاد؛ بخش اقتباسی، اقتباس ادبی از متون کهن یا معاصر ایرانی، متون مرتبط با انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و بیداری اسلامی با ذکر مأخذ می‌باشد.
هر فیلمنامه باید به شکل آنلاین ثبت‌نام شده و کد دریافتی از سایت را نزد خود نگه دارند و فیلمنامه‌ها باید با یکی از دو فرمت pdf یا word در هنگام ثبت اثر ضمیمه شود و آثاری که برای جشنواره‌های منطقه‌ای سینمای جوان ارسال شده‌اند، امکان حضور در این دوره از جشنواره را ندارند و همراه بودن خلاصه فیلمنامه در حداکثر یک صفحه A4 در صفحه اول فیلمنامه الزامی است که فیلمنامه می‌بایستی بر مبنای زمان حداکثر ۱۵ دقیقه نوشته شده باشد و تعداد فیلمنامه‌های ارسالی هر نفر برای هر دو بخش آزاد و اقتباسی در مجموع حداکثر چهار فیلمنامه در نظر گرفته شده است و فیلمنامه‌های ارسالی نباید تولید شده باشند.
هیئت داورن متشکل از ۳ کارشناس و هنرمند، بخش مسابقه فیلمنامه را داوری و جوایزی را به برگزیدگان اهدا خواهند کرد که در بخش آزاد؛ تندیس جشنواره، مبلغ ۲۵ میلیون ریال به بهترین فیلمنامه به عنوان نفر اول؛ دیپلم افتخار جشنواره، مبلغ ۲۰ میلیون ریال به بهترین فیلمنامه به عنوان نفر دوم؛ لوح تقدیر، مبلغ ۱۵ میلیون ریال به بهترین فیلمنامه به عنوان نفر سوم و بخش اقتباسی نیز؛ تندیس جشنواره، مبلغ ۴۰ میلیون ریال جایزه نقدی به بهترین فیلمنامه اقتباسی است و هیأت داوران می‌توانند علاوه بر جوایز مذکور، یک لوح تقدیر و مبلغ ۱۰ میلیون ریال به آثار برتر اهدا می‌شود.
بخش عکس شصت و سومین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان ایران نیز شامل دو بخش مجموعه عکس و تک عکس می‌باشد؛ در این بخش به مفاهیم والای فرهنگی بر اساس باورها و ویژگی‌های فرهنگی مناطق مختلف ایران اسلامی، ارائه اندیشه‌ای نو بر پایه پژوهشی جامع برای دستیابی به بیانی صریح و قدرتمند در ارائه یک اثر ناب پرداخته می‌شود.
بخش مسابقه با موضوع آزاد برگزار می‌شود و آثاری که برای جشنواره‌های منطقه‌ای سینمای جوان ارسال شده‌اند امکان حضور در این دوره از جشنواره را ندارند و شرکت در مسابقه برای عموم آزاد است و عکس‌های راه یافته به بخش مسابقه در نمایشگاه به نمایش گذاشته خواهد شد که مشخصات آثار باید شامل؛ فرمت JPG با پسوند RGB ، اندازه ضلع بزرگ ۱۲۰۰ پیکسل و حداقل ۳۰۰ کیلوبایت و حداکثر ۷۰۰ کیلوبایت هنگام ثبت اثر ضمیمه شود و هر عکاس حداکثر با ۱۰ فریم به صورت تک عکس یا مجموعه عکس می‌تواند شرکت کند.
در مجموعه عکس هر عکاس می‌تواند حداکثر ۷ قطعه عکس را که در چارچوب متعارف مجموعه عکس قرار می‌گیرند ارسال نمایند و در تک عکس؛ عکاسان در این بخش حداکثر با ارسال ۵ قطعه عکس می‌توانند در مسابقه شرکت کنند و عکس‌ها می‌تواند به صورت رنگی و سیاه و سفید باشد.
برگزارکننده به هر تک عکس راه‌یافته به جشنواره مبلغ ۵۰۰ هزار ریال و هر مجموعه عکس یک میلیون و پانصد هزار ریال پرداخت می‌نماید و صاحبان آثار به برگزار کنندگان اجازه می‌دهند تا از آثارشان در کلیه انتشارات، بیلبوردهای تبلیغاتی، پوستر جشنواره در نمایشگاه‌های فرهنگی داخلی استفاده کنند و هیئت داوران متشکل از ۳ کارشناس و هنرمند، این بخش را داوری و جوایز زیر را به برگزیدگان اهدا خواهند کرد که؛ تندیس جشنواره و مبلغ ۳۰ میلیون ریال به بهترین مجموعه عکس، تندیس جشنواره و مبلغ ۲۵ میلیون ریال به عکس اول؛ دیپلم افتخار و مبلغ ۲۰ میلیون ریال به عکس دوم؛ لوح تقدیر و مبلغ ۱۵ میلیون ریال به عکس سوم و لوح تقدیر و مبلغ ۱۰ میلیون ریال به بهترین استعداد جوان است و هیأت داوران می‌توانند علاوه بر جوایز اعلام شده یک لوح تقدیر به همراه جایزه نقدی به مبلغ ۱۰ میلیون ریال به عکاسان اهدا کنند که این جایزه به متولدین ۱۳۷۷ به بالا تعلق می‌گیرد.
در بخش جنبی آثار عکاسان مطرح داخلی و خارجی به نمایش گذاشته خواهد شد و مقررات عمومی نیز شامل؛ شرکت همه‌ی فیلمسازان، نهادها، سازمان‌های دولتی و تهیه‌کنندگان بخش خصوصی آزاد بوده و ثبت‌نام در جشنواره تنها از طریق اینترنت امکان پذیر است.
به گزارش خبرگزاری مهر ، شصت و سومین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان از تاریخ ۲ تا ۵ شهریور ۱۳۹۸ به مدت چهار روز در استان فارس، شهر شیراز با حضور استان‌های فارس، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، اصفهان، قم، مرکزی و البرز؛ توسط انجمن سینمای جوانان ایران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس برگزار می‌شود.
فارسی مچ در شبکه های اجتماعی           

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

*

code

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
[iphorm id="1" name="سامانه پیامک"]
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.