دومین جشنواره ملی پوستر آیات در قم برگزار می‌شود

0

به گزارش «فارسی مچ»، مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان قم با اشاره به برگزاری دومین جشنواره ملی پوستر آیات در قم گفت: آخرین‌مهلت ارسال آثار به دبیرخانه این جشنواره ۲۴ دی‌ماه خواهد بود، این جشنواره از ۱۸ الی ۲۶ بهمن‌ماه برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار فارسی مچ، سید موسی حسینی‌کاشانی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با موضوع روز فرهنگ عمومی که در سالن جلسات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم برگزار شد، به ارائه گزارش عملکرد یک‌ساله این اداره کل پرداخت و اظهار داشت: در ارزیابی‌هایی که استانداری داشته در شاخص‌های تخصصی نمره کامل را گرفته‌ایم، و به‌منظور منظم‌تر بودن برنامه‌ریزی‌ها، تفاهم‌نامه‌ای با مبلغ ۳۰ میلیارد تومان میان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان  با استانداری قم بسته شد.

وی با اشاره به ویژگی‌های تفاهم‌نامه گفت: تفاهم‌نامه در ۴ موضع کلی و ۸ ماده منعقدشده و بسیار تلاش شد که انعقاد این تفاهم‌نامه با توجه به سه سفر وزیر ارشاد به قم اتفاق بیفتد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم ابراز کرد: در سال گذشته اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ۵۰ درصد بیشتر از ظرفیت تخصیص‌یافته جذب اعتبار داشته و به نسبت سال‌های گذشته اعتبار خوبی در استان در زمینه‌های فرهنگی جذب کرده‌ایم.

حسینی کاشانی ادامه داد: درمجموع در بخش فرهنگی ۳۴ و ۷ دهم درصد، در بخش مطبوعات ۴ و هشت‌دهم درصد، در زمینه هنری ۱۷ و۲ دهم درصد،۷ و نیم درصد در بخش سینمایی، ۱۱ و نیم درصد در بخش هنرستان و در زمینه قران و عترت ۱۵ و هشت‌دهم درصد اعتبار اختصاص‌یافته است.

وی با اشاره به شاخص‌های تخصیص‌یافته به بخش‌های مختلف گفت: در دو سال گذشته ۱۰ هزار و ۵۵۰ متر زیرساخت فرهنگی داشتیم که این میزان در سال جاری به دوازده هزار مترمربع رسیده است.

حسینی کاشانی افزود: در بخش هنرستان تلاش شده که توسعه و گسترش این بخش جدی‌تر دنبال شود، این تعداد در حال حاضر به ۷۸ هنرجو رسیده، همچنین رایزنی‌ها در موردبحث هنرستان دختران هم به‌صورت پشتوانه سازی به‌صورت جدی در حال پیگیری است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با اشاره به بخش نشریات مکتوب اظهار داشت: ۶ روزنامه، ۱۵هفته‌نامه، ۲۱ ماهنامه، ۶۶ فصلنامه و ۱۰۹ دو فصلنامه در سطح استان داریم، و در مجموع ۱۷۳ مجوز در زمینه نشریات مکتوب و برخط داشته‌ایم که افزایش قابل‌توجهی نسبت به سال ۹۵ داشته است.

وی با اشاره به بحث تسهیلات مشاغل خانگی ابراز کرد: در این زمینه با توجه به رایزنی که با استانداری و اداره کل کار و رفاه داشتیم تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی به مشاغل خانگی داده می‌شود، غیرازآن تسهیلات ۷۵ میلیون تومانی با سود ۴ درصد هم به‌صورت پشتیبان در بخش مشاغل خانگی داریم که به متقاضیان داده می‌شود.

حسینی کاشانی به اشاره به تعداد افراد معرفی‌شده برای دریافت وام مشاغل خانگی گفت: تاکنون در ۱۰۰ رشته هنری ۴۷ نفر به بانک معرفی‌شده‌اند تا از وام مشاغل خانگی استفاده کنند، در این زمینه باید اطلاع‌رسانی‌های لازم صورت بگیرد تا افراد بیشتری بتوانند از این تسهیلات بهره‌مند کنند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با بیان اینکه اصلاح فرهنگ عمومی استان و کشور نیازمند عزم جدی است، تصریح کرد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان چند باری موردتقدیر مسئولان کشوری قرارگرفته اما این‌گونه نیست که همه مصوبات اجرایی می‌شود، همچنین مباحثی که در شورای فرهنگ عمومی می‌شود با حضور اعضا و با جدیت بیشتری دنبال می‌شود و بالای ۶۰ درصد از مصوبات به اجرا رسیده است.

حسینی کاشانی با اشاره به تصویب ۴۷ مصوبه شورای فرهنگ عمومی در سال گذشته افزود: سال ۹۵، ۵۵۰ نفر بیمه هنرمندان شده‌اند و در سال ۹۶ این تعداد به ۱۰۲۶ نفر رسیده است.

وی با اشاره به تعداد مجوز کتاب صادرشده گفت: ۱۷۴۰ مجوز کتاب حوزوی ، ۳۶۹۴ مجوز علوم انسانی و ۹۵ مجوز کتاب در حوزه هنری در سال ۹۶ صادرشده و استان قم استانی است که بعد از تهران بیشترین مجوز کتاب داده می‌شود.

حسینی کاشانی مؤسسات قرآنی عنوان کرد: در سال ۹۵، ۵۲ موسسه قرآنی داشتیم که این تعداد به نسبت این سال افزایش چشمگیری نداشته است، همچنین در سال ۹۶، ۹ هزار و ۴۰۰ نفر در آزمون قرآنی شرکت داشتند که رقم قابل‌توجهی بوده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با اشاره به تعداد مؤسسات تک منظوره هنری در سال ۹۶، گفت: در سال ۹۶، درمجموع ۲۲ موسسه تک منظوره هنری سینمایی داشتیم و در زمینه تعداد آموزشگاه‌های هنری نیز شاهد افزایش قابل‌توجه آن بوده‌ایم.

وی با اشاره به افزایش نگارخانه‌های استان گفت: نگارخانه دور شهر بازسازی‌شده، و تمام تلاشمان این بوده که زیرساخت‌ها را افزایش دهیم، بحث واگذاری مجتمع شهید ربانی را در دستور کارداریم، همچنین امیدواریم کتابخانه خیابان امام(ره) را هم تا آخر سال افتتاح کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با اشاره به تعداد هنرمندان شاخص استان عنوان کرد: ۲۷۰ نفر درزمینه ادبی، ۴۷۰ نفر در زمینه نمایش و ۲۲۰ نفر هم در زمینه سینمایی داریم که در سطح استان در حال فعالیت هستند، همچنین یکی از برنامه‌های جدی ما این بوده که بانک اطلاعاتی هنرمندان را کامل کنیم.

حسینی کاشانی افزود: در سال گذشته بالغ‌بر ۵۰۰ هزار نفر از سینما و بالای ۳۲ هزار نفر هم از تئاتر استقبال کرده‌اند، تجربه نشان داده اگر برنامه خوبی در سطح استان داشته باشیم مردم از آن استقبال خواهند کرد.

وی با اشاره به برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در ۶ ماهه دوم سال ۹۷ گفت: دو تفاهم‌نامه سنگین در زمینه رسانه‌های دیجیتال با وزارت خانه بسته‌شده همچنین جشنواره سواد رسانه‌ای را پیش رو داریم که کار بسیار عظیمی است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با اشاره به برگزاری دومین جشنواره ملی پوستر آیات در قم گفت: آخرین‌مهلت ارسال آثار به دبیرخانه این جشنواره ۲۴ دی‌ماه خواهد بود، همچنین نمایشگاه آثار منتخبین هجدهم تا ۲۶ بهمن‌ماه سال جاری برگزار می‌شود.

فارسی مچ در شبکه های اجتماعی           

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

*

code

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
[iphorm id="1" name="سامانه پیامک"]
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.