فراخوان دهمین دوره جشنواره گروه‌نوازی

0
به گزارش «فارسی مچ»،  رئیس انجمن موسیقی فارس از برگزاری دهمین دوره جشنواره گروه‌نوازی (آنسامبل) به مدت 6 روز در آذرماه سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار فارسی مچ، هدایت رضایی در گفت و گو با خبرنگار مهر با دعوت از تمام گروه‌های موسیقی حائز شرایط، از آن‌ها خواست مدارک و آثار خود را به دبیرخانه این جشنواره واقع در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس(دفتر انجمن موسیقی) ارسال کنند .
وی با بیان این که جشنواره در 4 بخش رقابتی، غیررقابتی، پژوهشی و آموزشی برگزار می‌شود به تشریح بخش‌های مختلف جشنواره پرداخت و گفت: بخش رقابتی در 6 شاخه و 2 مرحله برگزار خواهد شد و به برگزیدگان نهایی، لوح تقدیر، تندیس جشنواره و جوایزی اهدا می‌شود.
این در حالیست که به گفته رضایی، به تمامی گروه‌های راه یافته به مرحله دوم – در صورت اجرا- گواهی شرکت در جشنواره ارائه خواهد شد .

رئیس انجمن موسیقی فارس با اشاره به این که بخش موسیقی کودک به صورت غیررقابتی برگزار می‌شود، گفت: برای گروه‌های برگزیده بخش رقابتی نیز در صورتی که تعداد گروه‌های منتخب به حد نصاب نرسد جشنواره به صورت غیررقابتی انجام خواهد شد .
رضایی با بیان این که امسال برای نخستین بار بخش رقابتی در مقیاس ملی به این دوره از جشنواره افزوده شده گفت: همزمان با این رویداد مهم هنری، کارگاه‌ های آموزشی، سمینارها و میزگردهایی مرتبط با موضوع جشنواره با همکاری استادان، هنرمندان و پژوهشگران برجسته کشور طراحی و برگزار خواهد شد .
وی در خصوص نحوه داوری و گزینش آثار توضیح داد: گزینش و انتخاب گروه‌های شرکت‌کننده در مرحله ابتدایی بر اساس مدارک و آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره و در مرحله نهایی بر اساس اجرای زنده هر گروه و با توجه به ضوابط و شرایط اعلام شده در هر شاخه توسط داوران غیربومی و از میان موسیقی‌دانان برجسته و مطرح کشوری انجام می گیرد .
وی در پاسخ به این که شرایط و ضوابط ثبت نام در جشنواره چگونه است، گفت: مدارک لازم برای شرکت در جشنواره شامل فرم ثبت ‌نام، معرفی گروه، بیوگرافی سرپرست گروه، عکس از گروه، پارتیتورهای لازم، متن اشعار (برای قطعات با کلام) و نمونه تصویری بر اساس قواعد مشخص شده هر شاخه می‌باشد که حداکثر تا 20 مهرماه سال‌ جاری باید به دبیرخانه جشنواره به صورت حضوری و یا پستی ارائه شود .
رضایی با تأکید بر این که نمونه تصویری باید بدون ویرایش صوتی و یا تصویری و با کیفیت مطلوب باشد، تصریح کرد: نمونه باید به گونه‌ای باشد که تمامی اعضای گروه در آن مشاهده شوند و زمان نمونه از پنج دقیقه کمتر نباشد .
به گفته این فعال حوزه موسیقی، نمونه‌های تصویری باید در قالب دی ‌وی ‌دی و در دو نسخه به دبیرخانه تحویل داده شود. همچنین در صورتی که در قطعات اجرایی، کلامی به زبانی غیر از فارسی ارائه می‌شود ارسال ترجمه اشعار نیز لازم است .
رئیس انجمن موسیقی فارس در خصوص شرایط و مقررات شاخه‌های بخش رقابتی با بیان اینکه بهره‌گیری از ملودی‌ها و موتیف‌های محلی در قطعات ساخته شده مجاز است، به اعلام این بخشها پرداخت و گفت: این بخش ها شامل کوبه‌ای، موسیقی نواحی(محلی و مقامی)، موسیقی کلاسیک (بین‌المللی)، آواز گروهی، ترانه (موسیقی پاپ) است.
وی از بخش غیر رقابتی جشنواره یاد کرد و افزود: در این بخش موسیقی کودک می باشد که حداکثر سن شرکت‌کنندگان 12 سال است و در بخش پژوهشی با توجه به اهمیت جایگاه پژوهش این بخش برای اولین بار به صورتی جداگانه در این دوره از جشنواره به صورت ارائه مقالات مرتبط با موضوع جشنواره و در مقیاس ملی گنجانده شده است. ویژگی‌ها و شرایط شرکت در این بخش به زودی و به صورت فراخوانی جداگانه به اطلاع عموم خواهد رسید .
رئیس انجمن موسیقی از جوایز جشنواره گروه نوازی خبر داد و افزود: برای گروه‌های برگزیده جشنواره علاوه بر لوح تقدیر، 50 میلیون ریال و دریافت تندیس جشنواره به گروه‌های اول، 30 میلیون ریال به گروه‌های دوم، 20 میلیون ریال به گروه‌های سوم اختصاص می یابد و به کلیه گروه‌هایی راه‌یافته به مرحله نهایی گواهی شرکت در جشنواره اهدا خواهد شد .
به گفته رضایی، اعلام نتایج گروه‌های راه‌یافته به دهمین دوره جشنواره گروه‌نوازی فارس آول آذرماه است و جشنواره در بخش غیر رقابتی 8 آذرماه می باشد.
وی با بیان اینکه قرعه کشی تعیین زمان‌بندی اجرای گروه‌ها 9 آذرماه می باشد، افزود: بخش رقابتی جشنواره گروه‌نوازی فارس 10 آذر 97 آغاز خواهد شد.
به گزارش خبرنگار مهر ، آیین اختتامیه و اعلام برگزیدگان دهمین دوره جشنواره گروه‌نوازی فارس 16آذر سال جاری است.
فارسی مچ در شبکه های اجتماعی           

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

تنها تا 30 آذر برای شرکت در دوره های آموزشی ادبی و هنری با تخفیف فرصت دارید.اطلاعات بیشتر و ثبت نام
+