فراخوان برای ثبت و انتشار خاطرات مردمی از خرمشهر و آبادان

0

به گزارش «فارسی مچ»، ادارات میراث فرهنگی آبادان و خرمشهر با توجه به شعار امسال ایکوموس «میراث برای نسل‌ها» با انتشار فراخوانی از مردم خرمشهر، آبادان و اروند خواست تا خاطرات خود از این نقاط را بنویسند.

به گزارش خبرنگار فارسی مچ؛ به نقل از سازمان میراث فرهنگی، نجلا درخشانی، مسئول پژوهش اداره میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خرمشهر و آبادان در این باره توضیح می‌دهد: با توجه به شعار ۲۰۱۸ ایکوموس (شورای بین‌المللی بناها و محوطه‌های تاریخی) در فراخوانی به شهروندان و افراد مهاجرت کرده‌ی بومی خرمشهر، آبادان و منطقه آزاد اروند، می‌خواهیم تا برای هر کدام از بناهای تاریخی ثبت شده و ارزشمند قرار گرفته در این سه منطقه از جنوب کشور یک قصه یا خاطره بنویسند.

او با بیان این‌که در زمان جنگ شهرهای درگیر جنگ تقریبا خالی از سکنه شدند و با پایان آن نیز حدود ۹۰ درصد مردم به خرمشهر برنگشتند، ادامه می‌دهد: ۱۰ درصدی از مردم بومی که به شهر بازگشتند، نیز به خاطر علایق خود به شهر آمدند، بنابراین معتقدیم کسانی که از شهر مهاجرت کرده‌اند تعداد زیادتری هستند که قطعا هر کدام خاطراتی از خرمشهر و آبادان دارند.

وی با تاکید بر این‌که بناهای تاریخی با خاطرات زنده‌اند، می‌افزاید: تا زمانی‌که حس تعلق خاطری وجود نداشته باشد، حفاظت از بناهای تاریخی نیز به وجود نمی‌آید. بنابراین معتقدیم اگر یک خاطره یا قصه از هر کدام بناهایی که گردشگران به چشم می‌بینند در ذهن‌شان نیز نقش ببندد، آن بهتر به گردشگران معرفی می‌شود و از سوی دیگر بومی‌ها بیشتر نسبت به محل زندگی خود احساس تعلق خاطر پیدا می‌کنند.

درخشانی هدف اصلی انجام این کار را حفاظت از بناهای تاریخی خرمشهر و مناطق دیگر می‌داند و با بیان این‌که معرفی بیشتر بناهای تاریخی باعث حفاظت از آن‌ها می‌شود، ادامه می‌دهد: با این کار حتی خاطرات مناطق تاریخی و قدیمی برای بومی‌هایی که از این منطقه مهاجرت کرده‌اند نیز زنده می‌شود.

او با اشاره به سیاست تخریب خانه‌های تاریخی توسط مالکان و برخی دستگاه‌ها مالک این بناها در خرمشهر و آبادان و حتی نقاط مختلف کشور که مدتی است، باب شده؛ اظهار می‌کند: اگر بتوانیم مردم را با خود همراه کنیم و آن‌ها بدانند که بناهای تاریخی بخشی از خاطرات، هویت و تاریخ آن‌هاست، پس بهتر می‌توانیم از این بناها حفاظت کنیم.

وی تاکید می‌کند: به همین دلیل در فراخوانی از سوی میراث فرهنگی؛ از همه‌ی شهروندان منطقه‌ی آزاد اروند، آبادانی‌ها و خرمشهری‌هایی که مهاجرت کرده‌اند، خواسته‌ایم تا برای بناهای تاریخی ثبت شده در فهرست آثار و ارزشمند دست به قلم شده و داستان، قصه و هرچیزی که به میراث فرهنگی این مناطق برای معرفی بهتر بناها به گردشگران کمک می‌کند، بنویسند.

مسئول بخش پژوهش اداره‌های میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خرمشهر و آبادان ادامه می‌دهد: افرادی که تمایل دارند در این اقدام فرهنگی که بخشی از هویت و اصالت منطقه را به تصویر می‌کشد، شرکت کنند، تا ۲۰ فروردین می‌توانند مطالب خود را همراه با مشخصات نویسنده، به ایمیل «Miras.Khoramshahr@gmail.com» ارسال کرده یا روی سی‌دی به دبیرخانه‌ی موزه‌ی باستان‌شناسی آبادان، در ابتدای خیابان ۱۵ احمدآباد تحویل دهند.

او تاکید می‌کند: نوشته‌های شرکت‌کنندگان توسط کارشناسان میراث فرهنگی بررسی شده و از بهترین قصه و خاطره در مورد هر بنای ثبتی در روز ۲۹ فروردین ماه، با حضور مسولین رونمایی می‌شود و به سه قصه یا خاطره‌ی برتر هدیه‌ای تعلق می‌گیرد.

مسئول بخش پژوهش اداره‌های میراث فرهنگی خرمشهر و آبادان بناهای ثبت شده در فهرست میراث ملی و ارزشمند در مناطق خرمشهر، آبادان و منطقه آزاد اروند را این‌طور اعلام می‌کند؛ «موزه‌ی باستانشناسی آبادان»، «دبیرستان رازی»، «دبستان فروغی»، «دبستان آزادی (رهنما)»، «دبستان نسل انقلاب»، «برج “آب‌بریم” و بوارده شمالی»ریال «منطقه انکس»، «سینما نفت»، «سینما شیرین»، «دانشکده نفت»، «مسجد رنگونی‌ها»، «بیمارستان امام خمینی(ره(‌«، «ساختمان آتش‌نشانی پالایشگاه»، «خانه شماره ۳ اتکس»، «مسجد جامع خرمشهر»، «مسجد ولی‌عصر(عج)»، «موزه جنگ»، «مسجدجامع بلوچ‌ها»، «بیمارستان ۱۷ شهریور»، «قبرستان ارامنه»، «ساختمان راهنمائی و رانندگی»، «خانه بچاری»، «پل بهمنشیر»، «ساختمان بانک ملی مرکزی»، «کلیسای ارامنه»، «عکاس‌خانه ژرژیونانی»، «ساختمان هلال احمر (کنسولگری سابق)».

فارسی مچ در شبکه های اجتماعی           

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

*

code

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
[iphorm id="1" name="سامانه پیامک"]
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.