انتشار کتاب مبانی و اصول معماری

0

به گزارش «فارسی مچ» کتاب مبانی و اصول معماری با تالیف و ترجمه دکتر جمال‌الدین مهدی‌نژاد و مهندس علی صادقی حبیب آباد منتشر شد.

به گزارش خبرنگار فارسی مچ؛ در پیشگفتار این کتاب اینگونه آمده است.

معماری همواره با مسائل مختلفی سر و کار دارد و عوامل مؤثر بر شکل گیری پروژه بی شمارند. در این میان کار اصلی معمار یافتن جوهر منحصر به فرد و مسأله اصلی هر پروژه و پاسخگویی به آن با یک ایده قوی است . طبیعی است که در آغاز کار یا در ضمن طراحی به علت تعدد مسائل پیش روی معمار ، ایده های فراوانی شکل بگیرند. در اینجا نقش معمار اولویت بندی ایده ها بر اساس اصلی ترین مسائل و پالایش و تلفیق ایده های خرد و کلان برای رسیدن به ساختاری منسجم است. در ضمن در مرحله طراحی جزئیات پروژه نیز می توان از ایده های متناسب با کلیت و اجزاء طرح استفاده کرد.مسأله عمده در فرایند طراحی شناسایی مشخصه های اصلی پدیده هایی است که معمار آنها را به عنوان منابع خلق ایده های معمارانه در نظر گرفته است. ذهن کنجکاو عصاره یا ویژگی مهم آن چیزهایی را که حواس شناخته است ، استخراج و سپس آن را با استفاده ار راهبردهای مشخص به فرم تبدیل می کند. تبدیل ایده (پنداشت ) به فرم (فرایافت) یکی از مهمترین بخش های طراحی معماری است همانقدر که در معماری داشتن ایده مهم است ، گذر از مرحله ایده به فرم نیزحائزاهمیت است . حساس ترین و تعیین کننده ترین مسأله در آغاز طراحی تبدیل ایده های اصلی و محوری پروژه به ساختاری دارای شکل می باشد. ایده ها می توانند به طور مختلف متبلور شوند. تبلور پیش از آنکه با فرم تعیین شود با راهبردهای طراحی تعیین میشود. در نتیجه ممکن است یک ایده یکسان با اتخاذ راهبردهای طراحی متفاوت به دو طرح مختلف بیانجامد. از این رو می توان گفت ایده ها مصالح طراحی هستند و فرمها تبلور فرایند تولید. طبق اصول معماری تمام عوامل مؤثر بر شکل گیری معماری و اطلاعات مربوط به طراحی می بایست در ذهن طراح ارزیابی ، طبقه بندی و تجزیه و تحلیل شوند و در نهایت در قالب یک طراحی معماری به مقوله هایی عینی و قابل تجربه تبدیل گردند. این مهم به معمار واگذار می گردد. در واقه پیشرفت فرهنگ معماری هر جامعه وابسته به راه حل های خلاقانه و نوین توسط معماران آن جامعه می باشد.

کانسپت (فرایافت) همواره در جهت تجسم بخشی به ذهنیت و فکر معمار است و در عوض ساختاری که القا می کند سعی دارد الگوها و یا چهارچوبی فیزیکی و نه صرفاً فکری را برای طراح بوجودآورد. در این بین ذهن طراح در کنار رابطه عمودی که با مراحل مختلف از روند طراحی یاد شده دارد به هر کدام از این مراحل تبدیل و تغییر نظارت کرده و در کنار انجام اصلاحات مورد نیاز تا آخرین لحظه خلق کامل اثر معمار را همراهی می کند. لازم به ذکر است دیاگرام مورد نظر در چهارچوبی عقلانی ترسیم شده و تنها بازگو کننده یک شکل کلی از روندی است که طراح طی میکند چه بسا در شرایطی خاص ، جوابگو و یا قابلیت توجیه را نداشته باشد، لذا در تکمیل بحث و خلاء های موجود باید به این نقطه اشاره کرد که تمامی مراحل ذکر شده در وحدتی و ادغامی سخت به سر می برند که حتی در مواردی قادر به تفکیک و بررسی تأخیر جز به جز آنها نیستیم چه بسا در مواردی از کار معماران شاهد تلفیق و یا حذف گونه ای از این عناصر هستم. به عنوان مثال در هر مرحله ای می توان بروز ایده های جدید راحتی در نهایی ترین مرحله ساخت نیز مشاهده کرد.در این کتاب سعی شده اصول معماری و منابع مورد استفاده توسط معمار جهت دستیابی به معمار ی مطلوب از جمله پتانسیل های محیط ، محله ، عارضه های زمین ، وضعیت توده “ساختمانهای موجود” ، سوابق تاریخی ، ارزش های فرهنگی در چهارچوب معماری و سلسله مراتب شکل گیری فضا ، آنالیز حجم معماری و ارتباطات معنایی احجام – پیشنهاد آلترناتیوهای مدل های معماری با استفاده از نرم افزار مربوط ، بسیاری از ناگفته های طراحی معماری به زبان آسان بیان گردد- امیدوارم مطالب و محتوای آن برای دانشجویان ، اساتید و علاقمندان به معماری مفید واقع شده تا مدتی هر چند ناچیز برای توسعه مرزدانش معماری برداشته شود.

فارسی مچ در شبکه های اجتماعی           

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

*

code

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
[iphorm id="1" name="سامانه پیامک"]
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.