حضور ۵ کشور عربی در جشنواره شعر رضوی / تجلیل از کریمخانی و مؤذن‌زاده اردبیلی

0

به گزارش «فارسی مچ» به نقل از گزارش قدس آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، گزارش واحد خبر و اطلاع رسانی بنیاد بین المللی امام رضا(ع)، سیدهادی موسوی مسئول پژوهش کاروان پیاده هیات الرضا(ع) شهرستان بافق یزد اظهار کرد: این کاروان امسال برای بیست و چهارمین سال پیاپی از شهرستان بافق یزد حرکت خود را آغاز کرده و در ایام ولادت امام رضا(ع) و دهه کرامت به مشهدالرضا(ع) می رسند.

مسئول پژوهش کاروان پیاده هیات الرضا(ع) شهرستان بافق یزد افزود: کاروان پیاده هیات الرضا(ع) شهرستان بافق حرکت خود را از 18 تیرماه گذشته آغاز کرد و در روز ولادت حضرت معصومه(س) به حرم مطهر حضرت رضا(ع) می رسند. این کاروان هم اکنون در 90 کیلومتری مشهد در منطقه روستای گرماب قرار دارند و تا سه روز دیگر به مشهدالرضا(ع) می رسند.

وی با اشاره به حضور 160 زائر در این کاروان پیاده بیان کرد: زائران این کاروان هر سال تغییر می کنند و امسال نیز زائران زیارت اولی کاروان پیاده هیات الرضا بافق را همراهی می کنند.

مسئول پژوهش کاروان پیاده هیات الرضا (ع) شهرستان بافق یزد خاطرنشان کرد: این کاروان هر سال به نام یکی از ائمه گذاشته می شود و امسال به نام حضرت ابوالفضل(ع) نامیده شده است.

وی با اشاره به برنامه های فرهنگی در طول این مسیر گفت: جزء خوانی قرآن کریم، قرائت دعای عهد و زیارت عاشورا از جمله برنامه هایی است که در طول این مسیر داریم. سخنرانی، جلسه های معرفتی در بین اقامه نمازهای ظهر و عصر، مغرب و عشاء، بیان احکام، بحث های اخلاقی و پاسخ به سوالات شرعی بخش دیگری از برنامه هایی فرهنگی است که در طول این مسیر در نظر گرفته شده است.

موسوی ادامه داد: با توجه به گستردگی شبکه های مجازی یکی از اقدامات مهمی که توسط زوار پیاده این کاروان صورت گرفته است کنار گذاشتن این دنیای مجازی در طول این سفر است تا با فراغت بال و ذهن خود را به دریای عظیم معرفتی این سفر معنوی متصل کنند.

وی اصلی ترین هدف این حرکت معنوی را شناخت معرفتی اهل بیت(ع) عنوان کرد و افزود: همانطور که مرجع عالیقدر جهان اسلامی آیت الله مکارم شیرازی فرمودند که کاروان های پیاده را تنها یک پیاده روی ساده ندانید بلکه این کاروان ها دانشگاه سیار هستند، ما نیز تلاش کرده ایم تا زوار این کاروان با بحث های معرفتی آشنایی بیشتری پیدا کنند.

مسئول پژوهش کاروان پیاده هیات الرضا(ع) شهرستان بافق یزد ادامه داد: به همین منظور تمام مسیر حرکت حضرت رضا(ع) از مدینه تا مرو به صورت کامل مورد تحقیق قرار گرفته است تا جایی که حتی به سوره هایی که حضرت در نمازهای خود در این مسیر تلاوت کرده اند نیز توجه شده است.

این کاروان قدیمی‌ترین کاروان پیاده‌روی بارگاه رضوی است.

*تجلیل از کریمخانی و مؤذن‌زاده اردبیلی در جشنواره آواها و نواهای رضوی

با به پایان رسیدن مهلت ارسال آثار رسیده به دبیرخانه نخستین جشنواره آواها و نواهای رضوی، هیات انتخاب آثار جشنواره، اسامی منتخبان این مرحله را اعلام کرد و از تجلیل از استاد محمدعلی کریمخانی، محمد اصفهانی، آریا عظیمی‌نژاد، سلیم مؤذن‌زاده اردبیلی و شهروز حبیبی (شاعر و آهنگساز قطعه رضا رضا، گروه آباده شیراز) در آیین اختتامیه این جشنواره خبر داد.

براین اساس در بخش آواهای رضوی مظفر حمیدی از خراسان شمالی، محمد سالار از خراسان شمالی، محمد یگانه از خراسان شمالی، جمشید پورعطایی از تربت جام(خراسان رضوی) و سید علی موسوی از ایلام توسط هیات انتخاب جشنواره آواها و نواهای رضوی منتخب شدند.

همچنین در بخش نواهای رضوی این جشنواره احد ملکی علیشاه (سرپرست گروه) از آذربایجان، باسم حمادی (سرپرست گروه) از اهواز(خوزستان)، خلیل بشیری(سرپرست گروه) از تربت جام(خراسان رضوی)، سید امیرحسین سید(سرپرست گروه) از بهبهان(خوزستان)، سیف اله ورزیده(سرپرست گروه) از خواف(خراسان رضوی)، نیازعلی صحرا روشن(سرپرست گروه) از خراسان شمالی، اکبر حاجیانی (سرپرست گروه) از بوشهر، علی صدیقی راد(سرپرست گروه) از کرج(البرز)، غفور امانیان(سرپرست گروه) از ترکمن صحرا(گلستان)، علی شاه حسینی(سرپرست گروه) از تفرش(مرکزی)، حبیب الماسیان(سرپرست گروه) از مشهد(خراسان رضوی)، عزیز تنها(سرپرست گروه) از تربت جام(خراسان رضوی) و سعید علی اسماعیلی(سرپرست گروه) از ورامین(تهران) انتخاب شدند.

در بخش تک نمای فرهنگ رضوی مصطفی مسگری قطعه زیارت از مشهد (خراسان رضوی) به عنوان منتخب این جشنواره معرفی شد.

* حضور 5 کشور عربی در جشنواره شعر عربی رضوی

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان گفت: آثار شاعران پنج کشور مصر، عراق، لبنان، یمن و کویت به دبیرخانه هفتمین جشنواره بین‌المللی شعر رضوی به زبان عربی( یادمان دعبل خزاعی) رسیده است.

همایون قنواتی با اشارهع به حضور هزارن نفر از مردم عرب زبان خوزستان در جشنواره شعر رضوی عربی در جوار آرامگاه دعبل خزاعی ادامه داد: سال‌ گذشته، جشنواره شعر رضوی به زبان عربی(یادمان دعبل خزاعی) در بین جشنواره های امام رضا(ع) در کل کشور، به لحاظ مردمی بودن رتبه اول را کسب کرد و ما سعی خواهیم کرد؛ امسال نیز جشنواره را با حضور بیشتر مردم و علاقه‌مندان به اهل البیت(ع) برگزار کنیم و بدون شک مردم استقبال خوبی خواهند کرد.

وی به چاپ آثار برگزیده جشنواره های گذشته اشاره کرد و گفت: در صدد هستیم آثار برگزیده جشنواره‌های پیشین را چاپ و در این جشنواره ارائه دهیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان اظهار کرد: جشنواره امام رضا(ع) با دیگر جشنواره‌ها یک تفاوت عمده دارد، زیرا علایق و اعتقادات و ارادت مردم به ائمه اطهار و به خصوص امام رضا(ع) را نشان می دهد.

وی افزود: در عرصه فرهنگ و هنر نیز، هنرمندان با خلق آثار فرهنگی و هنری ارادت خود را نشان می دهند و به همین دلیل اگر ما جشنواره امام رضا(ع) را در فرم و شکل دیگر جشنواره ها برگزار کنیم، از هدف اصلی خودمان دور می شویم. این جشنواره باید به گونه ای برگزار شود که نشانگر ارادت و علاقه ما و شاعران و ادیبان به ائمه اطهار(ع) باشد.

*ارسال 5000 قطعه عکس به جشنواره عکس رضوی

دبیر جشنواره سراسری عکس رضوی از ارسال 4976 اثر به دبیرخانه این جشنواره خبر داد و گفت: اختتامیه جشنواره همزمان با ایام دهه کرامت 20 مرداد ماه در تبریز برگزار می شود.

محمد محمدپور گفت: از بین آثار ارسال شده به دبیرخانه جشنواره یک هزار و 459 اثر به بخش عکاسی با گوشی تلفن همراه، یک هزار و 944 اثر به بخش جلوه های معنوی زیارت، یک هزار و 34 اثر به بخش معماری و ابنیه و 539 اثر به بخش خلاقه تعلق دارند.

وی با اشاره به اینکه هنرمندان شرکت کننده در این جشنواره از سی و یک استان و 82 شهر کشور هستند،‌ افزود: هنرمندان از استانهای خراسان رضوی،خراسان شمالی،خراسان جنوبی،کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان،اصفهان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، اراک، تهران، البرز، کرج، قزوین، آذربایجان شرقی، آذربایجان‌‌غربی، کردستان، مرکزی، قم، سمنان، گلستان، مازندران، گیلان، اردبیل، زنجان، کرمانشاه، یزد و همدان در این جشنواره شرکت کرده‌اند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی تعداد آثار راه یافته به بخش نمایشگاهی را در دو بخش عکاسی با تلفن همراه 22 اثر، جلوه‌های رضوی 18 اثر، خلاقه 10 اثر و معماری و ابنیه 14 اثر عنوان کرد.

برنامه های جنبی این جشنواره شامل برگزاری نشست تخصصی و کارگاه آموزشی با حضور اساتید، تجلیل از مقام هنری استاد خیری و برگزاری نمایشگاه عکس سیر تحول توسعه حرم مطهر رضوی است.

* «سفر هشتم» در بجنورد روی صحنه می‌رود

آثار بخش ویژه سفارشی یازدهمین جشنواره تئاتر و نمایشنامه نویسی رضوی مشخص شد و تئاتر «سفر هشتم» به کارگردانی رضا صابری کارگردان برجسته مشهدی،در بجنورد اجرای عمومی خواهد داشت.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی و دبیر جشنواره تئاتر رضوی گفت: علاوه بر  بخش  مسابقه و استانی این جشنواره، بخش  ویژه ای را در قالب آثار سفارشی در نظر گرفتیم که پس از معرفی و  بازبینی آثار 4 اثر برای اجرا در جشنواره مشخص شد.
حسین ثابت قدم تصریح کرد: آثار نمایشی «سردار» به نویسندگی و کارگردانی «نادر برهانی مرند» از خراسان شمالی، «این عروسک» به نویسندگی و کارگردانی «عزت ا… مهر آوران» از تهران و «سفر هشتم» به نویسندگی و کارگردانی «رضا  صابری» از مشهد از جمله آثار  سفارشی است که برای  این دوره از جشنواره  در نظر گرفته شده است.
وی افزود: «هزار سال و یک روز» به نویسندگی و کارگردانی «عباس کریمی» از تهران نیز از دیگر آثاری است که برای این دوره از جشنواره تئاتر و نمایشنامه نویسی رضوی انتخاب شده است.
یازدهمین دوره جشنواره تئاتر و نمایشنامه نویسی رضوی همزمان با ایام دهه کرامت از پانزدهم تا بیست و یکم مرداد در بجنورد برگزار می‌شود.

فارسی مچ در شبکه های اجتماعی           

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

*

code

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
[iphorm id="1" name="سامانه پیامک"]
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.