همه چيز درباره پويش مطالعاتي رمان «ناميرا»

0

به گزارش «فارسی مچ» به نقل از سایت روزنامه خراسان؛ دبيرخانه روشنا، برنامه هاي مشارکتي را براي محرم و صفر امسال تدارک ديده است.

به گزارش خبرنگار فارسی مچ؛ ماه محرم، به همه زندگي ما رنگ و بوي عاشورايي و حسيني مي دهد. از شب هايي که به جاي مهماني، به هيئت مي رويم، تا نذري هايي که به نيت تبرک مي خوريم و حتي کتاب هايي که در اين مدت مي خوانيم. پيشنهاد ما براي خواندن کتاب در اين ايام، رمان «ناميرا»ست؛ رماني تاريخي-مذهبي با موضوع عاشورا. رمان ناميرا اثر «صادق کرميار» درباره ترديدهايي است که شخصيت هاي اصلي داستان درباره پيوستن به امام حسين(ع) يا کناره گرفتن از جنگ دارند. ناميرا، شرايط شهر «کوفه» را در زمان وقوع حادثه کربلا با جزئيات دقيقي از تحليل هاي مردم و شخصيت هاي اثرگذار اين شهر، به تصوير مي کشد. مطالعه هر داستاني به خاطر همذات پنداري و تطبيق شرايط داستان با روزگار خودمان به ما کمک مي کند چيزهاي زيادي ياد بگيريم و به فکر فرو برويم که اگر جاي شخصيت هاي داستان بوديم، چه مي کرديم؟ «ناميرا» که اين روزها به لطف پويش مطالعاتي روشنا، با قيمت مناسب در دسترس است در قالب داستاني با قلمي روان و ديالوگ هايي پرمغز به بسياري از سوالات ما درباره ابعاد قيام عاشورا و جوانب مختلفش پاسخ مي دهد. مثل اين که چرا امام حسين (ع) ناگهان در صحراي کربلا تنها شدند؟ چرا همان ها که با نامه هايي التماس آميز حضرت را دعوت کرده بودند به جاي دست بيعت، شمشير شقاوت سوي ايشان کشيدند؟ راز چرخش ناگهاني بسياري از مردم کوفه چه بود؟ جالب است بدانيد مطالعه اين رمان تاريخي و تحليلي، مورد تأکيد رهبر انقلاب هم بوده است. با ما همراه باشيد تا از رمان «ناميرا» و پويش مطالعاتي روشنا بيشتر بدانيم.

برنامه هاي پويش مطالعاتي روشنا
دبيرخانه روشنا، برنامه هاي مشارکتي را براي محرم و صفر امسال تدارک ديده است. برنامه هايي براي کساني که کتاب را در اين پويش خريده اند يا حتي پيشتر خوانده اند. حتي برنامه اي براي نذر فرهنگي هم براي کساني که مايل هستند، در کار خير، آن هم به صورت فرهنگي مشارکت کنند، ايجاد شده است.
اولين گام خريد کتاب
در کتابفروشي هاي عرضه کننده، به همراه کتاب، برگه اي به شما داده مي شود که حاوي نکاتي درباره اين پويش است. روي برگه، يک کد 10 رقمي چاپ شده است که بعد از خراشيدن برچسب روي آن، نمايان مي شود. شما مي توانيد با ارسال اين عدد از طريق پيامک به شماره 3000868585 به کمپين بپيونديد. دبيرخانه پويش، از ميان شرکت کنندگان در کمپين، به 72 نفر به قيد قرعه کمک هزينه سفر به عتبات اهدا مي کند.
#من_هم_سرباز_حسينم
پس از مطالعه کتاب، مي توانيد به سايت rushana.ir برويد و قسمت «صفحه ارسال آثار پويش مطالعاتي ناميرا» را انتخاب کنيد. اين جا مي توانيد پاراگراف يا جمله طلايي کتاب از نظر خودتان، متني در معرفي کتاب با ذوق و سليقه خودتان، نقد يا نظرتان درباره کتاب، دل نوشته يا شعر يا متن ادبي درباره کتاب و حتي گزارش برنامه ترويجي براي معرفي و توزيع کتاب در بين مردم (به ويژه در مناطق محروم و هيئت هاي مذهبي) را قرار دهيد. چيزي که بيشتر در اين صفحه ديده مي شود، عکس هايي است که شرکت کنندگان در پويش، از خودشان و کتاب «ناميرا» در موقعيت هاي خاص گرفته اند يا تصويري از کاري که براي ترويج کتاب انجام داده اند. اگر هم به اينترنت دسترسي نداريد، مي توانيد متن هاي کوتاه تان (دل نوشته، معرفي کتاب و…) را به شماره 3000868585 ارسال کنيد. دبيرخانه روشنا، به آثار برتر ارسالي، به قيد قرعه جوايزي اهدا مي کند. فراموش نکنيد آثار شما به غير از انتشار در سايت روشنا، مي تواند توسط خود شما در شبکه هاي اجتماعي منتشر شود پس استفاده از هشتگ #من_هم_سرباز_حسينم را فراموش نکنيد.
حتي چاپ هاي قبلي
دقت کنيد براي شرکت در فراخوان ترويجي کتاب، لازم نيست کتاب «ناميرا» را به تازگي و از طريق پويش مطالعاتي روشنا خريده باشيد، اگر قبلاً اين کتاب را خوانده ايد، مي توانيد در اين فراخوان شرکت کنيد و آثارتان را براي طرح ترويج اين کتاب، بفرستيد (البته چون کد 10 رقمي نداريد نمي توانيد جزو برندگان باشيد). حتي مي توانيد فصل يا فصل هايي از کتاب را بخوانيد، صدايتان را ضبط کنيد و فايل صوتي را در سايت «روشنا» به اشتراک بگذاريد يا با همکاري هيئت محله تان شعر يا نوحه اي با مضمون «من هم سرباز حسينم» تهيه کنيد و فايل صوتي يا تصويري را در سايت روشنا قرار دهيد. توجه کنيد اصل ماجراي فراخوان ترويجي کتاب «ناميرا» بر اساس خلاقيت شماست و قالب ها و طرح هاي نو در آن، حرف اول را مي زند. در ضمن بهتر است قبل از اين که براي ترويج اين کتاب، کاري انجام دهيد، به سايت روشنا برويد و از استانداردها و مقررات قالب هاي مختلف طرح، اطلاع پيدا کنيد.

چرا بايد «ناميرا» را بخوانيم؟
بيش از هر چيز اسم کتاب است که خواننده را مشغول مي کند؛ ابتدا به ذهن مي رسد «ناميرا» فقط اسمي هنري است که براي جلب مخاطب انتخاب شده است و يا ناشر و نويسنده خواسته اند ابهام داستان را زياد کنند. اما کتاب را که تا انتها بخواني، معلوم مي شود «ناميرا» ريشه در مفهوم «کل يوم عاشورا و کل ارض کربلا» دارد. مفهومي که مي گويد پهنه سرزمين کربلا به اندازه کل زمين وسعت پيدا کرده و عاشورا هميشه نميراست.
«ناميرا» داستاني شخصيت محور است؛ رماني با خرده روايت هايي از تغيير روش، هدف، آرزو و عاقبت آدم ها. اين روزگار است که آدم ها را در محک انتخاب شدن و انتخاب کردن مي گذارد و نويسنده ناميرا فقط تصويرساز صادق اين رويدادهاست. نويسنده، کتاب را به سبک رمان هاي کلاسيک با شروعي آرام آغاز مي کند، تصويرسازي مي کند، شخصيت ها را يک به يک وارد داستان مي کند، آن ها را معرفي مي کند و با داستان پيش مي برد. «ناميرا» اسير اختلاف روايت هاي تاريخي نشده و البته از عقبه تحقيقي درستي بهره برده است.
دريغ جدي اين جاست که اي کاش سريال «مختارنامه» را بعد از خواندن «ناميرا» مي ديديم تا به کمک کتاب باورمان شود در کوفه اي که ۱۸ هزار نامه براي امام حسين(ع) ارسال مي شود، چطور يک باره ورق برمي گردد و آدم هايي که تا ديروز مشتاق استقبال از پسر پيامبر(ص) و علي(ع) بودند، ناگهان با زرق و برق سکه هاي پسر مرجانه پشت او را خالي کردند، سفيرش را کشتند و بزرگان کوفه ناگهان يار ابن زياد شدند؟ در «ناميرا» است که مي فهمي بخشي از انبوه مردمي که به امام نامه نوشتند حضور امام را براي منافع شخصي خود مي خواستند. امضاها به خاطر درد دين نبود بلکه براي طايفه اي سؤال اين بود که چرا معاويه شام را برتر از کوفه دانسته است. وقتي که ابن زياد سر کيسه را شل کرد و از بيت المال کيسه هاي طلا بخشيد، ديگر آمدن امام فايده اي براي اين قوم نداشت. قصور معاويه را يزيد جبران کرده بود، شايد اگر امام مي آمد به کوفه و زعامت قوم را برعهده مي گرفت اينان باز هم مخالفت مي کردند. هرچند ابن زياد هلاکشان کرد و دستشان را به خون پسر پيامبر آلوده کرد.
«ناميرا» داستان عاشقانه هم دارد و نويسنده آگاهانه درام و رمانس را در کتابش خوب پرداخته است. «عشق» در ناميرا عشق بازاري نيست؛ آن جايي که سليمه دختر عمرو بن حجاج با ربيع پيمان زناشويي مي بندد و خوشحال است که همسرش محب علي(ع) و اولاد اوست و خشمگين مي شود که چرا پدرش به حسين(ع) پشت کرده است. اين عشق آن قدر قوي است که وقتي ربيع کارش به ترديد مي کشد، سليمه هشدار مي دهد که پيوند آن دو از سر حب علي(ع) و حسين(ع) است.
در داستان کساني را مي بينيم که در لحظه هاي آخر به کاروان امام مي رسند و البته چه خوش مي رسند. اينان مديون يک لحظه محاسبه درست هستند تا به سوي امام بروند و البته مي روند و مي توانند با امام باشند.
داستان «ناميرا» تمامي ندارد اما تو بايد تا انتهاي کتاب را بخواني تا حس کني چرا «اَنَس بن حارث کاهلي» خيلي قبل تر از واقعه عاشورا در کربلا به انتظار امامش نشسته است. اَنَس اين قدر افق بلندتري دارد که به «عبدا… بن عمير» هم هشدار مي دهد حراميان و مسلمانان و مشرکان به زودي يکي مي شوند! و بر بهترين خلق خدا هجوم مي آورند…

براي خيراني که مي خواهند به اين کمپين کمک کنند
پيشنهاد ويژه: نذر فرهنگي

هزينه 14 مورد از 72 کمک هزينه اي را که به خوانندگان برنده در قرعه کشي اهدا مي شود، دبيرخانه پويش تأمين مي کند و مابقي با استفاده از کمک هاي مردمي و سازمان هاي فرهنگي تأمين مي شود. علاوه بر آن قرار است تعدادي از کتاب ها به صورت رايگان در مناطق محروم کشور توزيع شود. حالا اگر شما مي خواهيد به نحوي در تأمين کمک هزينه هاي کربلا يا اهداي کتاب به مناطق محروم کشور، مشارکت کنيد مي توانيد به سايت rushana.ir برويد و با کليک کردن روي گزينه «نذر فرهنگي»، نذرتان را ادا کنيد تا هم در يک حرکت فرهنگي در راستاي ترويج کتابخواني سهيم باشيد و هم مشارکتي در يک پويش عاشورايي و ترويج مکتب حسيني داشته باشيد. ناگفته نماند در بخش توزيع کتاب در مناطق محروم، مي توانيد منطقه مورد نظرتان را انتخاب کنيد. در اين قسمت، نام «هيرمند» در استان سيستان و بلوچستان، «بشاگرد» در استان هرمزگان و مناطق محروم اطراف شهرستان خرمشهر در استان خوزستان به چشم مي خورد. فراموش نکنيد نذورات غيرفرهنگي بسياري در اين روزها توزيع مي شود که حتما آثار و برکات خير براي بانيانش دارد، اما نذر فرهنگي به ويژه کتاب به رغم تاثيرگذاري اش هنوز مهجور است و جاي خالي آن خيلي حس مي شود. وقتي پاي نذر فرهنگي به ميان مي آيد خيلي از ما ذهن مان سمت خريد و توزيع جزوات منتخب دعا و … مي رود که در مقطعي بسيار خوب بود اما حالا در هر خانه اي تعداد زيادي از آن ها به چشم مي خورد و خلأ آن حس نمي شود؛ در واقع به نذورات فرهنگي نياز داريم که فلسفه دعا، آداب دعا و… را ترويج دهد يا با قالبي بکر و نو افق هاي تازه اي را پيش چشم ما بگشايد. چه بهتر وقتي پاي يک نذر فرهنگي مثل کتاب در ميان است، اثري را ترويج کنيم و در اختيار ديگران بگذاريم که محتواي مناسب و تأييد شده اي دارد و با انتخاب قالب داستان براي همه جذاب و در عين حال تاثيرگذار است.

چطوري کتاب را بخريم؟
کتاب «ناميرا» در چاپ جديدش براي پويش مطالعاتي «روشنا» با قيمت جديد 6 هزار تومان عرضه مي شود. هديه اصلي شرکت در اين پويش لذت مطالعه يک اثر با ارزش و درک حقايق تازه اي از ابعاد قيام سيد الشهدا(ع) است، اما جوايز معنوي ديگري مثل سفر عتبات و… هم براي شرکت کنندگان در اين پويش در نظر گرفته شده است. همه اين ويژگي ها يعني قيمت جديد و جوايز پويش، در صورت تهيه چاپ جديد اين کتاب است. کتاب را مي توانيد به يکي از اشکال زير تهيه کنيد:
کتابفروشي ها: اولين روش براي خريدن يک کتاب، اين است که به کتابفروشي برويد! در سراسر کشور فروشگاه هاي زيادي اين کتاب را براي پويش مطالعاتي روشنا عرضه مي کنند که فهرست تفصيلي آن در سايت روشنا آمده است.
اينترنتي: براي خريد اينترنتي، مي توانيد به سايت هاي ketabroom.ir ،manvaketab.ir يا bookroom.ir برويد.

پيامکي: ارسال شماره ۷ به پيامک ۳۰۰۰۳۳۰۰۶۹۹۲

علاقه مندان می توانند تیزر تلویزیونی پویش مطالعاتی روشنا با محوریت رمان نامیرا را از کانال فارسی مچ در آپارات به آدرس www.aparat.com مشاهده نمایید.

فارسی مچ در شبکه های اجتماعی           

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

*

code

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
[iphorm id="1" name="سامانه پیامک"]
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.