نقدي بر جشنواره وبلاگ نویسی حماسه اقتصادی

3

به گزارش «فارسي مچ» مدير وبلاگ حماسي، نقدي را از جشنواره وبلاگ نویسی حماسه اقتصادی براي فارسي مچ ارسال نمودند.

متن نقدهاي ايشان به شرح زير مي باشد:

1- عدم درج لینک و عنوان وبلاگ های برگزیده در هنگام انتشار لیست برگزیدگان در سایت بسیج صدا و سيما ، یکی از ضعف های سومین جشنواره ی وبلاگ نویسی بسیج رسانه ملی نسبت به جشنواره ی قبلی بود. این ضعف در هنگام معرفی برگزیدگان نیز به نقطه ی کمال خود رسید و برگزیدگان بدون عنوان نام  وبلاگ هایشان تجلیل شدند.

از این رو تصور بسیاری از وبلاگ نویسان شرکت کننده (طی روزهای قبل از اختتامیه)، بر این بوده که هیئت داوران علاقه ای به مقایسه هایی که برگزیدگان یا کسانی که برگزیده نشده و به هر ترتیب اعتراض دارند، ندارد. خارج از این بحث نیز شایسته تر بود همانند دوره ی دوم جشنواره وبلاگ نویسی صدا و سیما، جهت حمایت از بلاگرها، عناوین و لینک وبلاگ ها در سایت و در روز اختتامیه معرفی می شد.

با جستجوی گوگلی و بررسی برخی از وبلاگهای برگزیده  با وبلاگ هایی که متاسفانه و علی رغم فعالیت وبلاگی شایسته که بعضا در تراز با وبلاگ های برگزیده فعالیت داشته و علاوه بر این دارای برتری هایی در زمینه ی طراحی قالب، نوع نشر مطالب و رعایت قواعد وبلاگ نویسی داشته اند، می توان به ضعف هایی در زمینه ی داوری این دوره پی برد. که در صورت انتشار لینک وبلاگ های برگزیده قضاوت بهتری توسط کاربران و وبلاگ نویسان بی طرف، صورت خواهد گرفت.

2- زمان برگزاری اختتامیه  بسیار نامناسب بود. 25 اسفند و هفته ی آخر سال از سخت ترین زمان های ممکن برای مسافرت، به ویژه برای شهرستانی هایی که اکثر برگزیدگان را تشکیل می دادند بود. در حالی که لیست برگزیدگان در روز 21 اسفند منتشر شده و عملا تهیه ی بلیط با هزینه ی گزاف و سفر سخت برگزیدگان شهرستانی قابل تصور بود. همچنین، همانند دومین دوره ی این جشنواره، هزینه ی ایاب و ذهاب به برگزیدگان شهرستانی  تعلق نمی گرفت. توجه نمایید که مطمئنا تمام برگزیدگان، علاقه مند حضور در مراسم اختتامیه هستند و  با توجه به تقدیر یکسانی که در مورد جوایز برگزیدگان صورت گرفت، شایسته تر بود هزینه ای که در مقایسه با جوایز حدود یک پنجم تا یک سوم بود، به عنوان هزینه ی ایاب و ذهاب، به برگزیدگان شهرستانی تعلق می گرفت.

3- تاخیر 35 دقیقه ای شروع مراسم، عدم پذیرش ابتدایی، پذیرایی ضعیف در مقایسه با جشنواره ی دوم از نقاط منفی این جشنواره به حساب می آمد.

4- اگرچه در بیان معنی لغوی کلمه ی « وبلاگ – weblog » و فلسفه ی شکل گیری ابتدایی این واژه می توان به یادداشت ها و روزنوشت های مبتنی بر وب نام برد. اما اکنون با گذشت بیش از یک دهه از وبلاگ فارسی محدود دانستن  یک وبلاگ به دست نوشته ها و یاداشت های کوتاه مبتنی بر وب (حداقل درایران)چندان درست نیست.  به عنوان نمونه به بیان چند خط از کتاب اصول روزنامه نگاری آنلاین (نادری گیسور، محمد رضا، ناشر موسسه جام جم، بهار 91)در این زمینه می پردازیم:

« اکثر وبلاگ ها دارای یک خط فکری خاص هستند و به نوعی آن را دنبال می کنند؛ مثلا در صورتی که یک بلاگر علاقه مند به فن آوری باشد، با جمع آوری مطلب از منابع متفاوتی نظیر نمایشگاه ها یا سایت های دیگر، آنان را با فرمت مورد نظر در بلاگ خود ثب می کند و در اختیار مخاطبان خود قرار می دهد. (صفحه 419) »

در بخش دیگری از این کتاب و به نقل از « پیتر فرایدمن نویسنده سایت آموزش خبر الکترونیک» شش ویژگی برای یک وبلاگ بر شمرده شده که به یک مورد از آن اشاره می کنیم:

«  (وبلاگ) یک وب سایت یا بخشی از یک وب سایت (است.) »

با توجه به مطالب ذکر شده در این مورد، محدود شمردن مطالب یک وبلاگ در حد یک فایل متنی یا تصویری درست نیست در حالی که هیئت محترم داوران در بیانیه ی خود به برداشت اشتباه وبلاگ نویسان در زمینه ی وبلاگ نویسی اشاره و خواستار توجه وبلاگ نویسان به مفهوم وبلاگ بودند. که در پی اعتراضات روزهای گذشته و تذکراتی که ما و سایردوستان در این زمینه داده بودیم،بیان شده بود. از این رو با بیان بخشهایی از کتابی که مورد استفاده ی خود این عزیزان بوده و در انتهای جشنواره نیز به وبلاگ نویسان و حاضرین در مراسم اهدا شد، نسبت به داوران محترم ، پیرامون در نظر نگرفتن بیش از 2500 اسلاید حماسه ی اقتصادی تولید شده توسط وبلاگ حماسی را به دور از انصاف می داند. و یادآور می شود فضای وبلاگ نویسی فعلی در ایران در قالب یک سایت یا بخشی از یک سایت است که می تواند مطالبی همچون سایت داشته باشد. پایگاه حماسی ضمن درج فایل های متنی و جهت مطالعه ی بهتر کاربران (که مورد توجه ی بسیاری از مراجعین وبلاگ شده)، اقدام به تهیه ی فرمت مناسبی جهت انتشار مطالب خود می نمود که به عنوان یک نوآوری در فضای وبلاگی کشور بوده و می تواند راهگشای فصل جدیدی در زمینه ی وبلاگ نویسی باشد.

5- در گزارش ابتدای این پست مطلب، پیرامون اهداف برگزای این جشنواره در بیان دکتر جعفری به مسئله ی شناسایی وبلاگ نویسان در زمینه ی حماسه ی اقتصادی و اقتصاد مقاومتی اشاره شد.

به یاد داریم در دومین دوره ی جشنواره ی وبلاگ نویسی صدا و سیما که در تابستان 92 برگزار شد به مسئله ی تشکیل بانک وبلاگ نویسان اشاره شده بود و امروز بار دیگر این نکته به صورت دیگری بیان شد. اما در واقعیت، چه مقدار به این مورد عمل شد و یا می شود؟

این نکته نه تنها در این جشنواره که در اکثر جشنواره های وبلاگی به همین صورت است و در نهایت وبلاگ نویسان بعد از حضور در جشنواره ای، به کار خود پایان خواهند داد.

خبر هایی که در روزهای گذشته پیرامون وبلاگ نویسان تکفیری و  مبالغی که به عنوان درآمد و حقوق به این افراد داده می شود و به چند ده هزار دلار می رسد، لزوم توجه بیشتر مسئولین محترم به وبلاگ نویسان ارزشی و نخبگانی که  در زمینه ی اهداف انقلابی فعالیت می کنند، را می طلبد. تا با حمایت معنوی و مالی بیشتر، به تقویت این  لشکر مجازی بپردازند. چه ایردای وجود دارد در این که شغل یک نفر وبلاگ نویسی باشد، کما اینکه دشمنان ما در این زمینه دست پیش گرفته اند و ما همچنان در حد شعار مانده ایم. ما از مسئولین فرهنگی کشور و در این مورد خاص که مرتبط به این جشنواره بوده، از بسیج و بسیج رسانه ی ملی تقاضا داریم توجه بیشتری نمایند و در صورت صلاحدید و به صورت مقتضی اقدامات لازم برای تحقق آن انجام دهند. حتما و مطمئنا جوانان بسیار شایسته ای در فضای مجازی در حال فعالیت می باشند که در صورت حمایت مالی و حرفه ای می توانند کمک بسیار بزرگی در این سپاه مجازی باشند. ان شاالله…

فارسي مچ: با تشكر از مدير وبلاگ حماسي كه اين نقد را براي ما ارسال نمودند؛ لازم به ذكر است متن ذكر شده نظر شخصي نويسنده است و مسئوليتي را متوجه فارسي مچ نمي گرداند.

فارسی مچ در شبکه های اجتماعی           

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

گفتگو ها۳ دیدگاه

 1. بسیج رسانه ملی مسابقه وبلاگ نویسی برگزار کرد که بنده هم این وب را برایش ساختم اما الان در کمال ناباوری اسمم را ندیدم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ من این وب را بروزو و دارای مطالب تولیدی و سایر امکانات که براساس معیار داور ی انها بوده ولی الان وب بنده حتی به عنوان شایسته تقدیرم تبوده این جای تعجب داره که وب دیگرم در دومین جشنواره این رسانه رتبه اورد اما الان اون هم جز برندگان نبوده قضاوت باشما چگونه انتخاب کردند

  این حرف من تنها نیست برخی وبلاگ ها دیگر هم حقشان ضایع شده

  بنده اگر وبم بد بود اصلا قضاوتی نمیکردم اما موندم وبلاگ منکه براساس قوانین خودشون بوده حتی الان جز شایسته تقدیرم نبوده در صورتی که سایر وبها ضعیفتر هم شایسته تقدیر بوده.بالای 25 تا فقط پست تولید محتوا دارم و…..

  بد نبود حداقل داوریشون مث دومین جشنوارشون باشه در این سومی واقعا حق بعضیا خورده شده

  منکه پاسخی دریافت نکردم ازشون حتی جوابی به اعتراضم داده نشد

  سایر دوستانم که به نتایج معترضند اعلام نظر کنند.بدنیست پاسخی منطقی دهند که واقعا قانع کننده باشید –

  در آخرم قضاوت با شما دوستان که چرا؟

  وب بنده حقیر:که مخصوصا برای حماسه اقتصادی ساختم:hamase.blogtez.com

  • با سلام و سپاس از لطفی که دارید. ان شاالله که بانیان فرهنگی و مسئولین محترم ، حداقل پیرامون اموری که کلی تر هستند، تدابیری بیاندیشند… .

پاسخ دهید

*

code

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
[iphorm id="1" name="سامانه پیامک"]
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.