حاشیه اي بر کنگره ملی وقف

2

به گزارش «فارسي مچ» روز یکشنبه 15 دی ماه 92 مراسم اختتامیه ی کنگره ی ملی وقف، حماسه اقتصادی و سبک زندگی اسلامی در محل سالن شهید چمران دانشگاه تربیت مدرس تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فارسي مچ، آنچه در ادامه می خوانید حاشیه نگاری کوچکی پیرامون برگزاری این جشنواره می باشد. تمام هدف ما از این مطالب بهبود کیفیت جشنواره ها می باشد، از این رو تمام سروران گرامی حاضر در مراسم اختتامیه بویژه برگزیدگان محترم را به بیان نظراتشان پیرامون مطالب بیان شده دعوت می نماییم.

از شروع فراخوان تا پایان فراخوان کنگره ملی وقف، انصافا باید عنوان کنم نظم و انضباط بسیار خوبی در روند ثبت نام، پاسخگویی های نسبتاً سریع به پیام ها،ایمیل ها توسط دبیرخانه صورت می گرفت. و اطلاع رسانی نسبتا مناسبی در زمان اعلام نتایج اولیه و نتایج نهایی صورت گرفت. که از نقاط قوت کنگره بود.

اما مشکلات کنگره ی وقف از روزی آغاز شد که تماس های دبیرخانه با برگزیدگان جهت شرکت در مراسم اختتامیه صورت گرفت، تماس هایی که برگزیدگان را برای دریافت جوایز ملزم به حضور در مراسم اختتامیه می کرد. حضور شهرستانی ها با بعد مسافت زیاد در این روزهای سرد زمستانی بسیار سخت و طاقت فرسا بود، تصور اینکه ده ساعت مسیر سخت را از شب قبل از مراسم تا صبح مراسم طی نمایید و با تمام مشکلات از صبح در انتظار ساعت یک و نیم بعد از ظهر در شهری غریب باشد بسیار سخت است که تنها عزیزانی که طعم آن را چشیده اند میتوانند تصدیق کنند. ناگزیر شهرستانی هایی بودند که قبل از ساعت یک ونیم در محل حاضر شده بودند در حالی که به قول دوستان عزیز باید تا ساعت یک و نیم می چرخیدند و ساعت یک و نیم تشریف می آوردند.

 بماند که با وجود قرار داشتن یک دانشگاه ( با چند ده هزار دانشجو)در میان حامیان برگزار کننده کنگره، دوستان زحمت تهیه ی 60 پرس ناهار(با فرض شهرستانی بودن تمام برگزیدگان) ساده ی دانشجویی را هم به خود ندادند در حالی که دانشگاه تربیت مدرس را که می دیدید پر شده بود از بنر و پوستر و …

برگزاری مراسم اختتامیه باید با هدف تجلیل از برگزیدگان و کسانی که به هر ترتیب در این کنگره حضور داشته اند صورت بگیرد، وگرنه متن چند مقاله که بخش هایی از آنها هم ارائه شد، به قول خود عزیزان ارائه دهنده مقالات، موجود است و می تواند در اسرع وقت توسط علاقه مندان امر مطالعه گردد از این رو اختصاص زمان اندک به بخش اهدای جوایز یک بی انصافی اساسی حساب می شود. دوست عزیزی از برگزار کنندگان خطاب به من فرمودند آیا کار درستی ست 60 نفر روی صحنه بیایند و تقدیر شوند؟

در پاسخ باید به چند نکته عنوان کنم(این پاسخ ها من باب پاسخگویی به یک نفر نیست و به صورت کلی خطاب به برگزار کنندگان بیان می شود):

یک: با فرض اینکه شما درست بفرمایید و این کار عقلانی نباشد: حداقل می توانستید لیست رتبه بندی نهایی را اعلام کنید.

دوم: بسیاری از برگزیدگان شهرستانی بودند، حتی دوستان تهران و شهرستان های اطراف هم تصدیق می کنند که اهدای جوایز به آن سبک و بعد از انجام مراسم اختتامیه بسیار امری ناپسند بود و به نظر من توهینی بزرگ به کسانی بود که از آنها به برگزیدگان نهایی نام برده شده بود. دوست عزیز و دوستان عزیز برگزار کننده، بسیاری از برگزیدگان شما خارج از حضور در این کنگره دارای شخصیت حقیقی و حتی حقوقی قابل احترامی بودند، برایم بسیار ناخوشایند بود تا سرور روحانی ارجمند که در بخش مقاله در لیست نهایی بودند به آن شکل هدیه ی خود را دریافت کنند.

سوم: در صورتی که نیاز نبود 60 نفر روی سِن حاضر شوند، چرا اینقدر اسرار بر حضور فیزیکی برگزیدگان نهایی در مراسم اختتامیه بود. و اهدای جوایز فقط منوط به حضور در این مراسم عنوان شد. سوال اینجاست که آیا نمی شد مبلغ جوایز به حساب برگزیدگان واریز می شد. طی کردن این همه مسافت با این برخورد های جالب عزیزان،عملاً خاطره ی ناخوشایندی را از کنگره به جای گذاشت.

چهارم: از برگزاری مراسم اختتامیه ی دومین جشنواره ی وبلاگ نویسی بسیج صدا وسیما چند ماهی بیش نمی گذرد، به جرات می توان گفت که برگزار کنندگان مراسم اختتامیه حاضر بودند تمام 54 برگزیده را معرفی کنند و هدایایشان را روی سِن تحویل دهند و اینکه حضور یا عدم حضور شرکت کنندگان به صورت دلخواه صورت گرفت.بنابراین این کار چندان هم غیر  عقلانی محسوب نمی شود و سابقه ی اجرا دارد.

بخش مالی هدایا نکته ی بسیار ویژه ای داشت:

عناوین جوایز بسیار عناوین خوبی بود از جمله _ کمک هزینه ی سفر عتبات عالیات – کمک هزینه ی سفر مشهد مقدس

متاسفانه مبالغ این بخش ها تا لحظه ی دریافت مبالغ برای خود من و خیلی از عزیزان مجهول بود. اختصاص مبلغ 100 هزار تومان به عنوان کمک هزینه ی سفر مشهد مقدس در حالی که اگر جشنواره های دیگر به موازات این جشنواره را هم در نظر بگیریم(مثلا دومین جشنواره تبیان قم) بسیار ناعادلانه بود. دوستان محترم و گرامی فکر می کنم حداقل برای شهرستانی های برگزیده مبلغی در حدود همین مبلغ عنوان شده را فقط هزینه ی سفر کردند، هزینه های دیگر بماند! در این مورد واقعا عزیزان انصاف به خرج دادند… . و باید عنوان کنم که عملا شرکت کنندگان نیز تمام انرژی مادی و معنوی خود را وقف این کنگره کردند.

– حاشیه ی مراسم اختتامیه فرصتی برای هم اندیشی برگزیدگان کنگره و به صورت کلی همایش ها و جشنواره ها باید باشد که عملاً فرصت و شرایط این امر مهیا نبود، حداقل پیرامون وبلاگ نویسان هم بخواهم عنوان کنم، عزیزان می توانستند برنامه ریزی کنند تا جلسه ی کوچکی حداقل به عنوان اشنایی هم که شده برای تبادل اطلاعات و همکاری آینده و… قبل از مراسم برگزار می شد از این رو یکی از ضعف های جشنواره های ما به نظر همین بخش است که تمام برگزیدگان به مراسمی دعوت میشوند و فقط چند تن ازعزیزان سخنرانی ای برای آنها انجام می دهند و عملا برگزیدگان به حال خود رها میشوند. در این مورد بهتر بود کنگره به جهت اطلاع رسانی ها و بطور کلی تبلغیات بیشتر پیرامون وقف، بانک اطلاعاتی وبلاگ نویسان را هم راه اندازی می کرد و عملا ارتباط خود را با پایان کنگره قطع نمی کرد. و این رسانه های مجازی را درگاهی برای  پراکنده کردن موج های وبلاگی خود قرار می داد، که در این مورد صاحبنظران بخش تبلیغات بهتر می دانند، موج های وبلاگی همسو و هدفمند چه تاثیری دارند… .

– مشخص نبودن رتبه بندی نهایی تا روز اختتامیه  بسیار بسیار جالب بود. چرا که در مورد بخش وبلاگ نویسی و بخش هنری فقط نفر اول در هنگام اختتامیه معرفی شد و سایر برگزیدگان با وضع بسیار بدی بعد از اختتامیه متوجه شدند چه نتیجه ای کسب کردند و عزیزان حتی زحمت عنوان کردن لیست نهایی برگزیدگان را هم به خود ندادند.

به هر حال با وجود تمام مشکلاتی که در این کنگره وجود داشت، مطمئنا اجر معنوی امر برای تمام شرکت کنندگان در کنگره باقی ست، به برگزیدگان نهایی باید تبریک عرض کنیم. از زحماتی هم که برگزار کنندگان در این مدت کشیده اند تشکر می کنم.پیشنهاد های خوب ریاست سازمان بورس هم امید است مورد توجه بانیان وقف قرار گیرد.

توجه: اين مطلب توسط جناب آقاي مقداد حیدری نويسنده وبلاگ حماسي براي فارسي مچ ارسال شده است و فارسي مچ هيچ مسئوليتي راجع به مطالب مطرح شده در آن ندارد؛ در صورتي كه نظر ديگري داريد از طريق بخش ارسال خبر براي ما ارسال نماييد.

دبيرخانه كنگره نيز در پاسخ به اين حاشيه نگاري در نظرات وبلاگ حماسي چنين ذكر كرده اند:

باسلام و احترام
ممنون از راهنمایی ها شما
انشاءالله توفیق داشته باشیم اشکالات را در برنامه های بعد مرتفع کنیم
برخی نکات شما وارد و برخی به دور از انصاف می باشد.
توضیح: در مورد دعوت از میهمانان این نکته قابل بیان است دبیرخانه هزینه رفت و آمد نفرات برتر که با آن ها تماس گرفته شد اهدا می کرد. و سایر افراد که شایسته تقدیر بودند هیچ اصراری بر حضور ان ها نبود و به ایشان هم اعلام شده بود که یا خود حضور به هم رسانید یا نماینده خود را برای دریافت هدیه ارسال نمایید با معرفی از قبل و حتی دوستانی که اصلا نمی توانستند به ایشان گفته شد بعد از کنگره با تماس با کنگره پیگیر دریافت هدیه خود شوید. پیرامون هدیه کمک هزینه مشهد مقدس باید عرض شود شما می توانید از موسسه تبیان برای این مسئله که جوایز کمک هزینه مشهد مقدس را چقدر در نظر گرفته اند سوال کنید و این هماهنگی دبیرخانه با تبیان برای اهدای جوایز بخش وبلاگ بود و به فراخور مابقی بخش ها هم همینطور.
در هر صورت دبیرخانه کنگره به سهم خود از کاستی های موجود عذر تقصیر می طلبد.

فارسی مچ در شبکه های اجتماعی           

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

گفتگو ها۲ دیدگاه

 1. فرستادن 2 تا مدرک ساده یعنی اینقدر سخت بود که ما رو مجبور به اومدن به تهران کردن؟؟ از شهرستان توی این هوای سرد؟ یعنی واقعا متاسفم برای همه ی مسئولین کنگره البته به اصطلاح کنگره. متاسفم براشون . متاسف . تعریف نشده است ارسال مدارک و جوایز برگزیدگان.

 2. با سلام
  من یکی از برگزیدگان این مسابقه به اصطلاح کنگره هستم . واقعا می توان پست ترین مسابقه برگزار شده در سطح ملی را به این کنگره نسبت داد.
  به نام اسلام کنگره با جوایزی دروغین برگزار میکنند و به کام ….
  واقعا زشت است جوایز تعیین شده و رتبه ها حتی در اختتامیه هم درست و حسابی معلوم نباشد
  جالب اینجاست حتی دبیرخانه این کنگره زحمت پست یک بسته صد گرمی هم به خود نداده است
  برای دوستان و همطراحان عزیز که برگزیده شده اند احساس هم دردی دارم
  موفق باشید

پاسخ دهید

*

code

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
[iphorm id="1" name="سامانه پیامک"]
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.