جشنواره عکس خانه دوست

0

به گزارش «فارسي مچ» فراخوان جشنواره سراسری عکس «خانه دوست» به همت موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی منتشر شد.
به گزارش خبرنگار فارسي مچ، در هر کجای این سرزمین آن گاه که نامی از مشهد الرضا به میان می آید طلیعه نور و شیدایی به ارمغان می آورد، دل ها بی تاب می شوند و شیدایی و شور می آفرینند تا مگر به قدر ذره ای، ارادت و دلدادگی خود را رهسپار حرم امن رضا (ع) کنند.اینجا دیگر زمان بی معنا است و مکان بی مرز. هنر و معنویت دوشادوش یکدیگر می کوشند این حکایت شیدایی و دلشدگی را تبیین کنند و از این رهگذر «زیارت» به عنوان ترجمان دل و روح مردمان نسبت به این حریم قدسی همواره مورد توجه و تامل هنرمندان بوده است. موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی در توجه به جایگاه رفیع زیارت و جلوه های زیبای تصویری آن، اقدام به برگزاری این جشنواره سراسری می کند و این حرکت را زمینه ای برای عرض ارادت عکاسان خوب ایرانی به آستان نورانی امام رضا(ع) می داند.
این جشنواره در۴ بخش برگزار می گردد:
۱/ زیارت (شامل تمامی عکس‌هایی که صرفا به صورت مستند به نمایش جلوه های زیارت در فرهنگ عامه بپردازد، مثلا؛ خصوصیات زندگی زائرین و مجاورین، وابستگی ها و ارتباط های شغلی اطراف حرم مطهر با مساله زیارت، نمادها و نشانه های زیارت امام رضا –ع – در هر نقطه از این سرزمین که به گونه ای ارادت و علاقه معنوی مردمان را به نمایش بگذارد)
۲/ آزاد (نگاه خلاقانه، ذهنی، انتزاعی و تلاش برای یافتن قاب شخصی در موضوع زیارت امام رضا-ع-)
۳/زیارت گاه های ایران (شامل تمامی عکس های صرفا مستندی که به صورت مکان نگارانه در پی معرفی زیارت گاه های شهرهای کوچک و بزرگ و نقاط دور و نزدیک ایران هستند)
۴/ آی فتوگرافی (شامل تمامی عکس هایی که به صورت مستند و بی واسطه جریان عادی زندگی روزمره زائرین، مناسک، رفتارها و آداب زیارت حرم امام رضا –ع- را صرفا از طریق ثبت با دوربین گوشی همراه به نمایش می گذارند)
رییس ستاد جشنواره: علی ثابت نیا
دبیر جشنواره: کیارنگ علایی
مدیر اجرایی جشنواره: سید مجتبی خاتمی
مدیر کمیته علمی: مهدی فاضل

هیأت داوران:
دکتر محمد ستاری
سیف الله صمدیان
عباس کوثری
دکتر مهدی مقیم نژاد
مجید ناگهی

اساتید راهنما در اردوها:
محسن بایرام نژاد
کاوه بغدادچی
مهدی وثوق نیا

مقررات جشنواره:
۱ – شرکت تمامی عکاسان آماتور و حرفهای از سراسر ایران در این جشنواره مغتنم است.
۲- دبیرخانه جشنواره جهت سهولت عکاسان در ارتباط بیشتر با موضوع، اقدام به برگزاری دو اردوی عکاسی برای عکاسان غیر مشهدی با حضور اساتید راهنما می کند. عکاسان در این دو اردو میهمان جشنواره هستند و تمامی هزینه های اقامت (شامل اسکان، ایاب و ذهاب داخل شهری و …) بر عهده جشنواره است. اساتید راهنما از نسل جوان و پیشروی ایرانی دعوت شده اند و در طول اردوها آماده مشورت دادن، بررسی عکس ها، ایده ها و هرگونه تبادل آرا و نظر درباره کیفیات بصری و محتوایی موضوع و آثار ثبت شده توسط عکاسان اردو می باشند. میهمانان بنا بر انتخاب خود می توانند در طول اردوها از نظرات اساتید راهنما بهره جویند.
۳- دبیرخانه جشنواره جهت تسهیل کار عکاسی پیرامون موضوع، برای آن دسته از عکاسان مشهدی که قصد شرکت در جشنواره را دارند مجوز عکاسی صادر می کند.
۴- عکاسان شرکت کننده در اردو‌ها و عکاسان دریافت کننده مجوز عکاسی، ملزم به شرکت در جشنواره و تحویل آثار مطابق زمان بندی فراخوان هستند.
۵- جهت شرکت در جشنواره لازم است عکاس ثبت نام اولیه و مقدماتی را در سایت رسمی جشنواره به نشانی festival.aqart.ir انجام دهد و پس از sign up، نام کاربری و پسورد عبور خود را برای تمامی مراحل بعدی جشنواره نزد خود حفظ کند.
۶- عکس های ارسالی فقط از طریق سایت جشنواره بارگذاری و ارسال می شوند و نیازی به ارسال پستی بر روی CD یا ارسال پرینت مطلقا نیست.
۷ – عکس‌های ارسالی برای بخش «زیارت» می توانند در شهر مشهد و یا هر یک از شهرهای دیگر ایران ثبت شده باشند به شرط آنکه محور اصلی موضوعی آن ها زیارت امام رضا (ع) باشد.
۸- پیشنهاد می‌گردد عکاسان از تمامی جلوه های زیارت در بافت سنتی اطراف حرم امام رضا(ع)، ثبت های خالص و بی پیرایه موبایلی و تکنیک های نرم افزاری در بخش آزاد توامان برای عکس های ارسالی در بخش های جشنواره بهره جویند.
۹- ویرایش عکس ها در بخش آزاد به دلیل نمایش جنبه های ذهنی موضوع هیچگونه محدودیتی ندارد، اما در بخش های دیگر نباید به مرزهای گرافیک و حذف بعد و پرسپکتیو نماها بیانجامد. لازم به ذکر است تراز نور و کنتراست، تنظیم و کنترل رنگ، کراپ، پاسپارتو، اعمال یا کاهش گرین، تقویت شارپنس جنبه اسنادی آثار را از میان نمی برد و این نوع ویرایش در همه بخش ها کاملا آزاد است.
۱۰- در این جشنواره رقابت میان تکعکس و مجموعه عکس برگزار می گردد.
۱۱ – هر عکاس می‌تواند کلا 15 اثر (شامل تک عکس و مجموعه عکس) به دبیرخانه ارسال کند؛ این 15 اثر همگی می توانند در یک بخش و یا به طور پراکنده در 4 بخش جشنواره ارسال شوند. لازم به ذکر است هر مجموعه عکس ارسالی نیز 1 اثر قلمداد می شود.
۱۲ – مجموعه عکس های ارسالی می توانند بین 2 تا 8 فریم باشند.
۱۳- چیدمان چند عکس در یک قاب، از نگاه دبیرخانه مجموعه عکس قلمداد می شود نه تک عکس.
۱۴- عکس ها می‌توانند رنگی یا مونوکروم باشند و با هر قالبی ثبت شده باشند اما در نهایت باید به صورت یک فایل Jpeg که اندازه ضلع بزرگ آن حداقل Pixel1500 (در عکسهای افقی Width = 1500 pixel و در عکسهای عمودی Height = 1500 pixel) باشد و حجم فایل ارسالی از ۱ مگابایت تجاوز نکند، ارسال شوند. D.p.i عکس ها را تغییر ندهید و با همان رزولوشنی که دوربین شما خروجی می دهد، ارسال نمایید. Quality عکستان را در هنگام خروجی فتوشاپ از عدد ۱۰ کمتر نکنید.
۱۵- آثار از طریق ویدئو پروجکشن برای داوران نمایش داده خواهند شد.
۱۶- آثار خود را صرفا از طریق سایت جشنواره ارسال نمایید و در این صورت بلافاصله کد رهگیری و پیامکی که خبر از دریافت صحیح فایل هایتان می دهد، دریافت خواهید کرد.
۱۷- برای ارسال عکس ها، لازم است نام خود و شماره عکس ارسالی را (که از ۱ آغاز می شود و تا ۱۵ ادامه خواهد داشت ) حتما به صورت تایپ انگلیسی به فایل ها بدهید. مثال: آقای علی حکمتی، اولین عکس ارسالی خود را به این ترتیب نام گذاری می کند: ali hekmati1
۱۸- بخش مورد نظر از میان بخش های چهارگانه جشنواره را در هنگام بارگذاری در سایت جشنواره علامت می زنید.
۱۹- شرکت کننده در جشنواره به عنوان عکاس و مالک اثر شناخته می شود و مسوولیت هرگونه دعوی در باب مالکیت اثر از عهده جشنواره خارج است.
۲۰- پس از داوری آثار و در صورت راهیابی اثر، فایل بزرگ عکس جهت نمایشگاه و چاپ در کتاب از عکاس مطالبه می شود و بدیهی است عدم تحویل فایل بزرگ، منجر به حذف عکس از جشنواره می شود.
۲۱- برگزار کننده حق استفاده از آثار ارسالی را برای مصارف فرهنگی با حفظ حقوق معنوی عکاس خواهد داشت.
۲۲- آثار راه یافته به بخش مسابقه در بخش های چهارگانه جشنواره، در قالب کتاب نفیسی به چاپ خواهد رسید و به جهت اهداف آموزشی جشنواره، یک نسخه از این کتاب به همه شرکتکنندگان (صرف نظر از پذیرش یا رد اثر در داوری) اهداخواهد شد.
۲۳- آثار راه یافته به بخش مسابقه در قالب نمایشگاهی در نگارخانه رضوان مشهد در اسفندماه ۱۳۹۲ بر روی دیوار خواهند رفت.
۲۴- فراخوان اردوهای جشنواره برای عکاسان غیر مشهدی، و نحوه دریافت مجوز عکاسی برای عکاسان مشهدی متعاقبا از طریق فراخوان های بعدی اعلام خواهد شد.
۲۵- کمیته علمی جشنواره در طول برگزاری، اقدام به انتشار مقالات و یادداشت هایی در تبیین موضوع و هویت عکاسانه آن در وبلاگ جشنواره و سایت عکاسی.کام خواهد کرد که مطالعه آن به علاقه مندان توصیه می گردد.
۲۶ – عکاسان باید آثار خود را حداکثر تا پایان وقت اداری ۳۰ دی ۱۳۹۲از طریق سایت جشنواره بارگذاری نمایند و این زمان به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد.
۲۷ – ارسال آثار به معنای پذیرش تمامی مقررات این جشنواره است.
جوایز:
لوح تقدیر و مبلغ ۷۰۰۰۰۰ ریال حق التالیف به هر تک عکس پذیرفته شده
لوح تقدیر و مبلغ ۱۵۰۰۰۰۰ ریال حق التالیف به هر مجموعه عکس پذیرفته شده

(آثار موبایلی پذیرفته شده در بخش i photography نیز شامل این حق التالیف خواهند بود)

گاه‌شمار جشنواره:
فراخوان: ۱۵ آبان ۱۳۹۲
اردوهای عکاسی: نیمه دوم دی ۱۳۹۲
آخرین مهلت ارسال آثار: پایان ساعت اداری روز ۳۰ دی ۱۳۹۲
داوری: بهمن ۱۳۹۲
اعلام اسامی منتخبین جشنواره: بهمن ۱۳۹۲ نمایشگاه
چاپ کتاب و پرداخت حق التالیف آثار: نیمه دوم اسفند ۱۳۹۲
دانلود فایل pdf فراخوان
نشانی دبیرخانه: مشهد- خیابان احمدآباد- عدالت ۱۸- پلاک ۱/۹ – موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی
تلفن : 4 – 8445142 0511

فارسی مچ در شبکه های اجتماعی           

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

*

code

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
[iphorm id="1" name="سامانه پیامک"]
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.