جای خالی دبیرخانه و نمایشگاه دائمی عکس عاشورایی در اردبیل

0

به گزارش «فارسي مچ» به نقل از ايسنا؛ استاد عکاسی و هنرمند برجسته‌ی اردبیلی گفت: اردبیل به عنوان پایتخت حسینی نیازمند دبیرخانه و نمایشگاه دائمی عکس عاشورایی است و امید می‌رود بتوانیم با مساعدت مسوولان ذی‌ربط در آینده‌ی نزدیک آنرا راه‌اندازی کنیم.

«داور علایی»، استاد عکاسی و هنرمند برجسته‌ی اردبیلی در «کارگاه نقد و بررسی محورهای مسابقه‌ی عکس عاشورائی» که دوشنبه 13 آبان‌ماه در محل حوزه‌ی هنری شهرستان اردبیل برگزار شد، اظهار کرد: عکاسی که وارد فضای معنوی می ‌شود تمرکز خاصی را می‌طلبد تا بتواند روحیه‌ی معنوی با آن فضا را در خود ایجاد کند تا با آن روحیه قادر شود عکس‌های ناب از مراسم ایام محرم‌الحرام بیافریند.

وی با اشاره به این‌که شهرستان اردبیل در زمینه‌ی خلق عکس عاشورائی و در کل هنر عکاسی، پتانسیل فراوانی دارد، خاطرنشان کرد: هنرمندی در زمینه‌ی هنر عکاسی و خلق عکس عاشورائی ماندگار، موفق است که بتواند رابطه‌ای عمیق از دل و جان و ارتباطی معنوی با مراسم برقرار کند و از ته وجودش به این مراسم اعتقاد داشته باشد تا بتواند با عنایت سید‌الشهدا عکس‌هایی ماندگار خلق کند.

علایی افزود: عکاسانی در زمینه‌ی عکاسی محرم و عاشورا موفق هستند که از ابتدای آغاز مراسم ایام محرم‌الحرام و از زمان تشت‌گذاری در مجالس و مساجد عزاداری حضور داشته باشند و خوب ببینند تا بتوانند خوب عکاسی کنند.

این استاد عکاسی یادآور شد: عکاسی محرم فقط شامل تاسوعا و عاشورا نیست و فضای معنوی زیادی در ایام محرم وجود دارد که باید با نکته‌بینی و نکته‌سنجی آن لحظات را دریافت کرد و نسبت به ثبت آن اقدام کرد.

علایی افزود: در مستندنگاری عاشورا هم‌رنگ شدن با مردم بسیار اهمیت دارد و افرادی که نمی‌توانند با فضای معنوی ایجاد شده در این ایام ارتباط برقرار کنند، از هر لحاظ (لباس پوشیدن، اخلاق، رفتار و …) نمی‌توانند موفق شوند.

این استاد دانشگاه افزود: در عکاسی این مهم است که چه زمانی بلند شویم و عکس بگیریم و اگر بخواهیم حرکتی نامتعارف انجام دهیم هم فضا به هم می‌خورد و هم نمی‌توانیم عکس درستی بگیریم از این‌رو عکاسی که رابطه‌ی ایجاد شده بین خودش و فضای کربلا را در نظرش مجسم کند، خیلی بهتر می‌تواند عکاسی کند و البته خواندن کتاب‌های خوب در این زمینه می‌تواند کمک قابل توجهی به افراد علاقه‌مند بکند هر چند که بودن در فضای معنوی نیز بسیار حائز اهمیت است.

به گفته‌ی علایی، ثبت یک واقعه مستند واقعی، به رابطه‌ی عمیق بین فضای معنوی و شخص نیاز دارد.

وی خاطر نشان کرد: تمرکز در اردبیل برای عکاسی مناسب نیست از این‌رو دیدن عمیق‌تر جریان و تکراری نبودن فضا و رفتن به روستاهای اطراف اردبیل می‌تواند آثار زیبایی را بیافریند و نگاه متفاوت و انتخاب زاویه‌های متفاوت می‌تواند در این راستا حائز اهمیت و موثر باشد.

این استاد عکاسی با گلایه از برخی ریش‌سفیدان و سردسته‌های عزاداری در محلات اردبیل، اظهار کرد: متاسفانه برخی از این عزیزان مانع عکاسی از مراسم می‌شوند که این کار درست نیست و سبب می‌شود که اثر و عکسی برای آینده در این زمینه و مربوط به آن محله وجود نداشته باشد، از این‌رو مستند اجتماعی سندیتی بوجود می‌آورد که برای شهر اردبیل و مردمان آن بسیار مهم است.

علایی به هنرمندان عکاس توصیه کرد: جاهایی که واقعاً می‌بینیم عکس ساده گرفته می‌شود، نباید وارد آن فضا شویم و در لحظه‌هایی که ناب و حساس است، باید عکاسی کرد و وارد صحنه شد.

وی مورد بعدی در زمینه‌ی عکاسی در این ایام را مربوط به خرافات دانست و گفت: جایی که می‌بینیم فضا کمی خرافاتی است نباید از آن لحظات عکاسی کرد تا بتوان از این طریق جلوی اشاعه‌ی برخی خرافه‌ها را گرفت.

سخن سردبير: فارسي مچ در تلخند قصد دارد تا نقدي منصفانه داشته باشد بر تمامي كاستي هاي مسابقات تحت پوشش، تا زمينه اي باشد براي رفع و اصلاح كاستي هاي موجود از روند برگزاري گرفته تا داوري آنها؛ شما كاربر گرامي نيز اگر نقدي منصفانه به هر جشنواره اي داريد كافي است از طريق منوي ارسال خبر نقد خود را ارسال نموده تا با نام خودتان در سايت ثبت گردد.

فارسی مچ در شبکه های اجتماعی           

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

*

code

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
[iphorm id="1" name="سامانه پیامک"]
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.