مسابقه عکاسی از سفره‌های حسینی

0

به گزارش «فارسي مچ» به نقل از خبرگزاري فارس؛ نذر کردن در مناسبت‌های مذهبی متعدد با فرهنگ دینی ما رابطه‌ای مستحکم و طولانی مدت دارد. ماه‌های محرم و صفر هم به طور خاص از ایامی هستند که نذرهای زیادی در آن ادا می‌شود. بیشتر این نذری‌ها به صورت طبخ غذا و پخش آن میان مردم انجام می‌شود. به علاوه توزیع غذا و نذورات در دسته‌ها و هیات‌های مذهبی در این روزها معمول است. این درحالی است که یکی دیگر از شکل های ادا کردن نذورات در این ماه، تهیه و توزیع نوشیدنی‌های مختلف نذری در خیابان ها بین مردم و عزاداران حسینی است.

همه این‌ها جزیی از آیین و آداب رسوم کشور عزیز ما است و سرشار از شور و حرکت و صمیمیت توام با صفای اعتقادات زلال دینی. پنجمین دوره مسابقات عکاسی از سفره‌های حسینی همچون دوره‌های گذشته به ثبت هنرمندانه این لحظه‌ها در قاب تصویر است.

سایت لقمه به عنوان دبیرخانه دائمی مسابقات فرهنگی و هنری سفره‌های ایرانی اسلامی، با همکاری انجمن خدمات فرهنگی ایرانیان، از عموم عکاسان و انجمن‌های عکاسی و علاقه‌مندان دعوت می‌کند تا با شرکت در این مسابقه، از لنز دوربین‌های خود، قابی عمیق به ژرفنای معنویت این آیین‌ها و زیبا به دریچه رنگ و سبک زندگی ایرانیان بگشایند تا ورقی باشد زرین، بر کتاب میراث فرهنگی این مردم بزرگ.

موضوع جشنواره

برگزارکننده با تکیه بر آداب و رسوم رایج از تمامی هنرمندان، عکاسان و علاقمندان ایرانی و غیر ایرانی دعوت می‌کند با نگاهی وسیع به موضوع «نذری در ایام محرم و صفر» که سنتی رایج در بین اقوام ایرانی است در بخش تک عکس در این مسابقه شرکت نمایند.

محورهای جشنواره

در طول ماه‌های محرم و صفر بسیاری از علاقمندان اهل بیت (ع) با اطعام عزاداران حسینی و توزیع نذورات به رونق این مراسم و برگزاری هرچه با شکوه تر آن کمک می‌کنند. در این راستا تنوع قومی و اقلیمی آداب، رسوم، سنن و رفتار مختلفی را در تهیه و توزیع و مصرف این نذورات پدید آورده که ثبت آنها به همراه نشانه‌های خاص این مراسم موضوع این مسابقه و نمایشگاه است.

بدیهی است نگاهی هنرمندانه، توأم با دقت در انتخاب نشانه‌های بصری که اختصاص این تصاویر به این آئین را گواهی دهد و رعایت اصل زیبایی در عین حال نشان دادن بعد معنوی محافل مذکور، نکات مورد تاکید هیات داوران خواهد بود.

بخش ویژه

نذری در فضاهای شهری: در این دوره یک جایزه ویژه و لوح تقدیر به برترین عکسی که آیین نذری را در محیط شهری و مدرن به نمایش بگذارد تعلق خواهد گرفت.

تعداد مجاز آثار ارسالی

هر متقاضی می تواند حداکثر 10 اثر را به دبیرخانه ارسال نماید.

هیئت داوری

در این دوره جشنواره، دبیرخانه از همکاری و حضور امیرعلی جوادیان، محمدمهدی رحیمیان و یدالله عبدی بهره می برد که هر سه هنرمند سبقه حرفه‌ای عکاسی در حوزه آیینی دارند. دبیر جشنواره نیز محمدصالح حجت‌الاسلامی است.

جوایز برگزیدگان

در این مسابقه حداکثر 30 عکس به نمایشگاه راه پیدا می‌کنند که از این بین به دو اثر جایزه برتر تعلق خواهد گرفت و یک جایزه ویژه به شرح زیر نیز اهدا خواهد شد:

نفر اول مسابقه: دیپلم افتخار و مبلغ 8 میلیون ریال جایزه نقدی

نفر دوم مسابقه: دیپلم افتخار و مبلغ 7 میلیون ریال جایزه نقدی

عکس برتر در بخش ویژه: لوح تقدیر و مبلغ 5 میلیون ریال

به تمام عکس‌های پذیرفته شده گواهی شرکت و مبلغ 400 هزار ریال حق التصویر تعلق خواهد گرفت.

گاهشمار جشنواره

آخرین مهلت ارسال عکس: 10 بهمن ماه 1391

ارزیابی و داوری: حداکثر تا 10 اسفند ماه 1391

اطلاع رسانی: از طریق سایت لقمه و خبرگزاری‌ها و سایت‌های معتبر خبری و عکاسی

نمایشگاه: متعاقبا اعلام می‌شود

حامیان جشنواره

این مسابقه توسط سایت لقمه در بخش خصوصی اجرا می‌شود و البته در این دوره از حمایت و همکاری انجمن خدمات فرهنگی ایرانیان برخوردار است.

آیین نامه شرکت در جشنواره

1- ارسال آثار به این مسابقه از طریق اینترنت انجام می شود.

2- شرکت در این مسابقه هزینه‌ای در برنداشته و برگزارکننده از تمامی عکاسان و علاقمندان برای حضور در این فعالیت عکاسانه دعوت می کند.

3- فایل عکس‌های دیجیتال و یا اسکن شده می‌بایست با فرمتJPG و حداکثر حجمی بین 3 تا 4 مگابایت ارسال شوند.

4- در صورت راه یابی به نمایشگاه ارائه اصل اثر با کیفیت مناسب جهت چاپ در نسخه نمایشگاهی (با فرمت JPG و با رزولوشن 300dpi ) و یا کتاب مورد نظر دبیرخانه الزامی است.

5- آثار به صورت تک رنگ، سیاه و سفید و رنگی و در قالب های آنالوگ و دیجیتال پذیرفته می‌شوند.

6- برگزارکننده با توجه به اصل پویایی و پیشرفت و همچنین احترام به عکاس و مخاطب از پذیرش عکس‌هایی که در سایر مسابقه ها دارای رتبه بوده و یا جایزه ای را کسب کرده باشند، معذور است. ملاک تشخیص در این اصل، برگزارکننده و گروه داوران می باشند.

7- هر متقاضی می تواند به صورت مستقل با ارسال حداکثر حداکثر 10 اثر در مجموع دو محور اعلام شده، شرکت کند.

8- برگزارکننده به منظور احترام به سایر شرکت کنندگان هیچ زمانی را برای تمدید مهلت دریافت عکس در نظر نخواهد گرفت.

9- برگزارکننده تنها ویرایشی را بر روی عکس می پذیرد که سندیت عکس را از بین نبرد، البته تنظیم نور و کنتراست و اصلاح رنگ و یا اصلاح کادر قابل پذیرش است. ویرایش هایی به وسیله ابزارها و نرم افزارها که منجر به اتلاق عنوان دخل و تصرف باشد عکس را از دور مسابقه خارج خواهد کرد.

10- نامگذاری فایل عکس‌های ارسالی بایستی با حروف و اعداد انگلیسی انجام شود به صورت زیر انجام شود:

برای نامگذاری فایل ها ابتدا نام خانوادگی ثبت شود. سپس با قرار دادن نقطه عدد عکس ارسالی و بعد از خط فاصله تعداد آثار ارسالی ثبت شده و سپس با درج نقطه شماره همراه عکاس تایپ شود. (مثال:Eslami.1-5.09123208842 و Eslami.2-5.09123208842) (الزامی)

11- برگزارکننده مجاز است تا از عکس های منتخب گروه داوران در امور مربوط به تبلیغات دبیرخانه، نمایشگاه و چاپ کتاب با ذکر نام عکاس استفاده نماید.

12- آثاری که مورد پذیرش داوران قرار نگرفته باشند می توانند با رعایت حقوق معنوی صاحب اثر، پس از برگزاری مسابقه برای انجام کارهای پژوهشی و یا آموزشی به صورت محدود و غیر انتفاعی توسط تیم های پژوهشی و دانشگاهی مورد استفاده قرار بگیرند.

13- برگزار کننده ضمن به کاربردن نهایت کوشش خود در حفظ و نگهداری عکس‌ها هیچگونه مسئولیتی در قبال آسیب‌های ناشی از ارسال نامطلوب را نمی‌پذیرد، خواهشمند است نسبت به ارسال آثار دقت لازم را مبذول فرمایید.

14- هر عکاس باید نام، نام خانوادگی، شماره تماس تلفنی، آدرس محل سکونت، نشانی پست الکترونیک (email)، خود و عنوان، شرح، محل و تاریخ عکاسی را در مورد هر اثر ارسالی به طور کامل و دقیق در یک فایل متنی (word) به همراه آثار ارسال نماید. (الزامی)

15- بدیهی است تبعات عدم ارسال کامل اطلاعات خواسته شده نظیر عدم اطلاع یافتن از زمان نمایشگاه، عدم دریافت کتاب (درصورت امکان چاپ و ارسال) ، عدم پرداخت به موقع جوایز، به عهده شرکت کنندگان است.

16- دبیرخانه مسابقه به طور قطع آثار ارسالی پس از مهلت اعلام شده را نخواهد پذیرفت.

17- ستاد برگزاری، ارسال کننده را مالک عکس می‌شناسد اما در صورت تشخیص خلاف این نکته، برگزارکننده تمامی امتیازهای متعلقه را سلب و عکس مربوطه را از دور جشنواره حذف خواهد کرد.

18- اطمینان از دریافت آثار ارسالی از طریق ایمیل و یا شماره تلفن های اعلام شده ممکن و بر عهده متقاضی است.

19- ارسال آثار به منزله قبول آیین نامه شرکت در مسابقه و تایید مالکیت عکس‌ها است.

20- تصمیم گیری در مورد مسایل پیش بینی نشده بر عهده برگزار کننده است.

نحوه ارسال آثار

متقاضیان می توانند آثار خود را به صورت اینترنتی به نشانی loghme@gmail.com ارسال کنند اما به یاد داشته باشند که برای همه شرکت کنندگان تکمیل اطلاعات خواسته شده در مورد عکاس و عکس‌ها الزامی است.

نحوه ارتباط با دبیرخانه

شماره‌های تماس دبیرخانه عبارتند از 77514955 (021)، 77525541 (021)، 77645679 (021)، 09123208842 و 09196459679 که علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند همه روزه از ساعت 8 تا 20 با آن تماس حاصل فرمایند.

فارسی مچ در شبکه های اجتماعی           

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

*

code

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
[iphorm id="1" name="سامانه پیامک"]
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.