همایش سراسری و علمی پژوهشی امام رضا (ع)، ادیان، مذاهب و فرق

0

به گزارش «فارسي مچ» و به نقل از سايت مركز تحقيقا صدا و سيما؛ همایش سراسری و علمی پژوهشی «امام رضا (ع)، ادیان، مذاهب و فرق» از جمله برنامه های جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در تهران برگزار می شود.

این جشنواره در محورهای جریان شناسی زمان امام رضا (ع)، روش شناسی مناظرات و جایگاه امام رضا (ع) در نگاه پیروان ادیان و مذاهب، توسط این اداره کل بر پا خواهد شد.

بر این اساس در بخش «جریان شناسی زمان امام رضا (ع)» محورهایی چون اختصاصات فکری و مذهبی عصر امام رضا (ع) در مقایسه با عصر ائمه دیگر، اوضاع فکری جهان اسلام در زمان ایشان، گونه شناسی و تبار شناسی جریان های فکری و مذهبی در جهان اسلام در عهد امام رضا (ع) و ریشه ها و زمینه های سرخوردگی امت اسلامس از خلافت بنی عباس و روی آوردن به رضا آل محمد (ص) در  نظر گرفته شده است.

در بخش «روش شناسی» نیز مناظرات با ملل دیگر، مواجهه حضرت با جریان های فکری و مذهبی آن زمان و روش حضرت در دفاع  از مذهب امامیه از محور های مورد اشاره است.

همچنین آثار و ثمرات مناظرات و احتجاجات امام رضا (ع)، میراث فکری و فرهنگی و ثمرات حضور ایشان در ایران و جهان اسلام از گذشته تاکنون و تحلیل اوضاع عقیدتی و فکری امت اسلامی از حضور رضوی تا غیبت مهدی از محورهای بخش «آثار و ثمرات» به شمار می رود.

محورهای همایش :
محورهای این همایش شامل « گونه شناسی جریانهای فکری و مذهبی عصر امام رضا(ع)»، «روش شناسی» و «آثار و ثمرات» است.

در محور نخست، ویژگیهای فکری و مذهبی جهان اسلام در زمان امام رضا(ع)، بازتاب ویژگیهای فکری و مذهبی جهان اسلام در زمان امام رضا(ع) در سخنان و مناظرات آن حضرت؛ تبارشناسی جریانهای فکری و مذهبی جهان اسلام در عهد امام رضا(ع)؛ تبارشناسی جریانهای فکری و مذهبی در ایران در آستانة ورود امام رضا(ع) به بحث گذاشته می شود.

محور روش شناسی به روش شناسی مناظرات امام رضا(ع)؛ شیوه های مواجهه امام رضا(ع) با جریانهای فکری و مذهبی؛ مبانی، اصول و روش امام رضا(ع) در دفاع از مذهب امامیه؛ منبع شناسی انتقادی پژوهش های رضوی؛ و نسبت کلام و تاریخ در امام شناسی (مطالعة موردی امام رضا(ع)) می پردازد.

در محور آثار و ثمرات نیز آثار و ثمرات مناظرات و احتجاجات امام رضا(ع)؛ آثار و ثمرات حضور امام رضا(ع) در ایران؛ میراث فکری و فرهنگی امام رضا(ع) در ایران و جهان؛ جایگاه امام رضا(ع) در نگاه پیروان ادیان و مذاهب؛ و تحلیل تحولات فکری جامعه اسلامی در بازه حضور رضوی تا غیبت مهدوی مورد توجه قرار می گیرد.دریافت فرم شرکت در همایش  
  
3 مهر ماه 1391
برگزارکننده : اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران با همکاری پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات
مسئول : صادق حیدری نیا
تلفن : 77430619
وب سایت : www.shamstoos.ir

فارسی مچ در شبکه های اجتماعی           

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

*

code

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
[iphorm id="1" name="سامانه پیامک"]
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.