جشنواره شعر و داستان جوان سوره در کُردستان

0

به گزارش «فارسی مچ»، فراخوان دهمین جشنواره استانی شعر و داستان جوان، یادواره استاد “عبدالغفار وارستگان” متخلص به نازک بین توسط حوزه هنری انقلاب اسلامی کُردستان اعلام شد.

به گزارش خبرنگار فارسی مچ، به نقل گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کُردستان، رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کُردستان ضمن اعلام این خبر، گفت: حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کُردستان در راستای تحقق اهداف والای انقلاب اسلامی، دهمین جشنواره استانی شعر و داستان جوان سوره را اسفندماه ۱۳۹۷ در رده سنی زیر ۳۰ سال در سنندج برگزار می‌نماید.
امین مرادی با اشاره به سطح کیفی دوره‌های گذشته جشنواره، گفت: شناسایی و جذب استعداد‌های ادبی جوان، تبادل اندیشه و تجربه‌های شاعران و نویسندگان جوان انقلاب اسلامی، جریان سازی در شعر و ادبیات منطبق بر ارزش‌های اسلامی معرفی و برجسته سازی چهره‌های ممتاز عرصه شعر و داستان جوان انقلاب، ارج نهادن به شخصیت علمی و ادبی زنده یاد استاد “عبدالغفار وارستگان” متخلص به نازک بین از بزرگان عرصه ادبیات کُردستان بخشی از اهداف مدنظر این جشنواره است.
مرادی افزود: این جشنواره در ۲ بخش داستان کُردی و فارسی و شعر کُردی و فارسی برگزار می‌شود که در بخش شعر و داستان با زبان کُردی با توجه به منویات رهبر معظم انقلاب در سفر تاریخی اردیبهشت ۸۸ به کُردستان و اعلام اینکه زبان کُردی سرمایه ملی است، تمامی شاعران و داستان نویسان کُردزبان از سراسر ایران می‌توانند آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
وی موضوع جشنواره را در دو بخش آزاد و ویژه عنوان نمود که در بخش ویژه آثاری با موضوعات مربوط به خانواده، دفاع مقدس، ایثار و شهادت، وحدت اسلامی، شعار سال حمایت از کالای ایرانی مورد بررسی و داوری قرار می‌گیرد.
مرادی در خصوص تقویم برگزاری جشنواره، افزود: مهلت ارسال آثار تا پایان دی و بخش نهایی و رقابتی جشنواره اسفند امسال در محل پردیس سینمایی بهمن سنندج برگزار می‌شود.
علاقه مندان می‌توانند آثار خود را به دبیرخانه همایش به نشانی سنندج؛ خیابان شهید تعریف – پایین‌تر از بیمارستان شهید قاضی سنندج ـ. حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کُردستان، کدپستی ۱۵۶۵۱- ۶۶۱۷۶ اسال و یا با شماره‌های ۳۳۲۴۶۴۶۰، ۳۳۲۲۷۱۲۵ و ۳۳۲۴۶۴۵۹ با پیش شماره ۰۸۷ تماس حاصل کرده و یا به آدرس www.Artsanandaj.ir مراجعه کنند.
“عبدالغفار وارستگان” متخلص به نازک بین، شاعر و ادیب سنندجی در سال ۱۳۰۸ دیده به جهان گشود.
وی در سال ۱۳۴۰ در کنار تدریس در آموزش و پرورش با رادیو کُردی سنندج همکاری خود را به عنوان گوینده و برنامه ساز آغاز می‌کند.
وی برنامه “نازک بین رادیو” را تولید کرد که برنامه‌ای فولکلور، انتقادی و آموزشی بود و سپس به تولید برنامه “باغچه ادبیات”، “از هر باغچه گلی”، “جواب نامه‌های شنوندگان”، “سیری در روستا” پرداختند. وی با تأسیس انجمن ادبی مولوی کرد در سال ۱۳۷۳ نقش بسیار ارزنده‌ای را در معرفی شاعران جوان کردستانی برعهده گرفت.
مجموعه اشعار کردی و فارسی زیادی از مرحوم وارستگان از جمله “وصیت نامه”، “بمباران شهر سنندج” و “تاقه دار” به یادگار مانده است.
“عبدالغفار وارستگان”، سوم آذر ۱۳۸۸ در سن ۸۰ سالگی به دیار باقی شتافت.
فارسی مچ در شبکه های اجتماعی           

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

تنها تا 30 آذر برای شرکت در دوره های آموزشی ادبی و هنری با تخفیف فرصت دارید.اطلاعات بیشتر و ثبت نام
+