فراخوان دومین دوره جایزه پژوهش سینمایی

0

به گزارش «فارسی مچ»، دبیر دومین دوره جایزه پژوهش سینمایی سال با اعلام خبر انتشار فراخوان مصوب شورای سیاستگذاری دوره دوم، ویژگی­های جدید این رویداد را توضیح داد.

به گزارش خبرنگار فارسی مچ، سازمان امور سینمایی، سمعی و بصری، احمد ضابطی جهرمی با توضیح اینکه در دومین دوره جایزه پژوهش سینمایی سال نیز مانند دوره پیشین محوریت «سینمای ایران» حفظ شده است، گفت: تغییرات جدیدی در محورهای موضوعی پژوهش‌­ها صورت گرفته که در قالب 6 محور اعلام شده است.
وی با اشاره به اینکه این تغییرات، تعداد و میزان جوایز دوره دوم را نیز شامل می­شود، افزود: بخش جنبی با عنوان «استفاده از رسانه فیلم به مثابه «پژوهش بصری»» به عنوان یک بخش غیررقابتی به جایزه امسال اضافه شده است که صرفاً فیلم­‌های کوتاهی انتخاب و به نمایش درمی­‌آیند که از رسانه فیلم به مثابه روش و ابزار ارائه تحقیق علمی-پژوهشی با موضوع سینمای ایران استفاده کرده باشند و در پایان به یک اثر شایان توجه، لوح سپاس اهدا می­‌شود.
ضابطی جهرمی خاطرنشان کرد: در این دوره پژوهشگران از بیستم شهریور به مدت یک­ماه فرصت دارند، آثار خود را جهت داوری ارسال کنند و طبق روال گذشته، نتایج نهایی پژوهش‌­های برگزیده در هفته پژوهش در مراسم اختتامیه اعلام خواهد شد.

متن فراخوان دومین دوره جایزه پژوهش سینمایی سال ایران :

معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری و مدرسه ملی سینمای ایران به منظور شناسایی و تقویت رویکردهای پژوهشی مرتبط با سینمای ایران، دومین دوره جایزه پژوهش سینمایی سال را به مناسبت هفته پژوهش، در نیمه دوم آذر سال 1397برگزار می­‌کنند.
از استادان، سینماگران، دانشجویان، پژوهشگران دانشگاه‌­ها، همچنین پژوهشگران مراکز علمی-پژوهشی که پژوهش‌­هایی در زمینه سینمای ایران انجام داده‌­اند، با توجه به محورهای موضوعی ذکر شده و شرایط مندرج در این فراخوان، برای شرکت در این رویداد، از طریق ارسال آثار پژوهشی خود، دعوت به عمل می­‌آورد.

اهداف :
– جهت­‌دهی پژوهش­‌ها و مطالعات سینمایی به سوی شناسایی موضوعات کلیدی و زیربنایی سینمای ایران برای تقویت رابطه با مخاطبان.
– تشویق و تقدیر از تلاش‌­های علمی و پژوهشی استادان، دانشجویان، اندیشمندان و خبرگان دانشگاهی و مراکز پژوهشی که سهمی از مطالعات علمی و پژوهش‌های خود را به سینمای ایران اختصاص داده‌­اند.
– تقویت ارتباط متقابل پژوهشگران دانشگاهی و دیگر مراکز علمی-پژوهشی، با سینماگران و دست­اندرکاران سینمای ایران.

محورهای موضوعی پژوهش‌­ها
مطالعات میان­‌رشته‌­ای در سینمای ایران: مطالعات اجتماعی و فرهنگی- مطالعات دینی و فلسفی- مطالعات تاریخی- مخاطبان- سینما و منافع ملی- مطالعات آینده‌­پژوهانه
توسعه و تقویت زیرساخت‌­های سینمای ایران: فناوری- نیروی انسانی- فضاهای فیزیکی تولید و نمایش (استودیو، لوکیشن، شهرک­ سینمایی، سالن نمایش فیلم)،
*نظریه­‌پردازی و نقد در زمینه شکل­‌گیری سینمای ملی ایران؛ از جنبه­‌های سبک، فرم و زیبایی شناسی- مضمون و محتوا
*تشکل­‌های صنفی و سینمای ایران: موازین حقوقی و اخلاق حرفه‌­ای- ضوابط حرفه‌ای و مناسبات عوامل تولید- ارتقای مهارت‌های حرفه‌­ای
چالش‌­های فرآیند تولید تا اکران فیلم: پیش‌­تولید، تولید و پس‌­تولید- نظام پخش، اکران و تبلیغات- تولید مشترک و بازاریابی بین‌المللی
آرشیو و حفاظت از میراث ملی سینمای ایران: حفظ و نگهداری آثار- توسعه و سازماندهی آرشیو- جایگاه و اهمیت آرشیو ملی فیلم در پژوهش‌­های مربوط به سینمای ایران.

شرایط آثار
1- مقالات علمی-پژوهشی، پایان­‌نامه­‌ها و طرح‌های پژوهشی که در فاصله زمانی اول دی­ماه 1396 تا پایان شهریور 1397 به نگارش درآمده باشند، امکان شرکت دارند.
2- طرح‌­های پژوهشی باید حداقل مشتمل بر 120 صفحه 500 کلمه­‌ای تایپ شده باشند.
3- مقالات علمی-پژوهشی (اعم از چاپ شده در نشریات علمی-پژوهشی یا دیگر نشریات علمی-تخصصی مورد تایید، همچنین مقالات چاپ نشده آماده انتشار)، باید حداقل 15 و حداکثر 35 صفحه 500 کلمه‌­ای تایپ شده باشند.
4- پایان­‌نامه‌­ها مطابق با شرایط و معیارهای هر دانشگاه قابل پذیرش هستند.
5- مراکز تحقیقاتی و پژوهشی باید رزومه، مشخصات، اسناد و مدارک کلیه فعالیت‌های کمی و کیفی خود را در حوزه پژوهش‌های مربوط به سینمای ایران، در مدت زمان اعلام شده، به دبیرخانه جایزه پژوهش اعلام دارند.
* دبیرخانه جایزه پژوهش سینمایی سال حق استفاده از چکیده پژوهش‌­ها در سامانه، کتاب، مجلات، بروشورها و تولید خبر مربوط به این رویداد را دارد.
* آثار رسیده به دبیرخانه پس فرستاده نخواهد شد.

فارسی مچ در شبکه های اجتماعی           

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.