نخستین جشنواره گردشگری ایران کودک در کردستان

0

به گزارش «فارسی مچ»،  نخستین جشنواره گردشگری «ایران کودک» هم‌زمان با برنامه‌های نوروزی در شهرهای سنندج و مریوان برپا شد.
به گزارش خبرنگار فارسی مچ؛برگزاری جشنواره گردشگری «ایران کودک» در ۴ فروردین کنار دریاچه زریبار مریوان انگیزه‌ای برای پیشواز بالای گردشگران در روزهای نوروزی بود.
در این جشنواره برنامه‌های گوناگونی از جمله مسابقه نگارگری کودکان، خنیاگری و آواز کردی به وسیله گروه کودکان با تن‌پوش‌های بومی، آیین کهن «بوکه بارانه» برگزار شد.
آیین زیبای باران خواهی «بوکه بارانه» یکی از آیین‌های کهن ایران به عنوان میراث ناملموس در سال ۲۰۱۴ میلادی نامزد ثبت جهانی در یونسکو شد.
آیین بووکه بارانه (عروس باران) هنوز در بسیاری از روستاها هنگام بروز خشکسالی یا کاهش باران برگزار می‌شود.
بووکه بارانه پیکرکی باستانی در میان مردم کردنشین، نمادی برای پیشگیری بالای خشک‌سالی، برای نیایش همگانی مردم به درگاه پروردگار، گسترش روحیه همیاری، باشندگی کودکان در آیین‌ها و نیایش‌ها بود.
برای ساخت بووکه بارانه (ایزدبانوی آب‌ها) یک تکه چوب بزرگ با پارچه‌های رنگی پوشانده می‌شود، دسته‌های ۱۵ تا ۲۰ تنی کودکان به‌ویژه دختران، بووکه بارانه را در کوچه‌های روستا می‌گردانند و با زدن در خانه‌ها وارد حیاط شده و همه با هم می‌خوانند : «بووکه بارانه ئاویی ده وی، ئاویی نیو ده غلانی ده وی، هیلکه باروکانی ده وی، ده رزی گه وره کچانی ده وی (عروس باران آب می خواهد، آب را برای غلات می خواهد، تخم تازه مرغ را می خواد، سنجاقک دختران دم بخت را می خواهد).»
مادربزرگ یا مادر خانواده پیشکش‌هایی مانند تخم‌مرغ، پول یا گردو را در بین کودکان پخش می‌کرد، اندکی آب را روی بووکه بارانه نیز می‌ریخت و چند سنجاقک را روی دستمال یا بخشی از تن‌پوش بووکه بارانه می‌زد.
جشنواره گردشگری کودک در روزهای ۵ و ۶ فروردین نیز در خانه کُرد سنندج برگزار می‌شود.

فرتورهای زیر از سوی خوانندگان امرداد رسیده و اگر کیفیت مناسب را ندارد پوزش می‌خواهیم. شما خواننده‌ی گرامی هم می‌توانید از آیین‌های ایرانی عکس گرفته و به نشانی sardabir.amordad@gmail.com  بفرستید.

فارسی مچ در شبکه های اجتماعی           

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.