​برگزاری سی و چهارمین دوره جشنواره فرهنگی هنری دانش آموزان سراسر کشور در نیشابور

0
به گزارش «فارسی مچ»؛دبیر بخش ادبی سی‌و چهارمین جشنواره‌های فرهنگی هنری دانش‌آموزان در گفت‌وگو  اظهار کرد: این جشنواره‌ها چندین سال است که از سوی وزارت آموزش و پرورش در رشته‌های مختلف شعر، سرود، داستان و هنرهای تجسمی برگزار می‌شود. امسال برای نخستین‌بار بخش نقد ادبی به این جشنواره اضافه شده است.

محمد گودرزی دهریزی در این‌باره توضیح داد: با توجه به این‌که دانش‌آموزان در مدارس عادت کرده‌اند که یک سری خوراک مشخص را ببلعند و سپس آن‌ها را پس دهند و کمتر به زوایای مختلف یک متن یا موضوعات مختلف نگاه می‌کنند؛ می‌خواستیم با اضافه کردن بخش نقد ادبی به جشنواره، نوعی تفکر انتقادی در نوجوانان ایجاد و آن‌ها را تشویق کنیم تا هم مطالعات غیردرسی داشته باشند و هم از زوایای مختلف به موضوعات، مطالب و کتاب‌های مختلف بنگرند و درباره آن به بحث و گفت‌وگو بپردازند.

وی افزود: بر این اساس، فراخوان مسابقات نقد ادبی برای دانش‌آموزان دبیرستانی را مهرماه ۱۳۹۴ منتشر کردیم و در مجموع از سراسر کشور ۵۰ اثر به‌دست ما رسید که در مرحله نخست داوری از سوی کارشناسان و داوران مربوطه ۱۴ اثر از نوجوانان پسر و ۱۴ اثر از نوجوانان دختر به‌عنوان برگزیده انتخاب شده که به مرحله نهایی و داوری حضوری راه یافته‌اند.

به گفته دبیر بخش ادبی این مسابقات، آیین افتتاحیه سی‌و چهارمین دوره جشنواره‌های فرهنگی هنری دانش‌آموزان پسر ساعت ۸ تا ۹ و ۳۰ دقیقه صبح پنج‌شنبه(۲۱ مردادماه ۱۳۹۵) و برای دختران ساعت ۸ تا ۹ و ۳۰ دقیقه صبح دو‌شنبه(۲۵ مردادماه ۱۳۹۵) و آیین اختتامیه این جشنواره صبح یکشنبه (۲۴ مردادماه ۱۳۹۵) برای پسران و صبح جمعه‌ (۲۹ مردادماه ۱۳۹۵) برای دختران در اردوگاه شهید رجایی نیشابور برگزار می‌شود.

گودرزی دهریزی، همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزشی مانند اصول نقدنویسی، شیوه‌های نقدنویسی و رویکردهای نقدادبی در نخستین و دومین روز این جشنواره و سفر به مشهد مقدس را از دیگر برنامه‌هایی برشمرد که نوجوانان می‌توانند در این مدت از آن‌ها بهره‌مند شوند.

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید