همه چیز درباره پویش مطالعاتی رمان «نامیرا»

0

به گزارش «فارسی مچ» به نقل از سایت روزنامه خراسان؛ دبیرخانه روشنا، برنامه های مشارکتی را برای محرم و صفر امسال تدارک دیده است.

به گزارش خبرنگار فارسی مچ؛ ماه محرم، به همه زندگی ما رنگ و بوی عاشورایی و حسینی می دهد. از شب هایی که به جای مهمانی، به هیئت می رویم، تا نذری هایی که به نیت تبرک می خوریم و حتی کتاب هایی که در این مدت می خوانیم. پیشنهاد ما برای خواندن کتاب در این ایام، رمان «نامیرا»ست؛ رمانی تاریخی-مذهبی با موضوع عاشورا. رمان نامیرا اثر «صادق کرمیار» درباره تردیدهایی است که شخصیت های اصلی داستان درباره پیوستن به امام حسین(ع) یا کناره گرفتن از جنگ دارند. نامیرا، شرایط شهر «کوفه» را در زمان وقوع حادثه کربلا با جزئیات دقیقی از تحلیل های مردم و شخصیت های اثرگذار این شهر، به تصویر می کشد. مطالعه هر داستانی به خاطر همذات پنداری و تطبیق شرایط داستان با روزگار خودمان به ما کمک می کند چیزهای زیادی یاد بگیریم و به فکر فرو برویم که اگر جای شخصیت های داستان بودیم، چه می کردیم؟ «نامیرا» که این روزها به لطف پویش مطالعاتی روشنا، با قیمت مناسب در دسترس است در قالب داستانی با قلمی روان و دیالوگ هایی پرمغز به بسیاری از سوالات ما درباره ابعاد قیام عاشورا و جوانب مختلفش پاسخ می دهد. مثل این که چرا امام حسین (ع) ناگهان در صحرای کربلا تنها شدند؟ چرا همان ها که با نامه هایی التماس آمیز حضرت را دعوت کرده بودند به جای دست بیعت، شمشیر شقاوت سوی ایشان کشیدند؟ راز چرخش ناگهانی بسیاری از مردم کوفه چه بود؟ جالب است بدانید مطالعه این رمان تاریخی و تحلیلی، مورد تأکید رهبر انقلاب هم بوده است. با ما همراه باشید تا از رمان «نامیرا» و پویش مطالعاتی روشنا بیشتر بدانیم.

برنامه های پویش مطالعاتی روشنا
دبیرخانه روشنا، برنامه های مشارکتی را برای محرم و صفر امسال تدارک دیده است. برنامه هایی برای کسانی که کتاب را در این پویش خریده اند یا حتی پیشتر خوانده اند. حتی برنامه ای برای نذر فرهنگی هم برای کسانی که مایل هستند، در کار خیر، آن هم به صورت فرهنگی مشارکت کنند، ایجاد شده است.
اولین گام خرید کتاب
در کتابفروشی های عرضه کننده، به همراه کتاب، برگه ای به شما داده می شود که حاوی نکاتی درباره این پویش است. روی برگه، یک کد ۱۰ رقمی چاپ شده است که بعد از خراشیدن برچسب روی آن، نمایان می شود. شما می توانید با ارسال این عدد از طریق پیامک به شماره ۳۰۰۰۸۶۸۵۸۵ به کمپین بپیوندید. دبیرخانه پویش، از میان شرکت کنندگان در کمپین، به ۷۲ نفر به قید قرعه کمک هزینه سفر به عتبات اهدا می کند.
#من_هم_سرباز_حسینم
پس از مطالعه کتاب، می توانید به سایت rushana.ir بروید و قسمت «صفحه ارسال آثار پویش مطالعاتی نامیرا» را انتخاب کنید. این جا می توانید پاراگراف یا جمله طلایی کتاب از نظر خودتان، متنی در معرفی کتاب با ذوق و سلیقه خودتان، نقد یا نظرتان درباره کتاب، دل نوشته یا شعر یا متن ادبی درباره کتاب و حتی گزارش برنامه ترویجی برای معرفی و توزیع کتاب در بین مردم (به ویژه در مناطق محروم و هیئت های مذهبی) را قرار دهید. چیزی که بیشتر در این صفحه دیده می شود، عکس هایی است که شرکت کنندگان در پویش، از خودشان و کتاب «نامیرا» در موقعیت های خاص گرفته اند یا تصویری از کاری که برای ترویج کتاب انجام داده اند. اگر هم به اینترنت دسترسی ندارید، می توانید متن های کوتاه تان (دل نوشته، معرفی کتاب و…) را به شماره ۳۰۰۰۸۶۸۵۸۵ ارسال کنید. دبیرخانه روشنا، به آثار برتر ارسالی، به قید قرعه جوایزی اهدا می کند. فراموش نکنید آثار شما به غیر از انتشار در سایت روشنا، می تواند توسط خود شما در شبکه های اجتماعی منتشر شود پس استفاده از هشتگ #من_هم_سرباز_حسینم را فراموش نکنید.
حتی چاپ های قبلی
دقت کنید برای شرکت در فراخوان ترویجی کتاب، لازم نیست کتاب «نامیرا» را به تازگی و از طریق پویش مطالعاتی روشنا خریده باشید، اگر قبلاً این کتاب را خوانده اید، می توانید در این فراخوان شرکت کنید و آثارتان را برای طرح ترویج این کتاب، بفرستید (البته چون کد ۱۰ رقمی ندارید نمی توانید جزو برندگان باشید). حتی می توانید فصل یا فصل هایی از کتاب را بخوانید، صدایتان را ضبط کنید و فایل صوتی را در سایت «روشنا» به اشتراک بگذارید یا با همکاری هیئت محله تان شعر یا نوحه ای با مضمون «من هم سرباز حسینم» تهیه کنید و فایل صوتی یا تصویری را در سایت روشنا قرار دهید. توجه کنید اصل ماجرای فراخوان ترویجی کتاب «نامیرا» بر اساس خلاقیت شماست و قالب ها و طرح های نو در آن، حرف اول را می زند. در ضمن بهتر است قبل از این که برای ترویج این کتاب، کاری انجام دهید، به سایت روشنا بروید و از استانداردها و مقررات قالب های مختلف طرح، اطلاع پیدا کنید.

چرا باید «نامیرا» را بخوانیم؟
بیش از هر چیز اسم کتاب است که خواننده را مشغول می کند؛ ابتدا به ذهن می رسد «نامیرا» فقط اسمی هنری است که برای جلب مخاطب انتخاب شده است و یا ناشر و نویسنده خواسته اند ابهام داستان را زیاد کنند. اما کتاب را که تا انتها بخوانی، معلوم می شود «نامیرا» ریشه در مفهوم «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» دارد. مفهومی که می گوید پهنه سرزمین کربلا به اندازه کل زمین وسعت پیدا کرده و عاشورا همیشه نمیراست.
«نامیرا» داستانی شخصیت محور است؛ رمانی با خرده روایت هایی از تغییر روش، هدف، آرزو و عاقبت آدم ها. این روزگار است که آدم ها را در محک انتخاب شدن و انتخاب کردن می گذارد و نویسنده نامیرا فقط تصویرساز صادق این رویدادهاست. نویسنده، کتاب را به سبک رمان های کلاسیک با شروعی آرام آغاز می کند، تصویرسازی می کند، شخصیت ها را یک به یک وارد داستان می کند، آن ها را معرفی می کند و با داستان پیش می برد. «نامیرا» اسیر اختلاف روایت های تاریخی نشده و البته از عقبه تحقیقی درستی بهره برده است.
دریغ جدی این جاست که ای کاش سریال «مختارنامه» را بعد از خواندن «نامیرا» می دیدیم تا به کمک کتاب باورمان شود در کوفه ای که ۱۸ هزار نامه برای امام حسین(ع) ارسال می شود، چطور یک باره ورق برمی گردد و آدم هایی که تا دیروز مشتاق استقبال از پسر پیامبر(ص) و علی(ع) بودند، ناگهان با زرق و برق سکه های پسر مرجانه پشت او را خالی کردند، سفیرش را کشتند و بزرگان کوفه ناگهان یار ابن زیاد شدند؟ در «نامیرا» است که می فهمی بخشی از انبوه مردمی که به امام نامه نوشتند حضور امام را برای منافع شخصی خود می خواستند. امضاها به خاطر درد دین نبود بلکه برای طایفه ای سؤال این بود که چرا معاویه شام را برتر از کوفه دانسته است. وقتی که ابن زیاد سر کیسه را شل کرد و از بیت المال کیسه های طلا بخشید، دیگر آمدن امام فایده ای برای این قوم نداشت. قصور معاویه را یزید جبران کرده بود، شاید اگر امام می آمد به کوفه و زعامت قوم را برعهده می گرفت اینان باز هم مخالفت می کردند. هرچند ابن زیاد هلاکشان کرد و دستشان را به خون پسر پیامبر آلوده کرد.
«نامیرا» داستان عاشقانه هم دارد و نویسنده آگاهانه درام و رمانس را در کتابش خوب پرداخته است. «عشق» در نامیرا عشق بازاری نیست؛ آن جایی که سلیمه دختر عمرو بن حجاج با ربیع پیمان زناشویی می بندد و خوشحال است که همسرش محب علی(ع) و اولاد اوست و خشمگین می شود که چرا پدرش به حسین(ع) پشت کرده است. این عشق آن قدر قوی است که وقتی ربیع کارش به تردید می کشد، سلیمه هشدار می دهد که پیوند آن دو از سر حب علی(ع) و حسین(ع) است.
در داستان کسانی را می بینیم که در لحظه های آخر به کاروان امام می رسند و البته چه خوش می رسند. اینان مدیون یک لحظه محاسبه درست هستند تا به سوی امام بروند و البته می روند و می توانند با امام باشند.
داستان «نامیرا» تمامی ندارد اما تو باید تا انتهای کتاب را بخوانی تا حس کنی چرا «اَنَس بن حارث کاهلی» خیلی قبل تر از واقعه عاشورا در کربلا به انتظار امامش نشسته است. اَنَس این قدر افق بلندتری دارد که به «عبدا… بن عمیر» هم هشدار می دهد حرامیان و مسلمانان و مشرکان به زودی یکی می شوند! و بر بهترین خلق خدا هجوم می آورند…

برای خیرانی که می خواهند به این کمپین کمک کنند
پیشنهاد ویژه: نذر فرهنگی

هزینه ۱۴ مورد از ۷۲ کمک هزینه ای را که به خوانندگان برنده در قرعه کشی اهدا می شود، دبیرخانه پویش تأمین می کند و مابقی با استفاده از کمک های مردمی و سازمان های فرهنگی تأمین می شود. علاوه بر آن قرار است تعدادی از کتاب ها به صورت رایگان در مناطق محروم کشور توزیع شود. حالا اگر شما می خواهید به نحوی در تأمین کمک هزینه های کربلا یا اهدای کتاب به مناطق محروم کشور، مشارکت کنید می توانید به سایت rushana.ir بروید و با کلیک کردن روی گزینه «نذر فرهنگی»، نذرتان را ادا کنید تا هم در یک حرکت فرهنگی در راستای ترویج کتابخوانی سهیم باشید و هم مشارکتی در یک پویش عاشورایی و ترویج مکتب حسینی داشته باشید. ناگفته نماند در بخش توزیع کتاب در مناطق محروم، می توانید منطقه مورد نظرتان را انتخاب کنید. در این قسمت، نام «هیرمند» در استان سیستان و بلوچستان، «بشاگرد» در استان هرمزگان و مناطق محروم اطراف شهرستان خرمشهر در استان خوزستان به چشم می خورد. فراموش نکنید نذورات غیرفرهنگی بسیاری در این روزها توزیع می شود که حتما آثار و برکات خیر برای بانیانش دارد، اما نذر فرهنگی به ویژه کتاب به رغم تاثیرگذاری اش هنوز مهجور است و جای خالی آن خیلی حس می شود. وقتی پای نذر فرهنگی به میان می آید خیلی از ما ذهن مان سمت خرید و توزیع جزوات منتخب دعا و … می رود که در مقطعی بسیار خوب بود اما حالا در هر خانه ای تعداد زیادی از آن ها به چشم می خورد و خلأ آن حس نمی شود؛ در واقع به نذورات فرهنگی نیاز داریم که فلسفه دعا، آداب دعا و… را ترویج دهد یا با قالبی بکر و نو افق های تازه ای را پیش چشم ما بگشاید. چه بهتر وقتی پای یک نذر فرهنگی مثل کتاب در میان است، اثری را ترویج کنیم و در اختیار دیگران بگذاریم که محتوای مناسب و تأیید شده ای دارد و با انتخاب قالب داستان برای همه جذاب و در عین حال تاثیرگذار است.

چطوری کتاب را بخریم؟
کتاب «نامیرا» در چاپ جدیدش برای پویش مطالعاتی «روشنا» با قیمت جدید ۶ هزار تومان عرضه می شود. هدیه اصلی شرکت در این پویش لذت مطالعه یک اثر با ارزش و درک حقایق تازه ای از ابعاد قیام سید الشهدا(ع) است، اما جوایز معنوی دیگری مثل سفر عتبات و… هم برای شرکت کنندگان در این پویش در نظر گرفته شده است. همه این ویژگی ها یعنی قیمت جدید و جوایز پویش، در صورت تهیه چاپ جدید این کتاب است. کتاب را می توانید به یکی از اشکال زیر تهیه کنید:
کتابفروشی ها: اولین روش برای خریدن یک کتاب، این است که به کتابفروشی بروید! در سراسر کشور فروشگاه های زیادی این کتاب را برای پویش مطالعاتی روشنا عرضه می کنند که فهرست تفصیلی آن در سایت روشنا آمده است.
اینترنتی: برای خرید اینترنتی، می توانید به سایت های ketabroom.ir ،manvaketab.ir یا bookroom.ir بروید.

پیامکی: ارسال شماره ۷ به پیامک ۳۰۰۰۳۳۰۰۶۹۹۲

علاقه مندان می توانند تیزر تلویزیونی پویش مطالعاتی روشنا با محوریت رمان نامیرا را از کانال فارسی مچ در آپارات به آدرس www.aparat.com مشاهده نمایید.

در سایت فارسی مچ صرفا فراخوان مسابقات قرار می گیرد و سایر اخبار مسابقات نظیر تمدید، اعلام اسامی داوران، اعلام جوایز، برندگان و ... تنها در کانال فارسی مچ منتشر می شود.

پیشنهاد می شود برای مشاهده خلاصه فراخوان مسابقات و قرار گرفتن در جریان جزئیات آنها حتما عضو کانال فارسی مچ به آدرس @farsimatchir شوید.

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.