برگزاری کارگاه آموزشی از خلق ایده تا تولید اثر برای علاقمندان به فیلمسازی درباره حضرت شاهچراغ(ع)

0

به گزارش «فارسی مچ» جشنواره ادبی هنری شاهچراغ(ع) در دومین سال خود ، در هفت رشته و در گستره ی ملی برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار فارسی مچ، بخش فیلم از جمله بخش هایی است که امسال به این جشنواره اضافه شده است و بی شک با توجه به جایگاه فیلم و جذابیت آثار صوتی و تصویری در بین مخاطب می تواند به جذابیت این جشنواره بیافزاید.
دبیرعلمی بخش فیلم جشنواره فرهنگی، ادبی و هنری شاهچراغ در مصاحبه با خبرنگار ما اعلام کرد: بخش فیلم دارای زیر گروه های فیلم کوتاه داستانی، مستند، نماهنگ و انیمیشن برگزار می شود
حمیدرضا عوضدخت تصریح کرد: علاقمندان می توانند آثار خود را در بخش فیلم در دو بخش حرفه ای و جنبی به دبیرخانه ارسال کنند.بخش جنبی شامل آثاری است که با دوربین خانگی و دوربین تلفن همراه تهیه شده اند. به بهترین آثار دراین بخش ها هم جوایزی تعلق می گیرد.
وی افزود: در بخش حرفه ای علاوه بر تندیس به بهترین اثر در هر بخشی سه دیپلم افتخار به عوامل سازنده فیلم تعلق می گیرد.
عوضدخت خبر داد: پیش بینی شده در زمان باقیمانده تا پایان جشنواره کارگاه های آموزش فیلم نامه نویسی و کارگردانی ویژه نوجوانان و جوانان با حضور اساتید استانی و کشوری در حرم برگزار شود که از این طریق علاقمندان بتوانند با اصول فیلنامه نویسی و کارگردانی بیشتر آشنا شوند و بستری فراهم شود که از خلق ایده تا تولید اثر راهنمایی های لازم را از سمت اساتید دریافت کنند.
وی یاد اور شد: حضور دراین کلاس ها فقط ویژه شرکت کنندگان جشنواره نیست و عموم علاقمندان می توانند در این کلاس ها شرکت کنند. فقط باتوجه به توان محدود ما برای برگزاری این کلاس ها محدودیت ظرفیت وجود دارد و اولویت با کسانی است که زودتر برای ثبت نام مراجعه کنند. برای اطلاع از زمان برگزاری کلاس ها علاقمندان می توانند به دبیرخانه جشنواره مراجعه کنند.
عوضدخت تصریح کرد: تولید اثردر بخش فیلم این جشنواره باید مرتبط با حضرت احمد ابن موسی (ع) وحول محورهای جشنواره باشد. مهلت ارسال آثار نیز تا ۱۵ تیرماه تمدید شده است وی با اشاره به اینکه بخش فیلم برای اولین بار است که به جشنواره اضافه شده، گفت: میزان استقبال از این بخش تا الان خوب بوده اما پیش بینی ما این است که تا روزهای اخر ارسال اثر در بخش های مختلف افزایش یابد.
این فعال عرصه فیلم و هنر اظهار داشت: یکی از چالش های موجود در این بخش حضور فیزیکی در حرم برای ساخت فیلم داستانی و مستند است که با برگزاری کارگاه های آموزشی سعی کردیم این مشکل را به حد اقل برسانیم وی افزود: با توجه به اینکه جشنواره ملی است کسانی که از شیراز دور هستند و امکان حضور در دوره آموزشی را ندارند نیز برای رفع مشکل حضور فیزیکی در حرم می توانند با دبیر خانه مکاتبه کنند.
دبیر علمی بخش فیلم جشنواره حضرت شاهچراغ فیلم را یک رسانه مهم و اثر گذار دانست و گفت: اهمیت و جایگاه این رسانه باعث شد که به بخش های جشنواره اضافه شود. وی افزود: امروز با وجود و بروز تکنولوژی های جدیدفیلم کوتاه خودش یک رسانه مستقل محسوب می شود که در اختیار عموم مردم قرار گرفته و مخاطب گسترده ای دارد. اینترنت و فضای مجازی قابلیتی در اختیار صاحب اثر قرار داده که کار خود را با کمترین هزینه و بالاترین سرعت در معرض نمایش قرار دهد شرایط زندگی هم پیچیده تر شده و فیلم کوتاه جایگاه مهم تری پیدا کرده و اثر گذاری بالاتری دارد.
عوض دخت با بیان اینکه با رشد سریع تکنولوژی ابزار تولید فیلم همه گیر شده ابراز داشت: اینکه گوشی های موبایل و دوربین های فیلمبرداری با کیفیت های بالا در اختیار عموم قرار دارد، فرصت خوبی است که هزینه ساخت را نیز کاهش داده است.
وی تاکید داشت: در این شرایطی که تکنولوژی ایجاد کرده اگر کمی خلاقیت به کار گرفته شود و فرد با الفبای فیلم سازی هم آشنا باشد در این صورت قطعا می تواند محصول اثر گذا تولید کند این مقام مسئول اعلام کرد: کسانی که فکر و ایده های خوبی برای ارتقای این بخش دارند می توانند با دبیرخانه جشنواره مکاتبه کنند.ما امیدواریم در این جشنواره شاهد آثار خوب و فاخری باشیم و آثاری که به بهانه این جشنواره تولید میشود در معرض نمایش همه مردم کشور و حتی مردم جهان قرار بگیرد.

عوضدخت با اشاره به اینکه حرم مطهر حضرت شاهچراغ هرسال شاهد حضور هزاران توریست و گردگر خارجی است افزود این دسته از زائران می توانند از این تولیدات استفاده کنند و سفیران حرم در جهان باشند *سرانجام آثار تولیدی بخش فیلم چه خواهد شد؟
وی در خصوص برنامه مسئولین جشنواره برای استفاده از خروجی های بخش فیلم نیز پاسخ داد: قاعدتا برای محتواهایی که تولید می شود با برنامه ریزی هایی که در حرم مطهر انجام شده است برنامه اکران عمومی و اکران اختصاصی خواهیم داشت. همچنین از ظرفیت صداو سیمای استان برای پخش آثار برگزیده استفاده خواهد شد علاوه بر آن نمایش فیلم ها در فضای مجازی وسایت حرم و شبکه های اجتماعی هم در سرعت دیده شدن آنها خیلی موثر خواهد بود.
عوضدخت درباره راهکارهای ارتقای این بخش در دوره های آتی جشنواره نیز توضیح داد: برای ارتقای این بخش به بحث اطلاع رسانی و جدول زمان بندی جشنواره باید بیشتر توجه شود علاوه بر ان می توان از همه هنرمندان بزرگ کشوری اعم از کارگردان ها، فیلمنامه‌نویسان، بازیگران و فیلمبرداران و… که به تولید و ساخت فیلم در فضای حرم علاقمند هستند دعوت کرد. .برگزاری کارگاه های آموزشی از ایده تا تولید فیلم می تواند به ارتقای بخش فیلم کمک کند.
وی ادامه داد: هر جشنواره وقتی برگزار می شود پس از نقد و بررسی نقاط قوت و ضعف آن مشخص می شودو با کار کردن روی این نقاط جشنواره بعدی نسبت به جشنواره قبل رشد می کند همانطور که جشنواره ادبی هنری حضرت شاهچراغ نسبت به سال قبل رشد ملموسی داشته امیدواریم برای جشنواره بعد هم شاهد این رشد باشیم واین جشنواره خصوصا در بخش فیلم منجر به تولید اثار فاخر شود و شاهد حضورعلاقمندان به فیلم سازی و فیلم نامه نویسی در حرم و تولید آثار خوب باشیم.
وی افزود: کسانی که در این حوزه فعالیت دارند هم خودشان رشد می کنند و این اثر در شرایط روحی و مادی و معنوی خودشان تاثیر دارد و به تفکر و تعمق بیشتر وادار می شوند هم اثری که تولید می کنند به برکت وجود حضرت شاهچراغ بر زندگی آحاد جامعه تاثیر گذار خواهد بود ..

فارسی مچ در شبکه های اجتماعی           

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.