در مقوله هنر، المان شهری از ماندگارترین هاست…

0

به گزارش «فارسي مچ» جشنواره ادبی هنری شاهچراغ(ع) در دومین سال خود ، در هفت رشته و در گستره ی ملی برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار فارسي مچ، بخش المان شهری از جمله بخش هایی است که امسال به این جشنواره اضافه شده و بخش نو وبدیعی است که به رغم اینکه خلا آن در بسیاری از کلان شهرها قابل مشاهده است اما در جشنواره های هنری کمتر مورد توجه قرار می گیرد.
دبیرعلمی بخش المان شهری جشنواره فرهنگی، ادبی و هنری شاهچراغ در مصاحبه با خبرنگار ما در خصوص «المان شهری» توضیح داد:المان شهری یک نمادی است که معمولا به صورت عمومی در سطح شهر ها نصب می شود و در معرض دید عموم شهروندان قرار می گیرد. المان شهری حالت یک انگاره سخن گو را دارد. از قدیمی ترین المان های شهری شیراز می توان به دروازه قرآن اشاره کرد که هم کاربرد دروازه شهر را دارد هم نماد یک شهر مذهبی است.
محمد مهدی رودکی المان شهری را مرز مشترک بین چند هنر مجسمه سازی و گرافیک و معماری دانست و تصریح کرد: تا کنون این بخش در جشنواره ها خیلی کم دیده شده است معمولا روال کار به این صورت است که شهرداری ها در هنگام نیاز مسابقه برگزار می‌کنند و آثار را داوری و انتخاب می کنند و در نهایت یا خود صاحب اثر یا یک پیمانکار مجری اجرای آن المان می شوند.
وی افزود: اولین بار است که در یک جشنواره هنری بخش المان شهری به این صورت وارد شده است امیدواریم این کار سراغاز مبارکی باشد و بخش المان شهری با این شروع خوب بتواند به صورت گسترده در دیگر جشنواره های هنری هم جای خود را باز کند.
رودکی در خصوص استقبال از این بخش نیز توضیح داد: استقبال تاکنون بد نبوده اما پیش بینی می کنیم روزهای پایانی تعداد آثار بیشتری به دبیرخانه ارسال شود. البته این بخش جدید است و ذات این بخش هم طوری است که کار زیادی می برد هم در بخش ایده و هم در اجرا کار سنگین است. بخش اعظم شرکت کنندگان در چنین جشنواره هایی هم دانشجویان هستند که هم اکنون در روزهای پایانی فصل امتحانات هستند.
وی ادامه داد:مهلت ارسال آثار تا15 تیرماه تمدید شده و امیدواریم دانشجویان از فرصت باقیمانده بتوانند استفاده کنند. به خاطر سبک کار در بخش المان شهری این بخش می تواند برای شرکت کنندگان خارج از استان هم جذابیت زیادی داشته باشد.
این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه موضوعات این بخش هم همان محورهای جشنواره را شامل می شود خبر داد: هجرت موضوع اصلی کار ما در بخش المان شهری است، از شهرداری شیراز هم قول هایی گرفتیم که برای اجرای المان های برگزیده در سطح شهر برنامه ریزی کنند.
رودکی خاطرنشان کرد: بستن قرارداد با منتخبین جشنواره و خرید آثار برگزیده می تواند انگیزه خوبی برای استقبال از این بخش در سال های آینده ایجاد کند.
وی اظهار داشت: المان شهری قابلیت استفاده در فضای نمایشگاهی ندارد و خیلی مهم است که حتما المان شهری در شهر اجرا شود. کمال یک اثر در بخش المان شهری این است که اجرا شود.
دبیرعلمی بخش المان شهری جشنواره فرهنگی، ادبی و هنری حضرت شاهچراغ ابراز داشت: برای سال های آتی شاید بهتر باشد قسمت ایده و قسمت اجرا را در بخش المان شهری از هم جدا کنیم تا ایده هایی که هنوز به مرحله اجرا نرسیده اند هم فرصت بروز و ظهور پیدا کنند.
وی خاطرنشان کرد: در بحث ایده ها می توانیم از ظرفیت فضای نمایشگاهی هم استفاده کنیم و بهترین ایده ها به نمایش گذاشته شوند تا شرایط لازم برای اجرایی شدن آنها فراهم شود.
رودکی المان شهری را اثری ماندگار دانست و گفت: حسین امانت در دوره دانشجویی برج آزادی تهران را طراحی می کند و پس از آن هیچ اثر دیگری طراحی نکرده است اما اسمش با همان یک اثر ماندگار شد. به کسانی که علاقمند به ایجاد اثر ماندگار هستند باید اعلام کنم که در مقوله هنر المان شهری از ماندگار ترین هاست و اکنون فرصت تولید یک اثر فاخر و خوب و ماندگار در این جشنواره مهیاست.
وی اضافه کرد: نحوه ارسال آثار در این بخش در دو مرحله انجام میشود. در بخش اول متقاضیان می توانند تصویر اثر را ارسال کنند یا به صورت نرم افزاری آن را نمایش می دهند یا اینکه ماکت را بسازند و از آن عکس بگیرند و برای دبیرخانه ارسال کنند اما طرح های برگزیده حتما باید ماکت اثر را با مقیاس یک صدم بسازند و برای دبیرخانه ارسال کنند تا در بخش داوری مد نظر قرار گیرد.

فارسی مچ در شبکه های اجتماعی           

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.