این جشنواره می تواند معرف نسلی از نویسندگان جوان وعلاقمند به داستان دینی کشور باشد

0

به گزارش «فارسی مچ» جشنواره ادبی هنری شاهچراغ(ع) در دومین سال خود ، در هفت رشته و در گستره ی ملی برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار فارسی مچ، دبیرعلمی بخش داستان جشنواره فرهنگی، ادبی و هنری شاهچراغ در مصاحبه با خبرنگار ما اعلام کرد: این جشنواره قابلیت دارد نسلی از نویسندگان جوان کشور که به داستان دینی علاقه دارند، را معرفی کند این یک نقطه قوت بالقوه است و نیاز به برنامه ریزی دارد تا بالفعل شود.
بیژن کیا با اشاره به وضعیت منطقه و فتنه هایی که برای مسلمانان ایجاد می شود گفت: باید توجه داشته باشیم که این فتنه ها تازگی ندارد. از دهه نود میلادی به بعد با بحث جنگ بوسنی هرزگوین استکبار جهانی وارد این فضا شده و سعی می کند از گسترش اسلام جلوگیری کند.
وی افزود: چنین جشنواره هایی در این وضعیت مسئولیت مضاعف دارند و خواهش من این است که به این جشنواره به عنوان یک برنامه داخلی نگاه نشود. اینگونه جشنواره ها می تواند تاثیر منطقه ای و جهانی داشته باشد به شرط اینکه در مرحله اول خود مسئولین به این ظرفیت باور داشته باشند.
وی در خصوص بخش داستان این جشنواره توضیح داد: بخش ادبیات داستانی جشنواره شامل دو زیر گروه ادبیات کودک و نوجوان و ادبیات بزرگسال است. در حال حاضر حدود سی شرکت کننده در بخش داستان داریم که هر کدام بیشتر از یکی، دو اثر فرستادند و حدود ۵۰اثر در این بخش دریافت کردیم البته تا آخر مهلت ارسال آثار انتظار داریم با موج دوم روبرو شویم وتعداد آثار بیشتری دریاقت کنیم.
این نویسنده توانای کشور سطح کیفی آثار ارسالی را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: تاکنون بیشترین اثار در بخش بزرگسال به دست ما رسیده است. از آنجا که سال قبل در گستره استانی تجربه داشتیم و امسال جشنواره کشوری شده است، انتظارات بیشتری داریم. با توجه به ملی شدن جشنواره جا داشت در بحث اطلاع رسانی پررنگ تر عمل می شد. به نظر می رسد تبلیغات از نظر زمانی از بقیه بخش ها عقب تر است. ترکیب داوری ها در بخش کودک و نوجوان نیز به شکلی است که بتوانیم از حداکثر توان استان استفاده کنیم باتوجه به اینکه در مدت زمان پایانی ارسال اثار حجم آثار ارسالی به اوج می رسد پیش بینی می کنیم عقب ماندگی کمّی آثار در بخش کودک و نوجوان نیز در همین زمان باقیمانده تا پایان مهلت ارسال آثار جبران شود .
وی خبر داد:علاقمندان تا اول تیرماه فرصت دارند آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. به احتمال زیاد مهلت ارسال اثار تا ۱۵تیر تمدید می شود اما پس از آن دیگر قابل تمدید نیست .
دبیر علمی بخش داستان اعلام کرد: تاکنون تعداد خانم های شرکت کننده بیشتر از آقایان بوده است. از انجا که خانم ها از تاثیرگذارترین اقشار جامعه هستند به فال نیک میگیریم که گرایش بیشتری به فعالیتهای فرهنگی نشان می دهند .
وی در خصوص شرایط سنی شرکت کننده ها افزود: رده های سنی متفاوتی در شرکت کننده ها شاهد بودیم که به نوع خود جالب توجه است و نشان می دهد جشنواره توانسته است گستره سنی خوبی را در مخاطبان پوشش دهد. اگر این روند ادامه پیدا کند به شرط ادامه جشنواره این موضوع می تواند مخاطب کشوری پیدا کند طلیعه این اتفاق از هم اکنون قابل مشاهده است .
کیا افزود: دسترسی به اطلاعات متقن درباره زندگی حضرت احمد ابن موسی، سیره عملی ایشان ومباحث تاریخی حاشیه ای که روی نحوه حرکت حضرت به سمت فلات ایران تاثیر داشته کم است و برای ارتقای بخش داستان احتیاج به بخش پژوهشی و تاریخی در جشنواره آتی احساس می شود که سیاستگذاران اصلی برنامه یباید به آن توجه داشته باشند.
وی ادامه داد: برای افزایش کیفیت اثار با توجه به کمبود منابع به این نتیجه رسیدیم که باید کارگاه آموزشی برگزار کنیم. البته امکانات برگزاری کارگاه آموزشی به صورت مجازی نداریم و دراین دوره فقط کارگاه حضوری برگزار می کنیم. امیدواریم در دوره های بعد بتوانیم کارگاه مجازی برای شرکت کنندگان خارج از استان هم برگزار کنیم. 
 کیا خاطرنشان کرد: بانک اطلاعاتی ارسال کنندگان آثار موجود است و اطلاع رسانی درباره نحوه برگزاری و شرکت در کارگاه به آنها انجام می شود. وی تاکید کرد: این کارگاه ها برای کسانی که دغدغه نوشتن داستان دینی دارند طراحی شده است و درخواست ما این است که علاقمندان از این فرصت استفاده کنند و در این کارگاه ها شرکت کنند وی کشف و حمایت و تقویت استعدادها را گام اول و ترجمه آثار را گام دوم در جهت تحقق اهداف جشنواره در بخش داستان دانست و گفت: بحث تولید و گسترش دو مقوله استراتژیک در بحث محصولات فرهنگی است.
این کارشناس فرهنگی یاداورشد: جشنواره موضوعی اگر خودش را بازنگری نکند بعد از چند سال دچار اُفت می شود. یکی از مشکلاتی که معمولا جشنواره های موضوعی به آن دچا می شوند این است که بعد از چند سال همه موضوعات استفاده می شوند و دچار تکرار و کمبود منابع می شوند .
وی ادامه داد: این جشنواره هم مستثنی نیست. نیاز است منابع بیشتری فراهم کنیم تا به این مشکل برنخوریم. برای تامین منابع باید به راه اندازی یک بخش تاریخی و پژوهشی و یک بخش خاطرات مستند از خدام حرم احمدی و محمدی به عنوان گنجینه ای که مغفول واقع شده اند توجه نشان داده شود و برای آن برنامه ریزی صورت گیرد.این دوبخش برای دور بعد ی جشنواره خیلی جای کار دارد.
کیا ابراز داشت: البته در این دوره هم برای ظرفیت خدام برنامه ای طراحی شده و یک مسابقه خاطره نویسی درونی برای خدام پیش بینی شده است. یک کارگاه آموزشی هم برای انها تدارک دیده شده که چطور خاطرات خود را با قلمی جذاب مکتوب کنند این خاطرات علاوه بر اینکه در مسابقه شرکت داده می شوند می تواند به عنوان منبع داستان نویسی دوره های بعد هم مورد استفاده قرار گیرد.
کیا خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه جشنواره در شورای فرهنگی کشور ثبت شده ، فرصت بهتری فراهم شده که جدی تر وارد عمل شویم و فراتر از یک جشنواره داخلی به آن بنگریم ترجمه آثار برجسته داستانی و دوبله فیلم های برگزیده از جمله گام های موثری است که می توان برای پس از جشنواره پیش بینی کرد.
وی اظهار داشت: بستر اولیه برای جهش فرهنگی در بحث هنر دینی و اختصاصا زندگی حضرت احمد ابن موسی وجود دارد اگر به خوبی ازاین بستر استفاده شود جامعه اسلامی بهره آن را می برد. این نویسنده خوش فکرتاکید کرد: صرف برگزاری جشنواره وداوری اثار و بستن پرونده پس از اهدای جوایز تا سال آینده خیلی نمی تواند موثر باشد سال گذشته تلاش های خوبی بعد از جشنواره شاهد بودیم و خروجی های خوبی مثل تولید آثار نمایشگاهی در بخش شعر و عکس و خوشنویسی ، تولید کارت پستال در بخش عکس تولید اثر موسیقیایی و… از برکات جشنواره بود.
کیا اضافه کرد: یکی از نقاط درخشان هر جشنواره ای می تواند بخش تولیدات پس از جشنواره باشد امسال هم امیدواریم در بخش تولیدات پس از جشنواره در همه بخش ها شاهد اتفاقات خوبی باشیم هننوز اول راه هستیم هم در شیراز هم در سراسر کشور در بحث تولیدات در حوزه هنر دینی خیلی جای کار هست امامزاده صالح، امامزاده داود، حضرت شاه عبدالعظیم و فضاهای مانند اینها در سطح کشور کم نیستند و باید رصد شوند هر کدام از این بزرگواران ظرفیت عظیمی برای تولید آثار دینی دارند.

فارسی مچ در شبکه های اجتماعی           

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.