نقدی بر جشنواره معمار انقلاب

6

همان گونه که مستحضر هستید بخش تلخند در سایت فارسی مچ قصد دارد نقدی منصفانه داشته باشد بر روند اجرایی، داوری و برگزاری مسابقات اینترنتی مختلف.

امام حسین علیه السلام فرمودند: من اَحبک نهاک و من اَبغضک اَغراک.

کسی که تو را دوست دارد، از تو انتقاد می کند و کسی که با تو دشمنی دارد، از تو تعریف و تمجید می کند. (نزهه الناظر،ص۸۸)

جشنواره معمار انقلاب به واسطه ی برگزاری اولین جشنواره رسانه های دیجیتال در موضوع تخصصی امام خمینی (ره) توانست قدم های بلندی در راستای شناساندن و ترویج سیره امام بزرگوار بردارد.

همواره جشنواره هایی که برای اولین بار برگزار شوند دارای سختی های خاص خود هستند، از جمله اینکه به دلیل عدم تجربه راجع به برگزاری، تمامی اصول مسابقه باید از ابتدا نوشته شود و در صورت عدم دقت کافی باعث مشکلاتی در برگزاری آن جشنواره می گردد.

البته خوشبختانه این جشنواره توسط گروهی برگزار شد که سابقه برگزاری دو سال مسابقات قرآنی را در کارنامه خود داشتند و همین امر باعث شد تا از بسیاری از کاستی های این جشنواره کاسته شود.

از نقاط مثبت این جشنواره می توان به برگزاری جشنواره با همکاری نهادهای مختلف اشاره نمود که خود باعث بالا رفتن کیفیت آن می گردد.

از دیگر نقاط مثبت این جشنواره می توان به بخش پرسش و پاسخ آن اشاره نمود که در طول جشنواره به خوبی و با دقت به سوالات شرکت کنندگان پاسخ دادند و نظیر جشنواره های دیگر به قرار دادن چند پرسش و پاسخ رایج اکتفا نکردند.

و نقطه مثبتی که جا دارد در مسابقات ما افزایش بیابد معرفی اسامی داوران می باشد که در این جشنواره صورت گرفت، البته برای نهادینه کردن این امر وبلاگ نویسان باید از خودشان شروع نمایند و با عدم برنده شدنشان در جشنواره ای، سیل تهمت ها و افتراها را بر داوران جشنواره ها وارد نکنند و به صورت منصفانه بر داوری جشنواره بنگرند.

متاسفانه در سال های اخیر اعتراض های غیرمنصفانه وبلاگ نویسان در جشنواره ها باعث شده است تا عملا مسئولین  جشنواره های وبلاگ نویسی از معرفی داوران، خودداری نمایند در حالی که این روند در دیگر جشنواره ها نظیر شعر، متن ادبی و … کمتر دیده می شود و داورانی که نظیر خود بنده معرفی شده اند مورد هجمه ی بیشمار دوستان مواجه شده اند؛ فارسی مچ سعی دارد با قرار دادن نقدهای منصفانه این روند را با همیاری شما وبلاگ نویسان ارجمند تصحیح نماید.

خوب از این بحث که بگذریم می رسیم به دیگر نقطه مثبت جشنواره معمار انقلاب که تعداد بالای جوایز آن بود و نکته ی مثبت دیگر جشنواره، تبلیغات جشنواره پس از تمدید آن می باشد در ابتدای شروع جشنواره تبلیغات آن چنگی به دل نمی زد اما با تمدید جشنواره روند تبلیغات آن بسیار عالی گردید و می توان عدم اطلاع رسانی مناسب در ابتدای شروع جشنواره را یکی از نقاط ضعف آن برشمرد و می توان عدم اطلاع رسانی خبری مناسب در طول جشنواره را از دیگر معایب آن برشمرد.

نقطه  ضعف دیگر جشنواره را می توان به تمدید چندباره ی زمان اعلام برندگان اشاره نمود که شایسته است مسئولین برگزاری جشنواره ها با برنامه ریزی دقیق تر این مسائل را کنترل نمایند.

نقطه ی ضعف پایانی جشنواره را می توان در عدم اعلام آدرس وبلاگ ها و سایت های برگزیدگان و فقط اکتفا نمودن به ذکر عنوان وبلاگ و نام نویسنده آن اشاره نمود.

در پاین ضمن تشکر از مسئولین برگزار کننده نخستین جشنواره رسانه های دیجیتال معمار انقلاب، امیدواریم که نقاط قوت این جشنواره در سال آینده پررنگ تر و نقاط ضعف آن محو گردند.

اگر شما نیز نکته ی قوت یا ضعفی در این جشنواره مشاهده نمودید که در اینجا ذکر نشد، می توانید در بخش نظرات همین مطلب ذکر نماید؛ توجه شود که نظرات خارج از انصاف تایید نمی گردد.
در صورتی که شما نیز نقدی منصفانه به جشنواره های دیگر دارید می توانید از طریق بخش ارسال خبر سایت ارسال نمایید تا با نام خودتان درج گردد.

در سایت فارسی مچ صرفا فراخوان مسابقات قرار می گیرد و سایر اخبار مسابقات نظیر تمدید، اعلام اسامی داوران، اعلام جوایز، برندگان و ... تنها در کانال فارسی مچ منتشر می شود.

پیشنهاد می شود برای مشاهده خلاصه فراخوان مسابقات و قرار گرفتن در جریان جزئیات آنها حتما عضو کانال فارسی مچ به آدرس @farsimatchir شوید.

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

گفتگو ها۶ دیدگاه

 1. با سلام و خسته نباشید هرچند مسابقه در حد خوبی برگزار شد اما باید به این نکته هم اشاره شود من یکی از برندگان این مسابقه در بخش ویژه بودم قرار بود به نفرات برگزیده ذر هر بخش مبلغ یک میلیون تومان بدهند اما دوستان کم لطفی کردند و ۲۵۰ تومن دادند من ناراضی نیستم اما از ابتدا باید این نکته مشخص می شد ما توقعی نداشتیم اما ۱چهارم پول اصلی کم لطفی بود

 2. با سلام

  آقای گل محمدی کدوم جشنواره بی عیب هست ..کنگره ملی وقف که از دوستان شما هستن .. جشنواره افق آینده هم همچنین چرا نقدی بر اونها نزدید .. چند بار تمدید شد داوری بو دار بود دبیر جشنواره شون رو هم که حتما خاطرتون هست ..

  داوران معمار انقلاب که همه از مرکز نشر امام خمینی بودن و با یه نگاه هم می تونستن متن های استفاده شده رو آنالیز کنن ..هر برگزیده ی خوشحال و هر بازمونده ی خلاصه ناراحت و در این بین هر کسی حق رو به خودش میده .. و این موارد همچنان در جشنواره ها تکرار میشه مگر اینکه بدن شما همه رو داوری کنید !!!

  من الله التوفیق

  • با سلام خدمت شما دوست عزیز
   آقا/خانم حسنی بزرگوار ما که چیزی نگفتیم، ما هم نوشتیم که قراره جشنواره ها را به صورت منصفانه نقد کنیم تا عیب هایی که در جشنواره ها رایج شده کم و به تدریج از بین برود.
   در رابطه با کنگره وقف، مسئولین آن از دوستان من نیستند به ما پیشنهاد همکاری تبلیغاتی دادند و من هم قبول نمودم؛قطعا شما و هر شخص دیگر هم چنین پیشنهادی بدهد با کمال میل می پذیرم کما اینکه خبرهایی را درج می کنیم که هیچ جا تایید نمی کنند؛ کنگره وقف که تمام شد شما نقدی منصفانه برای آن بنویس و بفرست من خودم تو سایت قرار می دهم تا خیال شما راحت شود.
   جشنواره افق آینده هم که زمانی بود که ما این بخش را نداشتیم.
   ضمن اینکه ما در این نقد بیشتر از اینکه عیب ها را را ذکر کنیم، حسن ها را بیان نمودیم و زیاد هم روی داوری مانور ندادیم چون بحث داوری به سلایق افراد هم مربوط می شود.
   در پایان هم خدمت شما و دوستان دیگر عرض می کنم که بیایید کمی فراتر از شخص به مسائل نگاه کنید، بیایید واقعا از روی انصاف مسائل را بنگریم و احیانا ناراحتی های گذشته را به چیزهای دیگر ربط ندهیم؛ دلیل نمی شود چون من هم در جشنواره ها شرکت می کنم و هم مدیر این سایتم از موقعیتم سوء استفاده کنم و جشنواره ای را که برنده نشدم بکوبم؛ اگر چنین کاری کردم شما تشریف بیارید و من را نقد کنید.
   اصلا زین پس شما و دیگر دوستان منتقد بنده بیایید و نقد جشنواره ها را روی سایت قرار دهید، من دیدم کسی نقدی ارسال نمی کند گفتم خودم بنویسم وگرنه برای من راحت تر این است که بگم کاربر فرستاده و مسئولیتش هم با خودش است و به من ربطی ندارد.
   موفق باشید.

 3. حسین رضایی

  واقعا افتضاح
  من تو همه ی بخش ها ۷وبلاگ معرفی کردم ولی هیچکدام برنده نشد

 4. سلام.بخش حمایتی چی شد؟کسی در دبیرخانه و سایت پاسخگو نیست؟دبیرخانه می گه من از این بخش اطلاعی ندارم. لطفا شما پیگیری کنید؟
  ممنون

پاسخ دهید

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.