فراخوان مقاله حمايت از توليد،كار و سرمايه ملی با رويكرد تقنينی

0

به گزارش «فارسي مچ» به نقل از ايكنا؛ دبيرخانه هم‌انديشی «بررسی فقهی، حقوقی و اقتصادی حمايت از توليد، كار و سرمايه ملی با رويكرد سياستگذاری و تقنينی» عناوين مقالات اين هم‌انديشی را در سه محور حقوقی، اقتصادی، كلی و مشترك اعلام كرد.

به گزارش خبرنگار فارسي مچ، اين هم‌انديشی با همكاری مركز تحقيقات اسلامی مجلس شورای اسلامی، پژوهشگاه فرهنگ و انديشه اسلامی و دبيرخانه انجمن‌های علمی حوزه در سال جاری برگزار می‌شود.

بخشی از محورهای مشترك و كلی اين هم‌انديشی شامل حمايت از كار، توليد و سرمايه ايرانی در كلام انديشمندان اسلامی، تجزيه و تحليل پيام رهبری (ضرورت، نقش مردم نقش دولت، نقش رسانه‌ها، نقش نخبگان، حمايت از كار، توليد و سرمايه ايرانی در ديدگاه امام خمينی(ره)، حمايت از كار، توليد و سرمايه ايرانی در ديدگاه ساير انديشمندان اسلامی (شهيد مطهری، شهيد صدر و..) اعلام شده است.

بر اساس گزارش دبيرخانه هم‌انديشی، موضوعاتی مانند جايگاه و نقش دولت و بخش خصوصی در حمايت از كار، توليد و سرمايه ايرانی، نقش بخش خصوصی در توليد ملی، تعامل دولت و بخش خصوصی در توليد ملی، نقد و بررسی عملكرد دولت در ارتباط با توليد داخلی، هدفمندی يارانه‌ها و توليد ملی، تجارت الكترونيك و توليد ملی، نقش نيازهای زيرساختی در توليد ملی، بررسی روند تأثير واردات در از توليد ملی، تجربه كشورهای با شرايط مشابه اقتصادی و فرهنگی در حمايت از توليد ملی، جايگاه و نقش نهادهای دينی، آموزشی و پژوهشی در توليد ملی حمايت از كار و سرمايه ايرانی، نقش حوزه و روحانيت در حمايت از توليد ملی، نقش آموزش، پژوهش و تحقيقات در حمايت از توليد ملی، مطالعه علمی و عملی برنامه‌های توسعه و افزايش كارايی توليد ملی در ساير كشورها و علم، فناوری و توليد ملی از ديگر عناوين فراخون اين هم‌انديشی جهت ارائه مقالات است.

اين گزارش حاكی است در بخش عناوين اقتصادی موضوعاتی مانند توليد ملی (تعريف ،جايگاه ،روش های افزايش، كيفيت بخشی، نااطمينانی اقتصاد كلان و توليد ملی، كار، اشتغال و توليد از منظر اسلام، اهميت كار و اشتغال در توليد ملی، ضرورت حمايت از كار و كارگر ايرانی، موانع كارآفرينی در ايران، تحليل اقتصادی قانون و مقررات كار از منظر حمايت از توليد و كار ايرانی، محيط كسب‌ و‌ كار و توليد ملی، سرمايه و نقش آن در توليد، جايگاه سرمايه و سرمايه‌گذاری از منظر اسلام، اهميت سرمايه و سرمايه‌گذاری در افزايش توليد ملی(سرمايه فيزيكی،سرمايه اجتماعی وسرمايه انسانی)، موانع سرمايه‌گذاری در ايران از سوی دبيرخانه هم‌انديشی فراخون داده شد.

چالش‌های اسلامی بازار پول و سرمايه ايرانی، چالش‌های كارآمدی بازار پول و سرمايه ايرانی، كارايی ابزارهای مديريت ريسك بازار پول و سرمايه ايرانی، كارايی ابزارهای تامين مالی بازار پول و سرمايه ايرانی از ديگر موضوعاتی است كه از سوی دبيرخانه هم‌انديشی در محور اقتصادی فراخوان داده شده است.

بهره‌وری منابع انسانی، سرمايه و عوامل توليد در سطح بنگاه‌ها، بهره‌وری منابع انسانی، سرمايه و عوامل توليد در سطح بنگاه‌ها، توسعه‌ فن‌آوری‌های نوين و توليد ملی، تاثير قاچاق كالا در توليد ملی، بررسی روند تأثير واردات در توليد ملی، صنعت نفت، پيشگام توليد ملی و توسعه پايدار، سياست‌های كلان و قانون‌گذاری و توليد ملی، ارزيابی وضعيت رشد اقتصادی متكی بر توليد ملی، نقش بانك‌ها در انرژی‌های جايگزين و توليد ملی، توليد ملی، اقتصاد سياسی، توليد ملی و بهره‌وری از ديگر موضوعات اين فراخوان داده شده در اين هم‌انديشی است.

بايسته‌های تقنينی در جهت حمايت از توليد ملی، بررسی و تفسير ماهيت حقوقی سرمايه ملی، مبانی حقوقی رشد سرمايه‌گذاری، راهبردهای فقهی و حقوقی حمايت از كار و كارگر، تزاحم حقوق توليدكننده و مصرف‌كننده، مبانی فقهی و حقوقی حدود دخالت دولت در قرارداد كار، حمايت از اسناد تجاری، ظرفيت‌ها و كاستی‌های اسناد بالادستی در حمايت از كار و توليد و سرمايه، نظام قضايی حمايت از سرمايه ايرانی، بيمه و گارانتی كالاهای ايرانی، تأثير فساد اداری بر توليد ملی و سرمايه‌گذاری ملی، قوانين دست و پاگير توليد ملی و سرمايه‌گذاری، وظائف و تعهدات توليدكننده و راه‌كارهای حقوقی جلوگيری از قاچاق كالا از جمله موضوعات اين فراخوان در بخش حقوقی است.

مهلت ارسال مقالات تا پايان شهريورماه اعلام شده است و اين هم‌انديشی نيز با همکاری مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی و دیگر نهادهای دینی در سال جاری برگزار می‌شود.

فارسی مچ در شبکه های اجتماعی           

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

*

code

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
[iphorm id="1" name="سامانه پیامک"]
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.