فراخوان مقاله حمایت از تولید،کار و سرمایه ملی با رویکرد تقنینی

0

به گزارش «فارسی مچ» به نقل از ایکنا؛ دبیرخانه هم‌اندیشی «بررسی فقهی، حقوقی و اقتصادی حمایت از تولید، کار و سرمایه ملی با رویکرد سیاستگذاری و تقنینی» عناوین مقالات این هم‌اندیشی را در سه محور حقوقی، اقتصادی، کلی و مشترک اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار فارسی مچ، این هم‌اندیشی با همکاری مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و دبیرخانه انجمن‌های علمی حوزه در سال جاری برگزار می‌شود.

بخشی از محورهای مشترک و کلی این هم‌اندیشی شامل حمایت از کار، تولید و سرمایه ایرانی در کلام اندیشمندان اسلامی، تجزیه و تحلیل پیام رهبری (ضرورت، نقش مردم نقش دولت، نقش رسانه‌ها، نقش نخبگان، حمایت از کار، تولید و سرمایه ایرانی در دیدگاه امام خمینی(ره)، حمایت از کار، تولید و سرمایه ایرانی در دیدگاه سایر اندیشمندان اسلامی (شهید مطهری، شهید صدر و..) اعلام شده است.

بر اساس گزارش دبیرخانه هم‌اندیشی، موضوعاتی مانند جایگاه و نقش دولت و بخش خصوصی در حمایت از کار، تولید و سرمایه ایرانی، نقش بخش خصوصی در تولید ملی، تعامل دولت و بخش خصوصی در تولید ملی، نقد و بررسی عملکرد دولت در ارتباط با تولید داخلی، هدفمندی یارانه‌ها و تولید ملی، تجارت الکترونیک و تولید ملی، نقش نیازهای زیرساختی در تولید ملی، بررسی روند تأثیر واردات در از تولید ملی، تجربه کشورهای با شرایط مشابه اقتصادی و فرهنگی در حمایت از تولید ملی، جایگاه و نقش نهادهای دینی، آموزشی و پژوهشی در تولید ملی حمایت از کار و سرمایه ایرانی، نقش حوزه و روحانیت در حمایت از تولید ملی، نقش آموزش، پژوهش و تحقیقات در حمایت از تولید ملی، مطالعه علمی و عملی برنامه‌های توسعه و افزایش کارایی تولید ملی در سایر کشورها و علم، فناوری و تولید ملی از دیگر عناوین فراخون این هم‌اندیشی جهت ارائه مقالات است.

این گزارش حاکی است در بخش عناوین اقتصادی موضوعاتی مانند تولید ملی (تعریف ،جایگاه ،روش های افزایش، کیفیت بخشی، نااطمینانی اقتصاد کلان و تولید ملی، کار، اشتغال و تولید از منظر اسلام، اهمیت کار و اشتغال در تولید ملی، ضرورت حمایت از کار و کارگر ایرانی، موانع کارآفرینی در ایران، تحلیل اقتصادی قانون و مقررات کار از منظر حمایت از تولید و کار ایرانی، محیط کسب‌ و‌ کار و تولید ملی، سرمایه و نقش آن در تولید، جایگاه سرمایه و سرمایه‌گذاری از منظر اسلام، اهمیت سرمایه و سرمایه‌گذاری در افزایش تولید ملی(سرمایه فیزیکی،سرمایه اجتماعی وسرمایه انسانی)، موانع سرمایه‌گذاری در ایران از سوی دبیرخانه هم‌اندیشی فراخون داده شد.

چالش‌های اسلامی بازار پول و سرمایه ایرانی، چالش‌های کارآمدی بازار پول و سرمایه ایرانی، کارایی ابزارهای مدیریت ریسک بازار پول و سرمایه ایرانی، کارایی ابزارهای تامین مالی بازار پول و سرمایه ایرانی از دیگر موضوعاتی است که از سوی دبیرخانه هم‌اندیشی در محور اقتصادی فراخوان داده شده است.

بهره‌وری منابع انسانی، سرمایه و عوامل تولید در سطح بنگاه‌ها، بهره‌وری منابع انسانی، سرمایه و عوامل تولید در سطح بنگاه‌ها، توسعه‌ فن‌آوری‌های نوین و تولید ملی، تاثیر قاچاق کالا در تولید ملی، بررسی روند تأثیر واردات در تولید ملی، صنعت نفت، پیشگام تولید ملی و توسعه پایدار، سیاست‌های کلان و قانون‌گذاری و تولید ملی، ارزیابی وضعیت رشد اقتصادی متکی بر تولید ملی، نقش بانک‌ها در انرژی‌های جایگزین و تولید ملی، تولید ملی، اقتصاد سیاسی، تولید ملی و بهره‌وری از دیگر موضوعات این فراخوان داده شده در این هم‌اندیشی است.

بایسته‌های تقنینی در جهت حمایت از تولید ملی، بررسی و تفسیر ماهیت حقوقی سرمایه ملی، مبانی حقوقی رشد سرمایه‌گذاری، راهبردهای فقهی و حقوقی حمایت از کار و کارگر، تزاحم حقوق تولیدکننده و مصرف‌کننده، مبانی فقهی و حقوقی حدود دخالت دولت در قرارداد کار، حمایت از اسناد تجاری، ظرفیت‌ها و کاستی‌های اسناد بالادستی در حمایت از کار و تولید و سرمایه، نظام قضایی حمایت از سرمایه ایرانی، بیمه و گارانتی کالاهای ایرانی، تأثیر فساد اداری بر تولید ملی و سرمایه‌گذاری ملی، قوانین دست و پاگیر تولید ملی و سرمایه‌گذاری، وظائف و تعهدات تولیدکننده و راه‌کارهای حقوقی جلوگیری از قاچاق کالا از جمله موضوعات این فراخوان در بخش حقوقی است.

مهلت ارسال مقالات تا پایان شهریورماه اعلام شده است و این هم‌اندیشی نیز با همکاری مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی و دیگر نهادهای دینی در سال جاری برگزار می‌شود.

در سایت فارسی مچ صرفا فراخوان مسابقات قرار می گیرد و سایر اخبار مسابقات نظیر تمدید، اعلام اسامی داوران، اعلام جوایز، برندگان و ... تنها در کانال فارسی مچ منتشر می شود.

پیشنهاد می شود برای مشاهده خلاصه فراخوان مسابقات و قرار گرفتن در جریان جزئیات آنها حتما عضو کانال فارسی مچ به آدرس @farsimatchir شوید.

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
لطفا صبر کنید
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.