همایش سراسری و علمی پژوهشی امام رضا (ع)، ادیان، مذاهب و فرق

0

به گزارش «فارسی مچ» و به نقل از سایت مرکز تحقیقا صدا و سیما؛ همایش سراسری و علمی پژوهشی «امام رضا (ع)، ادیان، مذاهب و فرق» از جمله برنامه های جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در تهران برگزار می شود.

این جشنواره در محورهای جریان شناسی زمان امام رضا (ع)، روش شناسی مناظرات و جایگاه امام رضا (ع) در نگاه پیروان ادیان و مذاهب، توسط این اداره کل بر پا خواهد شد.

بر این اساس در بخش «جریان شناسی زمان امام رضا (ع)» محورهایی چون اختصاصات فکری و مذهبی عصر امام رضا (ع) در مقایسه با عصر ائمه دیگر، اوضاع فکری جهان اسلام در زمان ایشان، گونه شناسی و تبار شناسی جریان های فکری و مذهبی در جهان اسلام در عهد امام رضا (ع) و ریشه ها و زمینه های سرخوردگی امت اسلامس از خلافت بنی عباس و روی آوردن به رضا آل محمد (ص) در  نظر گرفته شده است.

در بخش «روش شناسی» نیز مناظرات با ملل دیگر، مواجهه حضرت با جریان های فکری و مذهبی آن زمان و روش حضرت در دفاع  از مذهب امامیه از محور های مورد اشاره است.

همچنین آثار و ثمرات مناظرات و احتجاجات امام رضا (ع)، میراث فکری و فرهنگی و ثمرات حضور ایشان در ایران و جهان اسلام از گذشته تاکنون و تحلیل اوضاع عقیدتی و فکری امت اسلامی از حضور رضوی تا غیبت مهدی از محورهای بخش «آثار و ثمرات» به شمار می رود.

محورهای همایش :
محورهای این همایش شامل « گونه شناسی جریانهای فکری و مذهبی عصر امام رضا(ع)»، «روش شناسی» و «آثار و ثمرات» است.

در محور نخست، ویژگیهای فکری و مذهبی جهان اسلام در زمان امام رضا(ع)، بازتاب ویژگیهای فکری و مذهبی جهان اسلام در زمان امام رضا(ع) در سخنان و مناظرات آن حضرت؛ تبارشناسی جریانهای فکری و مذهبی جهان اسلام در عهد امام رضا(ع)؛ تبارشناسی جریانهای فکری و مذهبی در ایران در آستانه ورود امام رضا(ع) به بحث گذاشته می شود.

محور روش شناسی به روش شناسی مناظرات امام رضا(ع)؛ شیوه های مواجهه امام رضا(ع) با جریانهای فکری و مذهبی؛ مبانی، اصول و روش امام رضا(ع) در دفاع از مذهب امامیه؛ منبع شناسی انتقادی پژوهش های رضوی؛ و نسبت کلام و تاریخ در امام شناسی (مطالعه موردی امام رضا(ع)) می پردازد.

در محور آثار و ثمرات نیز آثار و ثمرات مناظرات و احتجاجات امام رضا(ع)؛ آثار و ثمرات حضور امام رضا(ع) در ایران؛ میراث فکری و فرهنگی امام رضا(ع) در ایران و جهان؛ جایگاه امام رضا(ع) در نگاه پیروان ادیان و مذاهب؛ و تحلیل تحولات فکری جامعه اسلامی در بازه حضور رضوی تا غیبت مهدوی مورد توجه قرار می گیرد.دریافت فرم شرکت در همایش  
  
۳ مهر ماه ۱۳۹۱
برگزارکننده : اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران با همکاری پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات
مسئول : صادق حیدری نیا
تلفن : ۷۷۴۳۰۶۱۹
وب سایت : www.shamstoos.ir

در سایت فارسی مچ صرفا فراخوان مسابقات قرار می گیرد و سایر اخبار مسابقات نظیر تمدید، اعلام اسامی داوران، اعلام جوایز، برندگان و ... تنها در کانال فارسی مچ منتشر می شود.

پیشنهاد می شود برای مشاهده خلاصه فراخوان مسابقات و قرار گرفتن در جریان جزئیات آنها حتما عضو کانال فارسی مچ به آدرس @farsimatchir شوید.

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
لطفا صبر کنید
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.