نخستین همایش ملی شبیه‌پژوهی

0

به گزارش «فارسی مچ» به نقل از سایت ایران‌تئاتر؛ حوزه‌ هنری استان قم با همکاری برخی نهادها و سازمان‌های فرهنگی و هنری، نخستین همایش ملی شبیه‌پژوهی را پاییز امسال مصادف با فرارسیدن ماه محرم برگزار می‌کند.

به گزارش خبرنگار فارسی مچ، این همایش دو روزه به شکل متمرکز به شبیه‌خوانی به عنوان هنر شاخص نمایشی ایرانی و دینی می‌پردازد تا با شناخت پژوهش‌های نوین، بازشناخت سندهای نویافته، آشنایی با نگرش‌های کارآمد و روزآمد و همچنین بررسی‌های علمی تازه در این زمینه به هم‌اندیشی نوینی در این زمینه دست یابد.

آشنایی بهتر پژوهشگران عرصه هنرهای نمایش دینی به یکدیگر و آگاهی آنها نسبت به اندیشه‌های مکمل و گشایش پنجره‌هایی تازه برای درک زوایایی نهفته‌ از هنر شبیه‌خوانی از جمله اهداف اصلی این جشنواره معرفی شده است.

براساس این گزارش همایش ملی شبیه‌پژوهی در بخش شبیه‌نامه (تعزیه‌نامه) و اجرای شبیه‌خوانی که در قالب ارائه مقالات پژوهشی به دبیرخانه ارسال می‌شود برگزار خواهد شد.

محور مقالاتی که برای طرح در این همایش ارائه می‌شود باید موضوعاتی همچون «شبیه‌خوانی؛ امروز و فردا»، «بازخوانی شبیه‌خوانی کهن با بهره‌گیری از سندهای نویافته»، «بررسی تاریخ دگرگونی‌های شبیه‌خوانی با توجه به یافته‌های نوین در این گستره»، «جغرافیای شبیه‌خوانی؛ بررسی علمی گستره‌ نفوذ این هنر در بخش‌های گوناگون ایران و سرزمین‌های دیگر و توجه به ویژگی‌های افزوده‌ بومی»، «خوانش بینامتنی شبیه‌خوانی و دانش‌های بنیادین فیزیک، ریاضی، جامعه‌شناسی، فلسفه، مردم‌شناسی»، «نشانه‌شناسی نوین در متن و اجرای شبیه‌خوانی»، «ریخت‌شناسی شبیه؛ بررسی ساختاری شبیه‌نامه‌ها»، «شبیه‌خوانی و مدرنیسم در ایران» و … را شامل شود.

علاقه‌مندان برای شرکت در این همایش‌ها می‌توانند چکیده مقالات خود را با فرض اینکه بیش از ۳۰۰ واژه نباشد حداکثر تا تاریخ ۲۰ شهریور به دبیرخانه همایش ارسال کنند تا پس از پذیرفته شدن چکیده مقاله از سوی شورای علمی اصل مقالات با رعایت اصول ساختاری همچون «عنوان، چکیده، کلیدواژگان، پیش‌گفتار، طرح موضوع، بررسی، نتیجه و کتابنامه چکیده‌ مقاله‌ها» حداکثر تا ۳۰ مهر از متقاضیان دریافت شود.

زمان برگزاری این همایش براساس اعلام دبیرخانه آبان و یا آذر سال جاری در شهر مقدس قم خواهد بود و متقاضیان تنها می‌‌توانند چکیده و اصل مقالات خود را از طریق پست الکترونیک همایش به نشانی SHABIHPAJOHI@GMAIL.COM ارسال کنند.

فارسی مچ در شبکه های اجتماعی           

سایت فارسی مچ صرفاً اخبار مسابقات اینترنتی را انتشار می دهد و هیچ دخالتی در هیچ یک از مراحل برگزاری هیچ مسابقه ای نداشته و مسئولیتی نسبت به مسائل مرتبط با مسابقات درج شده نظیر برگزاری، داوری، جوایز و ... ندارد. درج خبر مسابقات به معنای تایید آن ها از جانب فارسی مچ نمی باشد.

پاسخ دهید

خبرنامه رایگان پیامکی
با عضويت رايگان در خبرنامه پیامکی، اخبار مسابقات ويژه به صورت پيامك براي شما ارسال مي گردد.
هزينه ارسال هر پيامك رايگان مي باشد و توسط حاميان پرداخت مي شود.
کانال فارسی مچ
کانال تلگرام فارسی مچ

چرا عضو شوم؟

1. دریافت لحظه ای مسابقات

2. دریافت مسابقات ویژه

3. مشاهده برندگان و جزئیات مسابقات

4. خودتون عضو شوید و ببینید
کانال فارسی مچ

💵 5 جایزه نقدی 20000 تومانی
💶 2 جایزه نقدی 50000 تومانی
🍕 کد تخفیف خرید غذا
🏪 کد تخفیف رزرو هتل
⏳ فقط تا ساعت 12 چهارشنبه فرصت باقیست.